- grynas.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tobulėjant tyrimų metodams ir priemonėms, mokslininkai geba logiškai paaiškinti daugelį netgi labai keistų gyvūnų elgesio bruožų. Šiame penketuke išskyrėme keletą iš pačių neįprasčiausių faktų nuo vištos tapimo gaidžiu iki pingvinų „bangos“.
Pingvinai „siunčia bangą“
Nuolatinis glaustimasis antarktinėmis sąlygomis gyvenantiems pingvinams yra gyvybiškai svarbus procesas. Kolonijos nariai taip stipriai prisispaudžia vienas prie kito, kad pavienių individų judėjimas tampa neįmanomas.
Toks susiglaudimas padeda išlaikyti kūno temperatūrą, sunaudojant mažiau energijos, tačiau visiškai nejudant kyla pavojus nušalti tam tikras kūno dalis, o tai atšiauriomis sąlygomis baigtųsi mirtimi. Skatindami kraujo tėkmę į galūnes, pingvinai atlieka unikalų ir vieningą visos grupės judesį. Pingvinų banga primena primena stadionuose ar kitose masinėse susibūrimo vietose atliekamą žmonių bangą, kai priekyje esantys žmonės atsistoja ir sėdasi, tuo tarpu už jų esanti grupė kartoja veiksmą.
Kai kurias žuvis kankina nemiga
Visoms žuvims reikalingas miegas, tačiau kai kurios iš jų kenčia nuo nemigos.
Puikus to pavyzdys – dažnai laikoma akvariumuose zebražuvė (Danio rerio). Miegančios šios rūšies žuvelės nusveria uodegą ir palengva leidžiasi į dugną. Studijos metu buvo pastebėta, kad nakties metu pamiegoti galimybės neturėjusi zebražuvė plaukiojo netolygiai ir prastai orientavosi aplinkoje.
Panašiai kaip ir žmonėms, šiai rūšiai būdingas miego receptorių sutrikimas, kuris sukelia nemigą. Tokių problemų turintys žmonės dažniausiai miega trečdaliu mažiau nei įprasta, o tai turi įtakos sveikatai ir savijautai.
Skorpionai švyti tamsoje
Skorpionai, apsiginklavę aštriomis žnyplėmis, kietu šarvu ir nuodingu gėluonimi uodegos gale, agresyvia išvaizda puikiai atbaido priešus. Be kita ko, jie sugeba dar ir švytėti tamsoje.
Apšvietus skorpioną ultravioletiniais spinduliais jo šarvas užsižiebia mėlyna neonine spalva. Taip yra dėl to, kad šių kraupių voragyvių egzoskelete yra specialių proteininių junginių, kurie UV atsispindėjusius spindulius paverčia žmogaus akiai matomais žydrais tonais.
Toks šarvo švytėjimas gali būti savotiškas apšviestumo matuoklis – spėja specialistai. Skorpionai – naktiniai padarai, todėl vengia ryškesnės šviesos ir stengiasi likti šešėliuose. Gebėjimas nustatyti ant kūno krentančios šviesos lygį gali turėti reikšmės stengiantis išvengti priešų arba medžiojant.
Žiurkės bijo kutenimo
Dar praeitame amžiuje buvo manoma, kad kutenimui jautrūs yra tik žmonės ir jiems artimi primatai. Atlikti tyrimai parodė, kad stipriais bendruomeniniais ryšiais susaistytos žiurkės taip pat jaučia šį jausmą.
Jauni graužikai specialiai vieni kitus kutena žaisdami ir bendraudami. Gyvūnų elgesio ekspertai ištyrė, kad žiurkės, kaip ir žmonės, yra emociškai jautrios. Pavyko užfiksuoti, kaip dūkdami graužikai skleidė į juoką panašius garsus.
Emocinis jautrumas susijęs su ryšiais tarpusavyje – yra žinoma, kad nuskriaudus žiurkę, ji gali tai ilgai atsiminti ir už tai keršyti. Šunys taip pat gali jausti ir reaguoti į kutenimą, tikina dalis kinologų.
Vištos gali pakeisti lytį
Vystantis viščiuko embrionui nulemiama ir jo lytis, tačiau, skirtingai nei kitų rūšių paukščiai, vištos dažnai turi tik vieną kiaušidę. Taip atsitinka būtent embriono stadijoje, kai kiaušidė ima vystytis kairėje pusėje, o dešinėje esantys vyriški genai tiesiog tampa neutralūs.
Vieną kiaušidę turinčios vištos, nepaisant fiziologinių trūkumų, sugeba dėti kiaušinius ir gali rūpintis jaunikliais. Įdomu tai, kad sutrikus kiaušidės veiklai (pavyzdžiui, išaugus cistai), pradeda vystytis dešinėje pusėje užsilikusios vyriškų genų turinčios užuomazgos. Paprastai tariant, višta su sutrikusia kiaušide pamažu gali pakeisti lytį.
Viename Anglijos ūkyje, vienai vištai nustojus dėti kiaušinius ėmė keistis jos išvaizda. Prabėgus kelioms savaitėms višta priaugo svorio, padidėjo jos skiauterė, o elgsena tapo panaši į gaidžio. Fermeriai Jimas ir Jeanette Howardai netgi perkrikštyjo augintinę iš Gerdos į Bartą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sutriko „Messenger“ ir „Facebook“ veikla
Antradienio rytą sutriko „Facebook“ ir „Messenger“ veikla. ...
-
Technologijų bendrovės paskelbė kursiančios priemones DI saugumui užtikrinti
Keletas didelių technologijų pramonės dalyvių – verslo, mokslo ir pilietinės visuomenės atstovų – pirmadienį per pertrauką tarp Paryžiaus viršūnių susitikimo, kuriame gvildenami šios technologijos klausimai, renginių pris...
-
Lietuva kratosi „DeepSeek“: vyriausybiniu lygmeniu – rimti svarstymai
Lietuva svarsto vyriausybiniu lygiu riboti prieigą prie Kinijoje sukurto generatyvaus dirbtinio intelekto (DI) technologijų pokalbių roboto „DeepSeek“. ...
-
Ar esame pasiruošę karui kibernetinėje erdvėje?
Jeigu karas vyksta ir kariaujama kiekvieną dieną, tai kokie yra tie mūšiai kibernetinėje erdvėje? Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su „Scalewolf“ vadovu, buvusiu krašto apsaugos viceministru Edvinu Kerza. ...
-
Link Žemės artėja „miestų žudiku“ pramintas asteroidas
Didžiulis sprogimas danguje, kurio metu išsiskiria šimtus kartų daugiau energijos nei sprogus ant Hirošimos numestai bombai, ryškus it Saulė akinantis žybsnis ir daugelio kilometrų spindulių viską aplinkui griaunanti smūgio ...
-
„Google“ nebežada užtikrinti, kad DI nebūtų naudojamas ginklams kurti
„Google“ antradienį atnaujino savo principus, susijusius su dirbtiniu intelektu, atsisakydama pažadų užtikrinti, kad ši technologija nebūtų naudojama ginklams kurti ar stebėjimo tikslais. ...
-
Ištirti asteroido mėginiai: juose – gyvybės užuominos
2016-aisiais paleistas robotizuotas zondas „Osiris-Rex“ nuskriejo milijonus kilometrų iki labai senoviško asteroido. Jis ne tik nuskrido, bet ir sugebėjo nusileisti bei specialiu griebtuvu paimti maždaug 160 gramų mėginį nuo jo pavir&s...
-
Lietuvių mokslininkų atrastam asteroidui suteiktas garbingas vardas
Lietuvių mokslininkų atrastam asteroidui suteiktas pirmojo Vilniaus universiteto (VU) rektoriaus Petro Skargos (1536–1612) vardas, pirmadienį pranešė universitetas. ...
-
Lietuvos vadovai iš socialinio tinklo „X“ nesitrauks: atsakė, kodėl
Valstybės vadovai neketina sekti Vokietijos gynybos ministerijos sprendimu nebeskelbti įrašų kritikos dėl didelio dezinformacijos kiekio susilaukiančiame socialiniame tinkle „X“. ...
-
Mūsų duomenys – kuras Pekino progresui?
Sausio 27-oji priminė dieną, kai aplenkdama JAV Sovietų Sąjunga paleido dirbtinį Žemės palydovą – konkurentų pasiekimas sukrėtė amerikiečius, tačiau galiausiai tapo impulsu skubinti kosminių technologijų plėtrą. ...