Šviestuvai: funkcionalumo ir paprastumo dermė

Šiokiadieniais dažnai iš namų išeiname ir į juos sugrįžtame su tamsa. Tada ir pastebime, kad šviestuvai jau senamadiški, netinkamai atlieka savo funkcijas, nepatenkina pasikeitusių poreikių. Pasigendame jaukumo, o žvilgsnis krypsta į apšvietimą. Kokie šviestuvai madingi šį sezoną?

Išmanusis apšvietimas

Madingiausia tendencija – lakoniškumas ir natūralios medžiagos. Dizaino paprastumas susijungia su apgalvotu funkcionalumu, rezultatas – harmoniją spinduliuojantys šviestuvų modeliai.

Ramybę skleidžia, prie gamtos priartina betonas, stiklas, marmuras, žalvaris, medis. Mėgstamos geometrinės formos, ypač daugiakampio. Šiomis savybėmis pasižymi skandinaviškas dizaino stilius, todėl jis ypač populiarus.

Madingi – išmanieji šviestuvai, kurie turi mobiliąją sistemą, yra energiškai efektyvūs, kuriuos galima valdyti per atstumą pasitelkus specialiąsias programėles. Naujiena – modulinės apšvietimo sistemos, kurias lengva pritaikyti konkrečiai patalpai, interjerui, poreikiams, esant būtinybei, galima keisti. Pavyzdžiui, magnetiniai LED segmentai, taškiniai šviestuvai, tvirtinami prie metalinių bėgelių. Jau gaminami ir akustiniai šviestuvai, sugeriantys triukšmą.

Įkvėpimo šaltiniai

Dizaineriai, kuriantys šviestuvus, įkvėpimo semiasi iš gamtos. Jie dažnai renkasi organiškas medžių, kitų augalų lapų, gėlių žiedų formas, kuriančias romantišką nuotaiką. Minkštos, lenktos linijos, šviesios spalvos, švelni, šiek tiek prislopinta jų skleidžiama šviesa interjerui suteikia jaukumo, šilumos, subtilumo. Kaip tik to mums labiausiai trūksta tamsiais, ilgais vakarais, subjurus orams.

Neapsiriksite pasirinkę kelių šviestuvų kompozicijas: nedideli, nebūtinai vienodi, tačiau derantys tarpusavyje šviestuvai kabinami greta vienas kito.

Kitas kraštutinumas – industrinis stilius. Pramoninius primenantys šviestuvai naudojami ne vien loftuose, bet ir moderniuose, klasikiniuose interjeruose kaip kontrastą kuriantys, žaismingi elementai. Prognozuojama, kad ši tendencija išliks artimiausius kelerius metus, todėl dizaineriai rekomenduoja drąsiai investuoti į kokybiškus, išskirtinio dizaino industrinius šviestuvus.

Kelionė laiku

Nebijokite būti senamadiški, nes populiarūs tebėra retro arba vintažiniai šviestuvai. Ypač sukurti 6–7 praėjusio amžiaus dešimtmečiais, art deco stiliaus. Interjere jie ryškūs akcentai, žavintys elegancija, yra tarsi laiko tiltas, jungiantis su praeitimi, istorija. Visiška priešingybė – futuristiniai, ekstravagantiški, modernias skulptūras primenantys šviestuvai. Jie labai meniški, kurstantys vaizduotę.

Šiemet ir kitais metais neapsiriksite pasirinkę kelių šviestuvų kompozicijas: nedideli, nebūtinai vienodi, tačiau derantys tarpusavyje šviestuvai kabinami greta vienas kito. Jie gali būti skirtingų spalvų, formų, skirtingo ilgio laidų ar stovų. Šviestuvų kompoziciją gali sudaryti ir du didesni, tačiau vienodi išskirtinio dizaino šviestuvai. Jie paprastai kabinami virš stalo, salos, minkštųjų baldų.

Pasaulio naujovės

Daugiafunkcė stalinė lempa. Britų  dizainerio Benjamino Huberto sukurtai lempai "Rise" nereikia elektros šaltinio, užtenka bateriją įkrauti – veiks 12 valandų. Lempą galima naudoti net kaip įkroviklį, yra dvi USB jungtys, tad galima vienu metu įkrauti net du skirtingus prietaisus, pavyzdžiui, telefoną ir nešiojamąjį kompiuterį. Parsisiuntus specialią programėlę, lempą galima valdyti per atstumą. Dar viena funkcija – žadintuvas. Jis ypatingas, nes žadina ne aliarmo signalu, o pamažu intensyvėjančia šviesa.

Imituoja saulėtekį ir saulėlydį. Inovatyvūs šviestuvai gali ne tik keisti spalvą ir šviesos intensyvumą, bet ir padėtį. Pavyzdžiui, judėti aukštyn, žemyn ir suktis aplink savo ašį 360 laipsnių spinduliu. Pastatomos ant grindų ir stalinės lempos, sukurtos Jungtinėje Karalystėje esančios dizaino studijos "JHaberdashery", pasižymi visomis minėtomis savybėmis, o jų originali forma – plokščio disko – iš tiesų primena saulę. Kai šviestuvas yra apačioje, švyti švelnia gelsva šviesa, panašiai kaip ryte kylanti saulė, būdamas viduryje šviečia intensyviausiai, kaip vidurdienį, ryškiai geltona ar oranžine, o viršuje šviesa blėsta, rausvėja, kaip saulei leidžiantis. Priklausomai nuo nuotaikos, poreikio, dienos laiko galima apšvietimą reguliuoti.

Puoselėja augalus. Specialios paskirties lempos taip pat nusipelno būti stilingos. "Bjarke Ingels" grupė, į kurią susibūrę danų ir JAV dizaineriai bei architektai, bendradarbiaudama su žinoma italų šviestuvų gamintoja "Artemide", sukūrė lempų, skirtų vazoninių namų augalų augimui paspartinti, kolekciją. Joje susijungia modernios technologijos (RWB, spartinanti fotosintezę) ir laiko patikrinta rankų darbo tradicija. Iš Venecijos stiklo pagaminti šviestuvai yra kelių skirtingų apdailų: matiniai, skaidrūs, su sidabro arba bronzos elementais, skleidžia švelnių pastelinių pereinamų atspalvių šviesą. Juos siūloma komponuoti po kelis didesnėmis ar mažesnėmis grupėmis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių