Vyriausybės komisija – už aktyvesnius kariuomenės veiksmus Baltijos jūroje

  • Teksto dydis:

Vyriausybinė nacionalinio saugumo komisija pritarė, kad būtų didinamas kariuomenės ir kitų nacionalinio saugumo institucijų veikimas Baltijos jūroje, rengiamos nuolatinės stalo pratybos institucijose ir įmonėse, trečiadienį pranešė Vyriausybė.

Trečiadienį posėdžiavusi komisija taip pat sutarė, kad reikia didesnio NATO patruliavimo jūroje bei ore Baltijos jūros regione, pabrėžė būtinybę didinti spaudimą vadinamajam Rusijos šešėliniam laivynui nustatant papildomus ribojimus jo laivams ir su jais susijusiems subjektams.

Komisija taip pat pasiūlė Viešojo saugumo tarnybai (VST) nuo sausio vidurio, o ne nuo balandžio, kaip buvo numatyta anksčiau, pavesti saugoti elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“, per kurią Baltijos šalys vasarį sinchronizuosis su kontinentine Europa, objektus Alytaus rajone. Tam trečiadienį jau pritarė Vyriausybė.

„Baltijos valstybių sinchronizacija su kontinentinės Europos elektros tinklais – gyvybiškai svarbus klausimas ne tik energetikos, bet ir nacionalinio saugumo srityje. Matome labai aiškius ir nedviprasmiškus oponentų bandymus sutrikdyti šį procesą. Todėl žengiame žingsnius, kad mūsų infrastruktūra būtų apsaugota“, – pranešime teigė premjeras Gintautas Paluckas.

„Tuo pačiu ne mažiau svarbus NATO ir ES įsijungimas į šio klausimo sprendimą, kas leistų ne tik efektyviau dorotis su galimomis provokacijų pasekmėmis, bet apskritai atgrasytų tokią oponentų veiklą“, – pridūrė premjeras.

Šiuo metu visuose pagrindiniuose šalies energetikos objektuose sustiprinta fizinės apsauga, peržiūrimos ir į aukštesnį atsparumo lygį keliamos techninės ir inžinerinės apsaugos priemonės.

Energetikos viceministras Arnoldas Pikžirnis sako, kad nepaisant trukdžių, atsijungimas nuo rusiškosios BRELL sistemos „yra neatšauktinas ir bus įvykdytas vasario pradžioje“.

„Šiuo metu visuose pagrindiniuose šalies energetikos objektuose sustiprinta fizinės apsauga, peržiūrimos ir į aukštesnį atsparumo lygį keliamos techninės ir inžinerinės apsaugos priemonės. Taip pat aktyviai bendradarbiaujame su KAM informacinių sistemų apsaugos klausimais“, – pranešime sakė A. Pikžirnis.

Pasak Vyriausybės, šiuo metu jau įdiegtos ar diegiamos antidroninės sistemos ir povandeninė objektų apsauga, elektros kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos „NordBalt“ stebėjimo sistema, apsauginiai inžineriniai sprendimai nuo galimų sprogimų ir kitos kritinės infrastruktūros apsaugos priemonės.

Gruodį praėjusios kadencijos Ministrų kabinetas pritarė, kad „NordBalt“ skirstyklą ir transformatorių pastote Klaipėdoje nuo balandžio būtų saugomos VST pareigūnų. 

NATO taip pat plėtoja pajėgumą, pasitelkiantį dirbtinį intelektą ir duomenis iš palydovų, radarų, laivų automatinės identifikacijos sistemų bei kitų šaltinių, leisiantį aptikti įtartiną elgesį prie sąjungininkų kritinės povandeninės infrastruktūros realiu laiku, taip užtikrinant greitą reagavimą.

Komisijos nariams trečiadienį taip pat pateikta informacija apie prieš Lietuvą ir kitas Baltijos šalis Rusijos vykdomas informacines atakas, susijusias su atsijungimu nuo rusiškos elektros sistemos BRELL bei vykdomas kontrpriemones.

Energetinės infrastruktūros apsauga regione vėl tapo aktuali po to, kai Kalėdų dieną, kaip įtariama, diversijos metu buvo sugadintas povandeninis kabelis „Estlink 2“, kuriuo elektra tiekiama iš Suomijos į Estiją. Be to, žalos padaryta ir keturiems kitiems telekomunikacijų kabeliams tame pačiame regione.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių