- Ieva Urbonaitė-Vainienė, www.delfi.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos vyskupai susirūpinę skuba pasirašyti Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris bei smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir atkreipia dėmesį, jog dokumente siekiama Lietuvos teisinėje sistemoje įtvirtinti kitokią lyties sampratą, rašo naujienų portalas delfi.lt.
Ketvirtadienį išplatintame Lietuvos hierarchų kreipimesi pabrėžiama, jog kova su smurtu prieš moteris ir kitus asmenis yra kilnus bei remtinas siekis.
„Deja, deklaruodama teisėtus tikslus, Konvencija remiasi ideologizuotu požiūriu į lytį kaip į socialinį konstruktą, nesutampantį su žmogaus biologine prigimtimi. Pasirašiusi ir ratifikavusi Konvenciją, Lietuva būtų priversta tokią lyties sampratą įtvirtinti mūsų teisinėje sistemoje. Abejotina, ar užkardant smurtą prieš moteris ir smurtą artimoje aplinkoje reikia keisti lyties sampratą – stinga akivaizdaus pagrindimo, kaip tai prisidėtų prie smurto mažinimo“, - teigiama rašte.
Konvencija Lietuvos teisėje įtvirtintų naujus draudimo diskriminuoti dėl „socialinės lyties“ ir „socialinės lyties tapatybės“ (Konvencijos 4 straipsnis) pagrindus, kurie gali būti interpretuojami plačiai ir nevienareikšmiškai.
Pasak vyskupų, nebuvo paaiškinta, kaip šios nuostatos būtų taikomos praktikoje ir kokias naujas pareigas bei problemas sukurtų valstybės institucijoms, švietimo įstaigoms, verslui ir visai visuomenei.
Lietuvos kultūra ir tradicijos - grėsmė moterims?
Konvencijos 12 straipsnis, greta kitų dalykų, ragina imtis priemonių, „kuriomis būtų skatinami vyrų ir moterų socialinio ir kultūrinio elgesio modelio pokyčiai siekiant išnaikinti prietarus, papročius, tradicijas ir visą kitą praktiką, grindžiamą moters nepilnavertiškumo idėja ar stereotipiniais moterims ir vyrams priskiriamais vaidmenimis“.
Katalikų bendruomenės vadovų įsitikinimu, tokių nuostatų priėmimas sukurtų prielaidas Lietuvos kultūrinę ir religinę tradiciją laikyti nuolatiniu grėsmės moterims šaltiniu. Konvencija lengvai gali tapti patogiu įrankiu siekiantiems marginalizuoti tautos vertybinį pamatą sudarančias moralines nuostatas bei dvasinį paveldą.
Populiarins homoseksualumą ir transeksualumą
Ypatingą dvasininkų susirūpinimą kelia Konvencijos 14 straipsnio nuostatos ją pasirašiusioms šalims uždedančios pareigą įtraukti į visų formaliojo švietimo lygių ugdymo programas mokymo medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis“, nes pastarieji, be kita ko, gali reikšti ir homoseksualumą bei transseksualumą.
„Bandymas sieti kilnų smurto užkardymo tikslą su nuostatų, kurios svetimos tiek Lietuvos švietimo sistemai, tiek daugelio tėvų moralinėms vertybėms, diegimu sukuria precedentą, keliantį pagrįstą nerimą“, - pabrėžia vyskupai.
Atsižvelgdami į hierarchai ragina atsakingas valstybės institucijas ir aukščiausius pareigūnus nesiimti skubotų veiksmų, kuriais būtų siekiama pasirašyti ir ratifikuoti Konvenciją.
„Neleistina smurto prieš moteris prevenciją paversti pavienių grupių ideologinių tikslų, priešingų tautos savitumui ir gyvybiniams interesams, įgyvendinimo priedanga“, - pabrėžiama Lietuvos vyskupų konferencijos kreipimesi.
Kokius įsipareigojimus iš tiesų priims Lietuva?
Europos Tarybos konvencijoje dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo, dvasininkų žodžiais, yra nuostatų, kurios kelia rimtų abejonių, ir apie kurias piliečiai iki šiol nėra tinkamai informuoti.
Taip pat nebuvo viešai plačiau paaiškinta, kokius įsipareigojimus Lietuva, pasirašydama šią Konvenciją, prisiims.
Lietuvos katalikų bažnyčios vadovai susirūpinę dėl skubos pasirašyti Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo šiuo, klausimu išsamiai nediskutavus ir nesikonsultavus su visuomene.
D. Grybauskaitė pritaria konvencijai
Viena konvencijos ratifikavimo Lietuvoje iniciatorių Socialdemokratė Marija Aušrinė Pavilionienė kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę prašydama imtis iniciatyvos, kad Lietuva pasirašytų ir ratifikuotų minėtą Europos Tarybos konvenciją dėl smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo.
„Konvencijos ratifikavimas Lietuvoje įgalintų šalies politikus aktyviau spręsti smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje problemas, nes Lietuvoje šiuo metu smurtas artimoje aplinkoje dar nėra suvokiamas kaip nusikaltimas, kuris ne tik nepataisomai žaloja žmogaus asmenybę, šeimą, bet ir kelia grėsmę žmogaus gyvybei“, – kreipimesi teigė Seimo narė.
Prezidentės kanceliarijos atsiųstame atsakyme į M. A. Pavilionienės kreipimąsi teigiama, kad D. Grybauskaitė pritaria konvencijos ratifikavimui ir žada reikalauti, kad konvencijos pasirašymas neužtruktų pernelyg ilgai.
Palaimino Europos Tarybos ministrai
Prezidentės nuomone, prisijungdama prie konvencijos ir tuo prisiimdama joje įtvirtintus įpareigojimus, Lietuva ne tik žengtų svarbų žingsnį smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje mažinimo šalyje linkme, bet ir įneštų savo indėlį į šios problemos sprendimą tarptautiniu mastu.
Konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo 2011 m. gegužės 11 d. Stambule priėmė Europos Tarybos Ministrų taryba.
Ši konvencija yra sudėtinė Europos Tarybos priemonių dalis skirta kovai su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje bei Europos Tarybos narių teisinių sistemų harmonizavimui. Teigiama, jog konvencijos tikslas - siekti, kad smurtas prieš moteris ir smurtas artimoje aplinkoje būtų vienodai suvokiamas, o smurto aukos gautų vienodą apsaugą visose Europos Tarybos valstybėse narėse.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tyrimas dėl šnipinėjimu įtariamo E. Manovo pilietybės: greitų sprendimų nesitikima
Gavęs vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pavedimą, Migracijos departamentas pradėjo tyrimą dėl šnipinėjimu Rusijai įtariamo Eduardo Manovo įgytos Lietuvos pilietybės teisėtumo, tačiau greitų sprendimų nežada. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Ūkininkai su baime laukia žiemos: pastarieji metai tapo iššūkiu
Suskaičiuota, kiek žalos šiemet ūkininkams pridarė klimato ekstremali kaita. Pasak draudikų, Europoje kruša, lietus ir vėjas pridarė nuostolių už daugiau kaip 300 mln. eurų. Lietuvoje labiausiai suniokoti rapsų ūkiai, draudikai ūkini...
-
Lietuva pasiekė pažangą lyčių lygybėje, tačiau vis dar atsilieka nuo ES vidurkio
Lietuva padarė pažangą siekiant lyčių lygybės, tačiau vis dar atsilieka nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio, rodo Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) paskelbtas tyrimas. ...
-
Faktai apie gruodžio orus
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pateikė faktus apie gruodžio mėnesio oro temperatūrą. ...
-
Laikinasis Joniškio meras apie situaciją dėl ligoninės vadovo: labai karštligiškai priėmė situaciją5
Joniškio ligoninės vadovui Martynui Gedminui pareiškus, kad iš pareigų pasitraukti jį privertė pasikeitusi savivaldybės vadovybė, laikinasis rajono meras Gediminas Čepulis tokius kaltinimus neigia. Pasak jo, įstaigos vadovas jau an...
-
Žiniasklaida: dalis prieš saugomų teritorijų plėtrą esančių mokslininkų turi ryšių su miškų pramone1
Dalis Baltijos šalių mokslininkų, pasisakančių prieš saugomų teritorijų plėtrą, turi ryšių su miškų pramonės lobistinėmis organizacijomis, antradienį skelbia naujienų portalas „15min“, atlikęs tyrimą su p...
-
Nacionaliniame žmogaus teisių forume – dėmesys diskriminacijai, socialinei atskirčiai1
Minint Tarptautinę žmogaus teisių dieną, antradienį Vilniuje, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, rengiamas septintasis Nacionalinis žmogaus teisių forumas. ...
-
Valdovų rūmuose vyks Vilniaus užsienio ir saugumo politikos konferencija
Vilniuje, Valdovų rūmuose, antradienį vyks Rytų Europos studijų centro (RESC) rengiama Vilniaus užsienio ir saugumo politikos konferencija. ...
-
Dėl iš M. Drobiazko atimtos Lietuvos pilietybės išaiškinimo kreiptasi į Konstitucinį Teismą4
Regionų administracinis teismas nusprendė kreiptis į Konstitucinį Teismą, siekiant išsiaiškinti, ar įstatymai, kuriais remiantis iš ledo šokėjos Margaritos Drobiazko buvo atimta Lietuvos pilietybė, neprieštarauja Kons...