Pareigūnų profesinė sąjunga: bausmių vykdymo sistema taip ir nesugebėjo atsikratyti sovietinio dvoko

  • Teksto dydis:

Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga (LRITĮPS) kreipėsi į Prezidentūrą, Vyriausybę bei politines partijas dėl, jų vertinimu, tragiškos Lietuvos bausmių vykdymo sistemos būklės. Pareigūnų interesus ginančios organizacijos atstovai tikina, kad jei nebus priimti būtini politiniai sprendimai ar nebus skirtas deramas dėmesys jų tinkamam įgyvendinimui, Lietuvos bausmių vykdymo sistemos laukia griūtis.

„Kalbant paprastai, mūsų bausmių vykdymo sistema per visą Nepriklausomybės laikotarpį taip ir nesugebėjo atsikratyti ryškaus sovietinio dvoko. Bandymų reformuoti sistemą būta, tačiau nė vienas iš jų nebuvo iki galo veiksmingas. Įkalinimo įstaigose vis dar klesti iš Rytų mus pasiekusi kriminalinė subkultūra, naujų kalėjimų statybos istorija jau ima panašėti į nacionalinio stadiono statybą Vilniuje, sistemoje trūksta maždaug 40 proc. pareigūnų“, – teigė LRITĮPS pirmininkas Kęstutis Pauliukas.

Anot jo, tik laiko klausimas, kada bausmių vykdymo sisteminės problemos taps Lietuvos žmonių saugumo klausimu.

Bandymų reformuoti sistemą būta, tačiau nė vienas iš jų nebuvo iki galo veiksmingas.

„Esant tokiai situacijai mūsų nebestebina periodiškai įvykstantys kalinių pabėgimai iš įkalinimo įstaigų ar jau nuolatiniu reiškiniu tapę pareigūnų užpuolimai kalėjimuose. Laiko klausimas, kuomet bausmių vykdymo sisteminės problemos virs Lietuvos žmonių saugumo problema, mes visi kartu tikrai sėdime ant tiksinčios bombos“, – kalbėjo K. Pauliukas.

Pareigūnai politikų reikalauja kuo skubiau priimti sprendimus, būtinus Lietuvos bausmių vykdymo sistemos galutiniam modernizavimui, į šių sprendimų paiešką, planavimą ir įgyvendinimą įtraukti socialinius partnerius bei užtikrinti, kad būtinus pokyčius sistemoje vykdytų tik anksčiau šalies bausmių vykdymo sistemos įstaigose ar kitose srityse nesusikompromitavę ir bendruomenės palaikymą turintys vadovai.

Kalbėdami apie būtinus pokyčius, LRITĮPS atstovai taip pat akcentavo ir papildomo finansavimo svarbą. Nurodoma, kad bausmių vykdymo sistemos reformų įgyvendinimui iš 2025 m. biudžeto papildomai reiktų skirti 20-40 mln. eurų.

„Šios lėšos būtų panaudotos pareigūnų darbo užmokesčio, kuris yra bene mažiausias iš visų statutinių pareigūnų, didinimui, jų aprūpinimui moderniomis tarnybos priemonėmis, uniformomis, naujais kinologų ir konvojaus automobiliais, taip pat būtiniems infrastruktūros darbams“.

Profesinė sąjunga pabrėžia, jog nepriėmus sistemos pokyčiams būtinų sprendimų, neužtikrinus tinkamo jų finansavimo ir sklandaus įgyvendinimo, tarnybą jau artimiausiu metu gali palikti ženklus pareigūnų skaičius.

Jei organizacijos reikalavimai nebus išgirsti, rašome kreipimesi, LRITĮPS neatmeta galimybės rengti ir protestus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
O naujos , savos smarvės neprisidėjo ?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių