- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Išsigelbėjimo ratas bibliotekoms – ar tūkstančius eurų kainuojanti dovana skaitytojams? Nuo metų pradžios nuspręsta atsisakyti mokesčio už skaitytojo bilietą – iki šiol lankytojui jis atsiėjo tik kelis eurus, dabar sumą dengs pačios bibliotekos. Jose situacija skirtinga: lankytojų srautas auga arba, priešingai, mažėja. Ar panaikinus mokestį skaitytojų nebesurenkančiose bibliotekose įvyks renesansas, ar laukia uždarymai?
Po dvylika knygų per mėnesį, po 100 knygų per metus – taip skaito dalis lietuvių. Tarp jų – vilnietė Liongina.
„Psichologinės, apie karą. Pasiimu aštuonias knygas vyro kortele ir savo – vyras neįgalus, jam skaitau“, – šnekėjo moteris.
„Daug kas skaito žymiai daugiau negu anksčiau“, – tokios vilnietės Ievos įžvalgos, kuri kaip tik dabar į biblioteką sugrįžo po ilgos pertraukos.
„Vaikystė užsibaigė, universitetas užsibaigė, prasidėjo kiti reikalai. Pasidariau naują kortelę bibliotekos, po nežinau kiek metų“, – kalbėjo pašnekovė.
LNK stop kadras.
Iki šiol gyventojai už fizinę bibliotekos kortelę turėjo sumokėti vienkartinį mokestį – 1, 2, kartais 5 Eur, tačiau Mickevičiaus biblioteka ir iki šiol iš skaitytojų tokio mokesčio neėmė.
„Imdavome, jeigu žmogus pamesdavo pažymėjimą, už dublikato išdavimą“, – pabrėžė Adomo Mickevičiaus bibliotekos direktorė Emilija Banionytė.
Bet nuo dabar ir už tai lankytojams mokestis panaikintas. Už visas korteles moka pati biblioteka. Nors savikaina nedidelė, bet euras prie euro – per metus susidaro tūkstančiai.
„4 tūkst. eurų jau yra suma – už ją galime nusipirkti knygų, galime paskaičiuoti“, – nurodė E. Banionytė.
Naujiena tokia – nuo metų pradžios visose valstybinėse ir savivaldybių bibliotekose pažymėjimas skaitytojams bus išduodamas nemokamai. Toks kultūros ministro įsakymas.
„Mūsų bibliotekoje nuo metų pradžios pasiėmė apie 200 nemokamų pažymėjimų“, – aiškino Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė.
Vadinasi, panaikinus mokestį, bibliotekos netenka ir dalies finansavimo.
LNK stop kadras.
„Nacionalinė biblioteka per metus surinkdavo apie 8 tūkst. eurų. Kaštus padengsime peržiūrėję biudžetą“, – tikino A. Žilinskienė.
Bibliotekos sako – skaitytojai susimokėdavo už kortelių gamybą, bibliotekos iš jų neužsidirbinėjo.
Standartinė – ne nacionalinė – biblioteka vidutiniškai nebesurinks iki tūkstančio eurų.
„Nemanau, kad tai bus didelis finansinis nuostolis“, – pabrėžė kultūros viceministrė Ingrida Veliutė.
Jeigu Vilniuje bibliotekos klesti, gal už miesto ribų susidomėjimas knygomis ir baigiasi?
„Pastebime vartotojų skaičiaus sumažėjimą“, – teigė Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos vadovė Danguolė Abazoriuvienė.
Ar mokesčio nuėmimas nėra signalas apie tik prastėjančią situaciją ir metamas išsigelbėjimo ratas?
„Manau, taip, bilieto mokesčio naikinimas sudarytų galimybę ateiti visiems žmonėms, 1–2 eurai padaliniuose būdavo pinigai“, – aiškino Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos vadovė.
„Kaime kiekvienas euras skaičiuojamas“, – sakė Panevėžio r. viešosios bibliotekos direktorė Rūta Bagdonienė.
„Tikrai tas nemokamas pažymėjimas neišgelbės situacijos, tai paskatins vienetus“, – tvirtino A. Žilinskienė.
„Pagal praeitų metų rodiklį pas mane skaitytojų padaugėjo. Labai tuo džiaugiuosi“, – pasakojo Velžio vyresnioji bibliotekininkė Inga Iljinienė.
I. Iljinienė, paklausta, kiek padaugėjo skaitytojų, atsakė: „Berods, daugiau nei 10.“
10 – prie maždaug 150 mažos bibliotekos skaitytojų. Tad džiugina net ir vienas žmogus.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Taigi pozityvią skaitymo bangą slopina asociacijos statistika, kiek bibliotekų Lietuvoje uždaryta viena po kitos.
„2015–2022 m. iš viso uždarytos 86 bibliotekos, tiek padalinių“, – kalbėjo D. Abazoriuvienė.
Tai ne pabaiga – per metus uždaroma ne po vieną, o arti kelių dešimčių.
„Praėjusiais metais uždaryta 18 bibliotekų, kiek žinau“, – šnekėjo kultūros viceministrė.
Šiandien bibliotekų Lietuvoje kiek daugiau nei 1 tūkst. 100.
„Apie 62 mln. investuojami į viešųjų savivaldybių bibliotekų tinklą, ji varijuoja ir yra mažinama bibliotekų ten, kur per mažai skaitytojų arba jų nebelieka“, – nurodė I. Veliutė.
Kaip bebūtų, Panevėžio rajone 35 bibliotekos laikosi – per 30 metų kol kas nekrito nė viena.
„Užsidarant mokykloms, bibliotekos išlieka, išsikraustome iš mokyklų pastatų, ieškome galimybių“, – tvirtino Panevėžio r. viešosios bibliotekos direktorė.
Bibliotekų atvėrimas – ir vienas iš europinių prioritetų.
„Kitas dalykas, galvojame ir apie tvarumą“, – sakė kultūros viceministrė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ar sulauksime tikros žiemos? Sinoptikai turi tik vieną gerą žinią
Meteorologė Elvyra Latvėnaitė atskleidė, kokių orų tikėtis artimiausiu metu. Pasak jos, iš Lietuvos nesitraukia miglos ir pilkas dangus, o tikros žiemos kol kas neprognozuojama. ...
-
Kaunas nori tramvajaus: kodėl miestiečiams prireikė naujos viešojo transporto rūšies?4
Klaipėdai tramvajaus atsisakius, nes neefektyvu, Vilniuje idėjai stringant, ar tokios transporto priemonės reikia, ar ne, Kaune nuspręsta, kad tramvajaus reikia. ...
-
Naujam ministrui Bilotaitės naujovės nepatinka
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius sako nematantis poreikio savivaldybių priešgaisrinių tarnybų jungti prie Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD). ...
-
Kariuomenei – labai keistai skambantis kontrolierės pasiūlymas4
Lygių galimybių kontrolierė siūlo kariuomenei suvienodinti išvaizdos standartus vyrams ir moterims. ...
-
Sausio 20-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 20-oji, pirmadienis, 4 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.29 val., leidžiasi 16.31 val. Dienos ilgumas 8.02 val. Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 10.34 val., teka - val. Vardadieniai: Fabijonas, Sebastijonas, Daugvydas, Nomeda Sausio 20-oji Lie...
-
„The Washington Post“: kabelių pažeidimai Baltijos jūroje greičiausiai nėra Rusijos sabotažas5
Kelių JAV ir Europos žvalgybos pareigūnų teigimu, pastaruoju metu įvykę povandeninių kabelių Baltijos jūroje pažeidimai greičiausiai buvo nelaimingi atsitikimai, o ne Rusijos surengti sabotažo aktai, sekmadienį pranešė leidinys „The ...
-
Apklausa: padaugėjo moters teisę pasirinkti nutraukti nėštumą palaikančių gyventojų4
8 iš 10 Lietuvos gyventojų mano, kad moteris turi teisę pasirinkti nutraukti nėštumą, rodo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atlikta visuomenės apklausa. ...
-
Iš Lietuvos išsiunčiamas Valerijus Ivanovas skunde rusų kalba citavo savo kūrybos eilėraštį1
Buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas galutinai prarado galimybę apskųsti sprendimą išsiųsti jį iš Lietuvos. ...
-
Buvusi Vyriausybės kanclerė: raštas dėl partizanų palaikų buvo neaiškus
Paaiškėjus, kad Leipalingyje rasti partizanų palaikai jau trejus metus saugomi laikinuose kartoniniuose karstuose, buvusi Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė tikina, kad savivaldybės pateiktas raštas Ministrų kabinetui buvo neai&scaron...
-
VSD: plintantis dokumentas apie sukarintų baltarusių grupių rengimą – informacinė ataka4
Socialiniuose tinkluose platinamas suklastotas dokumentas apie šalies žvalgybos veiklą rengiant sukarintas baltarusių grupes yra prieš Lietuvą nukreiptos informacinės kampanijos dalis, praneša Valstybės saugumo departamentas (VSD). ...