- Domantė Slavinskaitė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) per metus sulaukia daugiau kaip 20 mln. turistų iš viso pasaulio. Anot Šardžos emyrato vietinių, jų kultūra labiausiai domisi turistai iš Azijos. Šardžos gyventojai itin didžiuojasi Islamo kultūros muziejumi.
Dar prieš 40 metų šalis buvo uždara turistams. Dabar vietiniams itin svarbu pasaulį supažindinti su savo kultūra. Vienų griežčiausių taisyklių besilaikantis emyratas Šardža didžiuojasi savo islamo kultūra ir pagrindiniu miesto muziejumi.
„Mūsų kultūroje astrologija užima didelę dalį. Islamo mokslininkai tuo domisi, jiems svarbios žvaigždes tyrinėjančios technologijos, observatorijos. Savo žiniomis arabų mokslininkai keičiasi su Europos mokslininkais“, – pasakojo Šardžos islamo kultūros muziejaus kuratorė Entisar Al Obaidli.
Vilniaus Universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytoja Maritana Larbi pasakojo, kad senovėje astrologija remtasi statant mečetes.
„Jeigu, pavyzdžiui, skaitai istorinius šaltinius, jeigu reikia pradėti statyti mečetę, tai būtinai astrologai turi apskaičiuoti žvaigždes, ar jos yra palankios“, – aiškino VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytoja M. Larbi.
Nafta senka, jie turi parduoti kažką, tai ir bando tai daryti turizmo sektoriuje.
Tačiau šalies kultūrą geriausiai parodo ne muziejai, o žmonės gatvėse.
Anot M. Larbi, JAE autentiškos kultūros gatvėse galima pamatyti mažiau nei kitose arabų šalyse. Tam įtaką gali daryti išplėtotas turizmas.
„Jeigu į kokį Omaną nuvažiuoti, tai ten jau visai kitaip, o atrodo ir ekonomiškai labai pažangi šalis, ir ta autentiška kultūra labai aiškiai yra matoma visur gatvėse. Nafta senka, jie turi parduoti kažką, tai ir bando tai daryti turizmo sektoriuje“, – kalbėjo M. Larbi.
Kasmet JAE aplanko per 20 mln. žmonių. Beveik pusė jų lankosi tik Dubajuje. Pernai daugiausiai čia keliavo turistai iš Indijos ir Kinijos.
Nors dauguma turistų čia atvyksta iš Azijos, siekiama pritraukti daugiau keliautojų iš Europos.
„Kaskart čia atvyksta lankytojai iš skirtingų šalių. Tačiau šiemet žymiai išaugo turistų iš Kinijos skaičius, nors laukiame įvairesnių lankytojų“, – sakė Šardžos islamo kultūros muziejaus kuratorė.
Nemaža vietinių arabų kultūros dalis – tradiciniai drabužiai.
Nors jau ne visos Emyratų vietinės moterys laikosi šių tradicijų. Tačiau laikantis tradicijų – dar mažiau moterų vairuoja ar dirba.
„Pačių vietinių mažai pamatysim gatvėse, ir nežinau, ar Dubajuje arabiškai su taksistu susikalbėsim, tikriausiai ne. Tai reikia nuo to pradėti, kad ieškant pačių arabų autentiškos kultūros, reikia į kokį miestelį, kaimelį pavažiuot“, – kalbėjo M. Larbi.
Nors JAE iš pirmo žvilgsnio kultūriškai uždara šalis, patys vietiniai vertina užsienio menininkų darbus. Vienas tokių – lietaus kambarys, šalyje, kurioje beveik nelyja.
„Lietaus kambarys turi sensorius, kurie jaučia žmogaus judesius ir kūno šilumą, tad jeigu žmogus lėtu žingsniu eina lietumi, sensoriai toje vietoje lietų išjungia ir žmogus nesušlampa“, – aiškino Lietaus kambario atstovas Omaras Alobeidli.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Ši meninė instaliacija sukurta Londone, o tik vėliau atkeliavo į Šardžos Emyratą.
„Londone žmonės bijo lietaus, nes ten daug lyja, todėl ši instaliacija, kuri leidžia lietuje išlikti sausam, atsirado būtent Londone. Vėliau pagalvota, kad visai logiška lietaus instaliaciją atvežti į mūsų šalį, kurioje beveik nelyja“, – pasakojo O. Alobeidli.
Lietuvoje arabų kalbos ir kultūros studijos sudomina vis mažiau studentų.
„Nors atrodo, kaip tik šis regionas turėtų būti aktualus, būtent esat šioms aktualijoms, ką dabar turime, turint galvoje konfliktą su Rusija, su Kinija“, – teigė VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytoja.
Anksčiau universitete mokytis arabų kultūros norėdavo apie dešimt studentų, šiemet jų tik du.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JAV lėktuvų su deportuotais migrantais nepriėmusiai Kolumbijai – Trumpo kirtis
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį nurodė įvesti didelius muitus ir sankcijas Kolumbijai, keršydamas už jos atsisakymą priimti lėktuvus su deportuotais migrantais. ...
-
Šiaurės ir Baltijos šalys: Lukašenka ir toliau neturi jokio demokratinio teisėtumo
Palaikymą demokratinėms Baltarusijos jėgoms išreiškusios Šiaurės ir Baltijos šalys ragina nedelsiant išlaisvinti visus politinius kalinius, nurodoma Užsienio reikalų ministerijos (URM) sekmadienį išplatintame pa...
-
Trumpo sprendimas sukėlė sąmyšį
Pasaulyje šurmulį sukėlė Amerikos prezidento Donaldo Trumpo sprendimas trims mėnesiams stabdyti visą amerikiečių paramą užsienio šalims, tarp jų ir Ukrainai. Tačiau kol kas pateikiama prieštaringa informacija – ar tikrai U...
-
Baltarusija tikisi per kelias dienas sulaukti naujos Rusijos hipergarsinės raketos
Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka tikisi, kad Rusija netrukus jo šalyje dislokuos naują vidutinio nuotolio balistinę raketą „Orešnik“. ...
-
Lukašenka skelbiasi laimėjęs prezidento „rinkimus“
Baltarusijos autokratinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka, valdantis nuo 1994 metų, sekmadienį užsitikrino septintąją kadenciją iš eilės per rinkimus, kurie vyko be realios konkurencijos ir kuriuos pasmerkė Europos Sąjunga (ES) bei tr...
-
Kristi Noem patvirtinta JAV krašto saugumo sekretore
JAV Senatas šeštadienį patvirtino Pietų Dakotos gubernatorę Kristi Noem vadovauti Krašto saugumo departamentui (DHS) – pagrindinei agentūrai, kuria prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) siekia pažaboti nelegalią imigr...
-
Berlynas: baltarusiai per rinkimus neturėjo jokio pasirinkimo
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock sekmadienį pareiškė, kad Baltarusijos rinkėjai neturėjo „jokio pasirinkimo“ rinkimuose, kuriuos, kaip manoma, laimės dabartinis prezidentas autokratas Aliaksandras Lukašen...
-
Popiežius paragino visas krikščionių Bažnyčias nustatyti vieningą Velykų datą
Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino krikščionių Bažnyčias nustatyti vieningą Velykų datą, kad būtų skatinama vienybė. ...
-
Lukašenka: 2020-ųjų protestų dalyviai turėtų atgailauti, jei nenori problemų
Baltarusijos autokratas Aliaksandras Lukašenka sekmadienį sakė, kad 2020 metų protestuose dalyvavę baltarusiai turėtų atgailauti, jei nenori problemų įsidarbinant, ir kad valdžia juos stebi. ...
-
Pietų Korėjos prezidentui pateikti kaltinimai dėl maišto
Pietų Korėjos prokurorai sekmadienį pateikė kaltinimus nušalintajam prezidentui Yoon Suk Yeolui dėl „vadovavimo maištui“ po nepavykusio karinės padėties paskelbimo ir nurodė nušalintąjį vadovą palikti suimtą. ...