Ministras: su „Hitachi“ derybos tęstųsi, jei japonai norėtų investuoti

Su potencialia investuotoja į naują atominę elektrinę - Japonijos korporacija „Hitachi“ dėl jėgainės statybos Visagine derybos gali toliau vykti, tik tam reikia, kad „Hitachi“ norėtų investuoti į šį projektą, sako energetikos ministras Jeroslavas Neverovičius. Tačiau jis pabrėžė, kad naujos atominės elektrinės statybai turi būtų gautas visuomenės pritarimas.

„Jeigu ieškosime bendro matymo ir matysime iš “Hitachi„ pusės irgi ryžtą investuoti šitame projekte, iš mūsų pusės, be abejo, turint pilną atvirumą ir  galimybę įvertinti visus jų pasiūlymus, mes būtume pasiruošę kalbėtis“, - žurnalistams pirmadienį sakė ministras, po to, kai parlamentinę daugumą sudarančių frakcijų atstovams pristatė būsimą šalies elektros ūkio viziją.

J.Neverovičiaus teigimu, įdirbis naujos elektrinės statybos projekte neturėtų būti ignoruojamas ir jis nesiūlo „pradėti nuo nulio“: „Nepasakyčiau, kad nutraukti ir nuo nulio, bet ženkliai pagerinti projekto sąlygas. Visų pirma apie realų dalyvavimą regioninių partnerių. Projektas Lietuvai yra per brangus ir Lietuva viena tikrai neįgyvendins. Turėtume  matyti realiai projekte dalyvaujančius regioninius partnerius. Turėtume turėti siekį ir rezultatą ženkliai pagerinant projekto finansavimą“.

J.Neverovičiaus teigimu, su regioniniais partneriais - latviais ir estais - diskusijoms temų dėl naujos jėgainės statybos dar esą daug.

„Kalbant apie regioninius partnerius, yra visas paketas klausimų, kurie yra  svarbūs kalbant apie finansinį modelį, visa eilė klausimų kalbant apie organizacinius dalykus, taip pat lieka neatsakytas klausimas dėl mūsų strateginio tikslo sinchronizuotis su Vakarų Europa - ir tas bus žinoma tik šių metų rudenį“, - teigė J.Neverovičius.

Ministras taip pat pabrėžė, kad Lietuvai norint statyti naują atominę elektrinę, būtų reikalingas visuomenės pritarimas.

„Jeigu būtų vystomas atominės projektas,  visuomenė, be abejo, turėtų pritarti  tokiam dalykui - turėtume turėti labai aiškų ir atvirą dialogą su mūsų visuomene ir supratimą apie tai, kas daroma energetikoje ir kodėl daroma“, - teigė J.Neverovičius.

Per patariamąjį referendumą, vykusį kartu su Seimo rinkimais 2012-ųjų spalio 14 dieną, už naujos atominės elektrinės statybą balsavo 34,09 proc., prieš - 62,68 proc. rinkėjų. Aktyvumas buvo 52,58 procento.

Pasak ministro, Lietuvos energetikos ateitis neįsivaizduojama be konkurencingos nuosavos elektros energijos gamybos.

„Turėtume galvoti apie konkurencingą nuosavą gamybą. Tai pagrindinis  dalykas - kad Lietuvoje turėtume turėti galimybę patys pasigaminti elektros energiją. Manome, kad  turėtume rasti tokį modelį, kur galėtume  atsisakyti subsidijų , kur  ant vartotojų nebūtų kraunamos investicijos ir ilgalaikėje perspektyvoje turėtume  atsisakyti VIAPo. Turėtume turėti situaciją, kurioje  skirtingos elektros gamybos rūšys konkuruoja tarpusavyje. Taip pat manome, kad Lietuvai  reikalingas subalansuotas ir diversifikuotas elektros gamybos modelis ir manome, kad į tą energetinį miksą galėtų įeiti ir atsinaujinanti energetika visų pirma vystant ir remiant biokurą, kogeneraciją, remiant ir skatinant konkurenciją dujų sektoriuje, ir turint patrauklią dujų kainą tame mikse gali būti ir  tam tikra  elektros pagaminta iš dujų. Manome, kad galima kalbėti  apie konkurencingą importą, bet taip pat turi būti  palikta galimybė iš naujo pažiūrėti į branduolinės energetikos projektą“, - kalbėjo ministras.

Paklaustas, kurias metais galėtų būti pastatyta naujoji elektrinė, J.Neverovičius atsakė: „Nenorėčiau spekuliuoti, tai atviras klausimas“.

Kadenciją baigusi konservatorių ir liberalų Vyriausybė pastatyti naują atominę elektrinę Visagine planavo iki 2020 metų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

LIETUVIAI VIENYKIMĖS

LIETUVIAI VIENYKIMĖS portretas
CHEVRON von, HITACHI - išsinešdins vos mus pamačius!

Lietuvis

Lietuvis portretas
Lietuviai ir taip už strateginius projektus, išskyrus tuos, kurie net aiškinti nereikia....

ekspertas

ekspertas portretas
Duokit pinigu.....
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių