Ištestavus sirenas – užsieniečių kritika: mums reikėjo išsiversti pranešimus

Visoje Lietuvoje trečiadienį kaukė sirenos. Žmonės į telefonus gavo įspėjamuosius pranešimus – vyko gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemų testavimas.

11.52 val. visoje šalyje ėmė gausti sirenos. Laimė, čia tik testas.

„Trečiadienį įvykusios pratybos yra pirmas bandymas įsivertinti, ar kiekvienas Vilniaus lopinėlis girdėjo sirenų gausmą“, – teigė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.

Šią vasarą Vilniuje instaliuota daugiau nei 50 sirenų. Dabar daugiau nei 90 jų ir teoriškai turėtų dengti visą miestą, bet testavimas atskleis, ar liko pilkųjų zonų.

„Matuojame garso sklidimą realiu laiku. Dėl garso gali būti nevienodumas, techninės kliūtys, taip pat turime pranešimą, jog viena sirena buvo trūkčiojanti“, – pranešė civilinės saugos skyriaus vedėjas Žygimantas Solovjovas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

Nerimo kilo ir svečiams. Studentai iš Portugalijos sako, jog pirmoji reakcija buvo pasimetimas, o antroji – ką daryti?

„Mums reikėjo išsiversti, nes gavome pranešimus lietuvių kalba“, – pasakojo turistas.

Vertė internetu. O jeigu jo neliktų? 

„Mes net negalėjome pranešimo kopijuoti. Reikėjo daryti ekrano nuotrauką, tada eiti į dirbtinio intelekto programą, įkelti nuotrauką. Jeigu būtų ekstra situacija, tai užima per daug laiko suprasti, kas vyksta“, – nusiskundimais dalijosi vaikinas.

Pareigūnai sako, jog pranešimai ir dabar siunčiami trimis kalbomis: lietuvių, anglų, rusų. Kalbą turi pasirinkti pats gyventojas telefono nustatymuose, juose taip pat gali būti ir priežastis, jei pranešimo išvis negavote.

Naujosios sirenos ne tik kaukia. Per jas galima ir kalbėti.

„Per paskutinį pusmetį įrengta maždaug 200 sirenų septyniolikoje savivaldybių, esančių arčiausiai Baltarusijos“, – sakė gyventojų apsaugos organizavimo skyriaus viršininkas Ernestas Trunovas.

Šiuo metu Lietuvoje yra 1142 sirenos – dalis nesuveikė. Tiksliau, ugniagesiai atsakys ketvirtadienį. Per ankstesnį testavimą nesuveikė dešimtadalis.

Išgirdus sirenas gyventojai turėtų įsijungti Lietuvos radiją ir televiziją, tačiau ne visiems internetu įsijungti pavyko. Tvarkyti dar yra ką, o valdžia kalba ir apie planuojamą naują centralizuotą sistemą.

„Šiuo metu vienu mygtuko paspaudimu nėra valdomos visos sirenos“, – aiškino vidaus reikalų viceministras.

Artimiausiu metu startuos ir mobili programėlė su informacija ir perspėjimo galimybe. Iki metų pabaigos ir Vilnius žada parengti detalų evakuacijos planą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Henrikas

Henrikas portretas
Ne. Lietuviu kalba De Facto jau nebera valstybine. Ir tai labai toleruojama - visur.

I.

I. portretas
Tai kad Lietuvoje yra valstybinė lietuvių kalba. Ar jau ne?

Tarp kitko,-

Tarp kitko,- portretas
lietuviams taip pat reikėjo "išsiversti" pranešimus, nes aš, pvz., gavau TIK anglų kalba ! Šį sykį - angliškai, kartais ir rusiškai, ir angliškai, bet dar neteko gauti... lietuviškai parašyto pranešimo. Įdomu, kokioje valstybėje mes gyvenam ?
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių