- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prieš banginių medžioklę kovojantis aktyvistas Paulas Watsonas antradienį buvo paleistas po to, kai Danija nesutiko perduoti jo Japonijai dėl 2010-aisiais įvykusio susidūrimo su banginių medžiotojais.
P. Watsonas, remiantis 2012-aisiais paskelbtu japonų arešto orderiu, buvo sulaikytas Grenlandijoje šių metų liepą. Jis kaltinamas padarius žalos banginių medžioklės laivui ir sužeidus jo įgulos narį.
„Praėjo penki mėnesiai ir tai mano pirma laisvės diena, tad aš jaučiuosi puikiai“, – aktyvistas sakė naujienų agentūrai AFP vaizdo skambučio metu, netrukus po to, kai Danijos autonominėje teritorijoje jis buvo išleistas į laisvę.
„Mano sulaikymas atkreipė pasaulio dėmesį į Japonijos besitęsiančias nelegalias banginių medžioklės operacijas ir jų siekį sugrįžti į Pietų vandenyną (...), todėl, iš tiesų, šie penki mėnesiai yra mano kampanijos tęsinys“, – sakė jis.
74 metų vyras pridūrė, jog jo sulaikymas taip pat priminė apie Danijos „nelegalų delfinų ir banginių žudymą Farerų salose“.
P. Watsonas, dalyvavęs televizijos realybės šou „Whale Wars“, įkūrė organizaciją „Sea Shepherd“ ir Kapitono Paulo Watsono fondą (CPWF). Jis yra žinomas dėl savo radikalių taktikų, tokių kaip tiesioginiai susidūrimai su banginių medžiotojų laivais atviroje jūroje.
Vienas iš kapitono teisininkų Jeanas Tamalet (Žanas Tamalė) sakė AFP, jog kova dar nebaigta.
„Dabar turėsime užginčyti raudonąjį pranešimą ir Japonijos arešto orderį, kad užtikrintume, jog kapitonas Paulas Watsonas vėl galėtų ramiai keliauti po pasaulį ir daugiau niekada nepasikartotų panašus epizodas“, – sakė jis.
Remiantis dokumentais, kuriuos peržiūrėjo AFP, Danija priėmė tokį sprendimą svarstydama P. Watsono sulaikymo trukmę bei kiek laiko kainuotų galimos ekstradicijos įgyvendinimas.
Bendras įvertinimas
Danijos teisingumo ministerija taip pat atsižvelgė į tai, kad „veiksmai, dėl kurių siekiama ekstradicijos, įvyko daugiau nei prieš 14 metų, bei pačių veiksmų pobūdį“.
„Sprendimas grindžiamas bendru konkretaus atvejo aplinkybių vertinimu“, – sakoma ministerijos pranešime.
AFP nepavyko susisiekti su Japonijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnais.
P. Watsonas buvo sulaikytas liepos 21 dieną, kai jo laivas plaukė link naujo Japonijos banginių medžioklės laivo-fabriko šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje, teigia CPWF.
Tokijas kaltina P. Watsoną sužalojus japoną įgulos narį „smarvės bomba“, kuria buvo siekiama sutrikdyti banginių medžiotojų veiklą per 2010-aisiais vykusį „Sea Shepherd“ susirėmimą su laivu „Shonan Maru 2“.
P. Watsono teisininkai sakė, jog jie turi vaizdo medžiagos kuri įrodo, jog tas įgulos narys nebuvo ant denio, kai bomba buvo mesta.
„Japonija bandė nutildyti žmogų, kurio vienintelis nusikaltimas buvo tas, kad jis pasmerkė pramoninių žudynių, užmaskuotų kaip moksliniai tyrimai, neteisėtumą“, – AFP sakė vienas iš jo advokatų Francois Zimeray.
Jis pridūrė, jog P. Watsonas „dabar galės tęsti savo kovą už pagarbą gamtai“.
Teisininkas anksčiau argumentavo, kad kapitonas Japonijoje negautų nešališko teismo.
„Japonijoje galioja kaltės prezumpcija“, – sakė jis AFP ir pridūrė, kad tenykščiai „prokurorai didžiuojasi galėdami paskelbti, kad jų kaltinamųjų nuosprendžių rodiklis siekia 99,6 procento“.
Rugsėjį aktyvisto advokatai kreipėsi į Jungtinių Tautų (JT) specialųjį pranešėją aplinkos gynėjų klausimais, teigdami, kad Japonijos kalėjimuose su juo gali būti „nežmoniškai elgiamasi“.
P. Watsonas nori sugrįžti į Prancūziją, kur jis gyveno nuo 2023-iųjų liepos ir kur jo du vaikai lanko mokyklą. Spalį jis paprašė Prancūzijos pilietybės.
Kapitono bėdos su teisėsauga sulaukė visuomenės ir aktyvistų, įskaitant garsią britų gamtosaugininkę Jane Goodall, kuri paragino Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną suteikti jam politinį prieglobstį, palaikymo.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Rinkimus rengsianti Vokietija ruošiasi Rusijos informaciniam puolimui
Vokietijai rengiantis parlamento rinkimams, jos saugumo tarnybos įspėja, kad Rusija ir jai prijaučiantys asmenys gali aktyvinti kišimąsi ir dezinformacijos skleidimą, kad paskatintų ekstremistines partijas ir pasėtų abejonių dėl demokratinio p...
-
Gruodžio 18-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 18-oji, trečiadienis, 51 savaitė. ...
-
Paslaptinga įgulos dovana keleiviams sukėlė paniką lėktuve: mes mirštame?3
Nervinga keleivė buvo įsitikinusi, kad jos lėktuvas krenta, kai stiuardesės pradėjo dalinti keliautojams labai savotišką daiktą. ...
-
Rusijoje už bandymą įvykdyti sabotažą vyras nuteistas kalėti 19 metų
Rusijoje pirmadienį 19 metų kalėjimo buvo skirta vyrui, kuris, kaip teigia Maskva, bandė surengti sabotažo ataką prieš karinį objektą ir jį padegti. ...
-
Ką tik paskirtas Prancūzijos premjeras jau sulaukė aštrios kritikos
Naujasis Prancūzijos ministras pirmininkas Francois Bayrou antradienį, nepraėjus nė savaitei nuo darbo pradžios, sulaukė kritikos lavinos, kai nusprendė pirmininkauti provincijos tarybos posėdžiui, kol Prancūzijos valda Majoto sala Indijos vandenyne ...
-
Latvijoje registruota rekordiškai mažai naujagimių
Šių metų spalį Latvijoje užregistruotų naujagimių skaičius pirmą kartą nesiekia 1 000, rodo preliminarūs Centrinės statistikos tarnybos paskelbti duomenys. ...
-
Vokietija smarkiai mažins federalinių obligacijų platinimą
Vokietijos vyriausybė planuoja 2025-aisiais per aukcionus išplatinti federalinių obligacijų už apytikriai 380 mlrd. eurų, pranešė valstybės skolą valdanti federalinė agentūra. ...
-
A. Sacharovo premija skirta Venesuelos opozicijai
Europos Parlamento (EP) premija už minties laisvę antradienį buvo įteikta išrinktajam Venesuelos prezidentui Edmundui Gonzalezui Urrutiai ir opozicijos lyderei Mariai Corinai Machado. ...
-
Kremlius rado būdą, kaip išbraukti naujus „draugus“ iš teroristų sąrašo2
Rusijos parlamentas antradienį pritarė įstatymo projektui, kuris gali sudaryti sąlygas Maskvai išbraukti Talibaną iš uždraustų „teroristinių“ organizacijų sąrašo. ...
-
Latvijos policininkams leis numušinėti dronus1
Latvijos vyriausybė antradienį pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui suteikti policijai įgaliojimus šaudyti dronus ar kitokiais būdais juos tupdyti. ...