Lauktuvės iš čempionato – ŽIV ir kitos ligos

Ar tinkamai pasirūpinta ŽIV ir lytiškai plintančių ligų prevencija per Europos vyrų krepšinio čempionatą? Po rungtynių liesis alus ir sirgalių aistros. O laisvo elgesio moterys nesnaus – bandys naudotis proga užsidirbti iš atsipalaidavusių krepšinio mėgėjų.

Per čempionatą – akcija

Daugelio ankstesnių sporto varžybų patirtis parodė, kad didelė vyrų koncentracija sutraukia seksualinių paslaugų teikiančių moterų – jos migruoja priklausomai nuo to, kur vyksta čempionatai. Tačiau apsauga nuo meilės ligų – ne visada garantuota. Todėl iki čempionato pabaigos didžiuosiuose Lietuvos miestuose vykta kampanija prieš prostituciją ir prekybą žmonėmis.

„Mes dalyvaujame ŽIV (žmogaus imunodeficito viruso) ir lytiškai plintančių ligų (LPL) prevencijoje. Bus atliekamas nemokamas greitasis ŽIV testas, taip pat bus išdalyta 50 tūkst. prezervatyvų“, – sakė ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ vadovė Svetlana Kulšis.

„Demetroje“ dirbanti gydytoja ginekologė Rūta Jarašūnienė pabrėžė, kad žmonės nori pasitikrinti. Pavyzdžiui, per Visagino miesto šventę ir „Visagino country“ festivalį „Demetra“ surengė prevencinę akciją: buvo dalijami prezervatyvai ir raginama nemokamai pasitikrinti dėl ŽIV. Greitasis ŽIV testas buvo atliktas 225 žmonėms. Nė vienas testas nebuvo teigiamas.

Suka galvą, kaip dirbs

„Demetros“ darbuotojų skaičiavimu, iš viso Vilniuje gali būti 600–700 aktyviai dirbančių prostitučių (skelbimai internete į tą skaičių neįeina). Vienos dirba stotyje, kitos padedant sąvadautojams prostitucija verčiasi išnuomotuose butuose. Trečiasis „plotas“ – masažo kabinetai – oficialūs ir slapti, kuriuose iš tikrųjų veikia seksualinių paslaugų centrai. Prabangiuose viešbučiuose ir restoranuose turtingus klientus „užima“ vadinamosios elitinės prostitutės.

Tačiau visai nesvarbu, kokiai kategorijai jos priklauso, kokiais turtais puikuojasi klientas – krepšinio sirgalius. Prieš AIDS – lygūs visi.

Vilniaus autobusų ir geležinkelio stoties rajone seksualines paslaugas teikia apie 300 prostitučių. Šios moterys suka galvą, kaip reikės dirbti, – stoties plaštakes pasiekė žinia, kad ekologinė policija per krepšinio čempionatą jas įnirtingai gaudys. Į stoties prieigas bus mestos papildomos pajėgos, sustiprinta viešbučių priežiūra.

Kova su nemokamais testais

„Nuo 2008 m. rudens, kai Lietuvos AIDS centras buvo reorganizuotas, tapo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centru (ULAC), jokia rizikos grupės asmenų – švirkščiamųjų narkotikų vartotojų, seksualines paslaugas teikiančių žmonių, migrantų – prevencinė veikla neatliekama“, – sakė gydytoja R.Jarašūnienė.

Tais metais baigėsi ŽIV ir AIDS prevencijos ir kontrolės programa, kurią vykdė tuometis AIDS centras. Nauja buvo sukurta ir patvirtinta tik 2010 m. Tai – 2010–2012 m. ŽIV, AIDS ir lytiškai plintančių ligų prevencijos ir profilaktikos valstybinė programa. Tačiau ši programa nefinansuojama. Todėl visa minėtų ligų prevencija telkiasi nevyriausybinių organizacijų rankose.

Nemokamai pasitikrinti dėl ŽIV infekcijos Vilniuje galima „Demetros“ kabinete, „Pozityvaus gyvenimo“ kemperyje. O iš kur gauti finansavimą – jų pačių reikalas. Nevyriausybinės organizacijos rašo projektus, dalyvauja konkursuose. Dažniausiai savo projektams įgyvendinti jos pritraukia tarptautinių lėšų.

„Prieš čempionatą ULAC paskelbė akciją “Užteks tylėti„. Į šitą akciją “Demetros„ neįsileido – atsisakė mūsų paslaugų. Šiuo metu ir ULAC, ir Sveikatos apsaugos ministerijoje vyksta debatai, kaip uždrausti “Demetrai„ nemokamai žmonėms atlikti testus už užsieniečių pinigus“, – pasakojo R.Jarašūnienė.

Greituosius ŽIV testus „Demetra“ gavo iš Jungtinėse Amerikos Valstijose veikiančio fondo „AIDS Helf Foundation“. Šis fondas daugiau kaip metus remia ŽIV prevenciją Lietuvoje. Pernai į Lietuvą jis atsiuntė 200 kg prezervatyvų ir 3000 greitųjų testų ŽIV nustatyti.

Kasdien į „Demetrą“ užsuka bent kelios stotyje dirbančios prostitutės. Pasitikrinti dėl ŽIV, prašyti prezervatyvų, pasikonsultuoti.

Nuo 2011 m. sausio 1 d. iki liepos 31 d. „Demetroje“ nemokamas ŽIV testas buvo atliktas 4429 asmenims. Iš to skaičiaus 30 atvejų ŽIV buvo teigiamas: 20 – vyrų, 10 – moterų. Didžioji jų dalis – švirkščiamuosius narkotikus vartojantys asmenys.

Anonimiškumo era baigėsi

Poliklinikoje ŽIV tyrimas mokamas – kainuoja 10 litų.

"Tačiau ten jau nebėra anonimiškumo. Žmogus, atėjęs pasitikrinti į bet kurią gydymo įstaigą, ar Vilniuje, ar Kaune ji būtų, pildydamas siuntimą laboratoriniam ŽIV tyrimui atlikti, turi parašyti savo vardą, pavardę ir net asmens kodą.

Ši forma patvirtinta neseniai – 2011 m. birželio 27 d. sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio įsakymu. Žmogus jau nebeturi teisės pasitikrinti anonimiškai. Šiuo ministro įsakymu anoniminis patikrinimas panaikintas", – pasakojo R.Jarašūnienė.

„Demetroje“ žmonės gali pasitikrinti anonimiškai.

Tyrimai apleisti

Įsisiautėjusiems čempionato sirgaliams reikėtų būti atsargesniems ir privengti seksualines paslaugas siūlančių moterų malonių. Kitaip be vargo galima pasigauti ir venerinių ligų – sifilį ar gonorėją. Gatvėje dirbančios prostitutės dėl lytiškai plintančių ligų netiriamos. Šių ligų tyrimai rizikos grupės asmenims nebeatliekami nuo 2008 m., nes Sveikatos apsaugos ministerija jų nefinansuoja. Tokie tyrimai kainuoja apie 80 litų – žmonės neišgali tiek susimokėti.

"Tokia situacija primena Afriką. Mūsų kabinete galima paimti tik tyrimo mėginį. Pačius tyrimus atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos laboratorija. Iš ŽIV projekto galime skirti truputį pinigų tai laboratorijai už tyrimus sumokėti. Taip nėra, kad kiekviena seksualines paslaugas teikianti moteris tiriama visapusiškai. O taip turėtų būti, – aiškino R.Jarašūnienė. – Jeigu žmogui nustatoma kuri nors lytiškai plintanti liga, jis nukreipiamas į Centro polikliniką. Su seksualines paslaugas teikiančiomis moterimis ten dirba gydytoja. Tokią moterį iš anksto galime užregistruoti pas tą gydytoją – turime internetinį ryšį.

Mes nežinome, koks sergamumas Vilniuje lytiškai plintančiomis ligomis. Pasakyti, kiek prostitučių šiuo metu serga sifiliu, gonorėja, negalime, nes nėra tokių duomenų. Net prognozuoti negalime, nes tų moterų nesame tyrę. Net ir tyrimų mėginio negalėjome imti iki birželio pabaigos, nes tam skirtą įrangą, kurią buvome gavę kaip labdarą, iš mūsų paėmė ULAC."

Vadinamosios elitinės prostitutės dėl šių tyrimų kreipiasi į privačią gydymo įstaigą. Ten sumoka tiek, kiek joms pasakoma. Dėl jų sveikatos tokių bėdų nėra.

Įdomu

Po 2006 m. futbolo čempionato praėjus devyniems mėnesiams Vokietijos ligoninėms teko atremti didesnę gimdymų bangą (10–15 proc.). Ta proga net buvo sukurtas specialus logotipas.

Pasitikrinti – į palapinę

Rugsėjo 9 d. Vilniuje, Rotušės aikštėje, o rugsėjo 16 d. Kaune, Laisvės alėjoje, prie fontano, stovės didžiulė palapinė, kurioje bus galima nemokamai greituoju testu pasitikrinti dėl ŽIV. Žmogus užeis į palapinę, jam bus paimama kraujo ir per vieną minutę jis išgirs atsakymą.

Kituose miestuose – Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje, kur vyks čempionato rungtynės, dėl ŽIV nemokamai bus galima pasitikrinti žalos mažinimo kabinetuose. Šiuose kabinetuose ir palapinėse Vilniuje bei Kaune bus dalijami ir prezervatyvai.

Palapinė Vilniuje rugsėjo 9-ąją lankytojams bus atvira nuo 12 val. Nedrįstančius į ją užeiti paskatins reklaminius lankstinukus dalijantys savanoriai.


Šiame straipsnyje: prostitucijaprostitutėsŽIV

NAUJAUSI KOMENTARAI

.......nu

.......nu portretas
Kurgi ne?Niekas kitas toks neaktyvus,kaip prostitutės.

mizantropas

mizantropas portretas
bijau ką ir rašyti, nes galiu pakliūti žmogaus teisių instituto veikėjams už prostitučių įžeidinėjimą, taigi todėl patariu - visi naudokitės jų aukštybių prostitučių paslaugomis, pamaloninkite jas ryte, vakare ir visą čempionato laiką, o jei būsite užkrėsti ŽIV, AIDS, gonorėja ar nepagydomu hepatitu, jokiu būdu nešmeižkite prostitučių, o 100 kartų padėkokite joms, dargi primokėkite ar įdarbinkite į prestižines pareigas, pvz., tame pačiame jų teises ginančiame institute.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių