- Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baudą dėl greitųjų COVID-19 testų gavusi Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) svarsto skųsti sprendimą ir nemano, kad sudėtingomis pandemijos sąlygomis veikę darbuotojai padarė pažeidimų.
„Aišku, teismo sprendimas yra toks, koks yra, jis tikrai nedžiugina, tačiau laboratorija pirmiausiai turėtų detaliai susipažinti su teismo sprendimu – tam turime 30 dienų. Išanalizuosime visą pateiktą medžiagą, teismo sprendimas yra nemažos apimties, apie 20 lapų ir tik tada priiminėsime sprendimus dėl savo tolesnių veiksmų“, – ketvirtadienį BNS sakė laikinoji NVSPL direktorė Rosita Balčienė.
Vilniaus apygardos teismas trečiadienį greitųjų COVID-19 testų pirkimo byloje skyrė laboratorijai 20 tūkst. eurų baudą, o 4 mln. eurų ieškinį testus pardavusioms bendrovėms atmetė.
Teisme laboratorija ieškinį pripažino, tačiau įstaigos vadovė sako, kad dėl šios pozicijos taip pat dar bus sprendžiama.
„Kiek žinau, tai vyko seniau, praeitais metais – aš detaliai negalėčiau atsakyti – tai buvo su tuo ieškiniu sutikta. Šį klausimą taip pat reikėtų pasianalizuoti“, – sakė ji.
Teisėjų kolegija pranešė nustačiusi, jog „laboratorija pažeidė imperatyvųjį esminį viešųjų pirkimų skaidrumo principą – neužtikrino viešojo pirkimo tikslo pasiekimo“. Pasak teismo, laboratorija „iš esmės neatliko“ viešojo pirkimo procedūros, o „besąlygiškai įvykdė Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymą ir sudarė sutartį su konkrečiu Sveikatos apsaugos ministerijos atrinktu tiekėju“.
Vis dėlto NVSPL vadovė tvirtino nemananti, kad darbuotojai padarė kokį nors pažeidimą.
„Nemanau, kad laboratorijos darbuotojai padarė kažkokius pažeidimus, susijusius su viešaisiais pirkimais“, – teigė R. Balčienė.
Ji sakė dabar negalinti vertinti, kodėl teismas pažeisimus laboratorijos veiksmuose aptiko ir pabrėžė, kad tam reikėtų detaliau išanalizuoti teismo sprendimą ir motyvus.
„Jeigu taip kalbėti plačiąja prasme, ta situacija, kuri buvo tuo metu, buvo iš tikrųjų kritinė ir niekas nebuvo pasiruošęs tai pandemijai, sprendimus reikėjo priiminėti greitai, čia ir dabar. Laboratorijos darbuotojai tiesiog darė savo darbą“, – apie greitųjų testų pirkimą sakė laboratorijos direktorė.
Generalinės prokuratūros viešojo intereso gynimo prokurorai į teismą kreipėsi siekdami prisiteisti iš bendrovių daugiau kaip 4 mln. eurų, sumokėtų už greituosius COVID-19 testus, nes, pasak jų, sudarius sutartį neskelbiamų derybų būdu, už greituosius testus buvo smarkiai permokėta. Siekta prisiteisti tą sutarties vertės dalį, kuri, prokurorų vertinimu, buvo nepagrįsta.
Teisėsaugos duomenimis, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir bendrovė sudarė sutartį dėl 510 tūkst. testų, šios sutarties vertė su PVM siekia 6 mln. eurų.
Ikiteisminis tyrimas dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo tebevyksta, atliekami suplanuoti procesiniai veiksmai. Įtarimai šioje byloje buvo pareikšti šešiems asmenims.
Kaip BNS ketvirtadienį sakė generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė, ikiteisminis tyrimas yra tęsiamas, jame atliekami procesiniai veiksmai.
Anksčiau skelbta, kad šiame tyrime įtarimai pateikti buvusiai sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei ir bendrovės „Profarma“ atstovams, bendrovės „Bona diagnosis“ vadovui Redui Laukiui.
Tuometinis Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas ir tuometinio premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys šiame ikiteisminiame tyrime apklausti kaip specialieji liudytojai.
Pirkimus vykdė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Teisėsauga apklausė tuo metu laikinai įstaigai vadovavusius asmenis. Vytautas Zimnickas, vadovavęs laboratorijai sutarties sudarymo metu, pernai liepą mirė.
Kaip liudytojas byloje apklaustas ir tuometinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Greitieji testai pirkti ypač skubiai – sutartį dėl jų pirkimo tuometinė laboratorijos vadovybė pasirašė tą pačią dieną, kai buvo gavusi „Profarmos“ pasiūlymą. Per vieną dieną bendrovei avansu pervesta ir visa 6 mln. eurų suma.
Teisėsauga taip pat anksčiau skelbė įtarianti, kad sudarant sutartį įmonė galėjo klastoti dokumentus ir pirkėjui pateikė melagingus duomenis apie greitųjų testų gamintoją.
Įtariama, kad pirkėjas buvo suklaidintas, prieš sudarant sutartį galimai neatliko rinkos tyrimo bei neįvertino perkamos prekės kainos ir rinkos sąlygų. Sudarius sutartį lėšos buvo pervestos testų tiekėjui.
Konferencijos vaizdo įrašas:
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
„Treti metai, kaip nepalaidoti“: kas vyksta su Leipalingyje rastų partizanų palaikais?
Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. ...
-
Ramybė baigėsi: pasienyje su Baltarusija apgręžti keturi neteisėti migrantai
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžti keturi neteisėti migrantai, penktadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Sausio 10-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 10-oji, penktadienis, 2 savaitė. ...
-
Kretingos rajone atšaukta ekstremali situacija dėl potvynio
Kretingos rajono Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras ketvirtadienį atšaukė penkiose seniūnijose prieš savaitę dėl potvynio paskelbtą ekstremalią situaciją. ...
-
Orų istorija: lygiai prieš 20 metų Lietuvoje siautėjo galinga audra
Lygiai prieš 20 metų, 2005 m. sausio 8–9 d. naktį ir dieną, Lietuvoje ir Skandinavijos siautėjo galinga vėjo audra. Berlyno laisvasis universitetas jai buvo suteikęs Ervino vardą, tačiau Skandinavijoje naudotas dar ir Gudruno vardas, skelb...
-
Vengdami šaukimo, į biudžetą sumokėjo milijoną: kodėl kariuomenė jaunuoliams nepatraukli?11
Sudarytas naujas šauktinių sąrašas, kuriame yra 25 tūkst. jaunuolių. Nors iš jų tarnauti šiemet bus pakviesti kiek mažiau nei 4 tūkst. Kone pusė vaikinų nuo tarnybos kasmet išsisuka dėl esą netinkamos sveikatos. ...
-
Po Lietuvą palikusių vietnamiečių mestų kaltinimų – Migracijos departamento atsakas
Šiauliuose restoraną „Saigon kava“ įkūrusios vietnamietės Ngoc Anh Thu Vu (Alex) ir Thi Phuong Dung Le (Diana) apkaltinus Migracijos departamentą mėginimu jas įtikinti likti Lietuvoje nelegaliai, institucijos atstovai atkerta – ...
-
Liūdinantys skaičiai ragina imtis griežtesnių priemonių: informacija apie policijos reidus sausį1
700 girtų vairuotojų – tiek policininkai jų pagavo šalies keliuose šventinį gruodžio mėnesį. Pareigūnai nevynioja žodžių į vatą – skaičiai siaubingi. Lietuviai vis dar drąsiai sėda neblaivūs prie vairo. Tačiau kalti ...