„Aušriečiai“ siūlo išslaptinti KGB bendradarbių sąrašus

Seimo „aušriečiai“ paruošė įstatymo pataisas, kuriomis siūloma išslaptinti KGB bendradarbių sąrašus – įslaptinti liktų tik tie asmenys, kurie šiuo metu nėra politikai, neužima jokių valstybės tarnautojų ir pareigūnų postų, duomenys.

Tiesa, projekto aiškinamajame rašte nurodoma priešinga nuostata – siūloma išslaptinti visų, išskyrus politikų ir tarnautojų, duomenis.

Visgi, vienas iniciatorių, „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis patikino, jog įsivėlė žmogiška klaida – frakcija siūlo išviešinti visų su KGB bendradarbiavusių politikų, valstybės tarnautojų, teisėjų, žvalgybos pareigūnų, profesinės karo tarnybos karių, valstybės ir savivaldybių įmonių, biudžetinių įstaigų vadovų, politinių partijų narių pavardes.

„Kai jie susimaišė su tuo nepilnamečių įstatymu, tai ir šitam pakeitė lyginamajam variante tekstą. Pirmas projektas – viskas gerai. Yra parašyta taip: nuo 2026 m. sausio 1 d. įslaptinami asmenys, išskyrus politikai, žurnalistai, teisėsaugos institucijų pareigūnai ir panašiai“, – Eltai tikslino R. Žemaitaitis, omenyje turėdamas pirmadienį įsivėlusią klaidą įstatymo projekte, apibrėžiančiame leidimų dirbti su vaikais išdavimo tvarką.

Aiškinamajame rašte projekto iniciatoriai nurodo, jog viešojoje erdvėje dažnai manipuliuojama informacija apie asmenis, kurie prisipažino, jog kadaise yra slapta bendradarbiavę su buvusiomis SSRS specialiosiomis tarnybomis. Tokia medžiaga, pasak politikų, pateikiama be pagrindžiančių dokumentų, neretai kenkia žmogaus reputacijai, garbei bei orumui. Todėl, jų teigimu, išslaptinus bendradarbiavusių su KGB asmenų sąrašus, nebeliktų erdvės spekuliacijoms.

„Visuomenė turi teisę žinoti, kas bendradarbiavo su KGB,  kaip plačiai ši organizacija buvo paplitusi Lietuvoje, kokią vietą KGB struktūroje užėmė vienas ar kitas asmuo“, – projekto aiškinamajame rašte nurodo iniciatoriai.

Be to, pažymima, jog visus politikus, dalyvaujančius prezidento, Seimo, Europos Parlamento ar savivaldos rinkimuose, patikrinta Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) – kandidatai turi pateikti informaciją, ar yra bendradarbiavę su KGB. Tokios informacijos nepateikusieji – neregistruojami kandidatais arba yra išbraukiami ir rinkiminių sąrašų.

Kaip Eltai teigė „Nemuno aušros“ frakcijos seniūno pavaduotojas Robert Puchovič, tokios įstatymo pataisos tėra pirmas laiptelis – anot jo, jeigu Seimas pritartų iniciatyvai

„Jeigu pavyks jį įgyvendinti, jeigu mūsų koalicijos partneriai ir ne tik koalicijos partneriai palaikys, tada galėsime kalbėti apie antrą etapą“, – Eltai sakė R. Puchovič.

KGB bendradarbių išslaptinimą numatančias įstatymo pataisas, „Nemuno aušros“ frakcijos seniūno Robert Puchovič teigimu, kol kas pasirašė „aušriečių“ atstovai. Pastaroji politinė jėga tarp savo rinkiminių pažadų buvo įsipareigojusi išslaptinti su buvusiomis SSRS specialiosiomis tarnybomis dirbusiųjų sąrašus.

Šiuo metu įstatymas numato, jog prisipažinę KGB bendradarbiai yra įrašomi į įskaitą, tačiau jų duomenys 75 metus yra įslaptinti ir saugomi.

Jeigu Seimas pritartų iniciatyvai, su KGB bendradarbiavusių asmenų sąrašas bei jų duomenys būtų išslaptinti nuo kitų metų sausio 1 d.

2015 m. Seimas nusprendė, jog duomenys apie prisipažinusius buvusius KGB bendradarbius bus įslaptinti 75 metus. Iki tol įstatymas numatė, kad tokių asmenų duomenys yra įslaptinti iki 2015 m., tad baigiantis terminui parlamentas priėmė sprendimus šį laikotarpį pratęsti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių