A. Solženicyno „Gulago archipelagui“ sukanka 40 metų

  • Teksto dydis:

A.Solženicynas šią knygą rašė dešimtmetį, laikydamasis didelio slaptumo, nes N.Chruščiovo destalinizacijos vajus buvo trumpalaikis, o rašytojas atsidūrė KGB agentų akiratyje.

Grupė padėjėjų, kuriuos rašytojas vadino nematomaisiais, padėjo jam išspausdinti rankraštį, padaryti jo fotokopijas ir slapta išgabenti į Vakarus, kur buvo laukiama, kada bus duotas leidimas knygą išleisti.

„Jis dirbo labai sudėtingomis sąlygomis. Jis visada turėdavo iš anksto suplanuoti, kur paslėpti savo rankraščius. Jis rašė, niekada neturėdamas viso savo veikalo, – pasakojo viena iš „nematomųjų“ pagalbininkių Jelena Čiukovskaja. – Jis užsirašinėdavo pastabas užrašų knygelėje: įterpti tai į vieną ar kitą skyrių; šis skyrius paslėptas Estijoje, o kitas – Maskvoje.“

„Gulago archipelagas“ išlieka „viena iš svarbiausių knygų mano kartos žmonėms ir iki šiol nėra praradęs savo svarbos“, sakė nevyriausybinės organizacijos „Memorial“ prezidentas Arsenijus Roginskis, kurio judėjimas tiria ir stengiasi įamžinti Sovietų Sąjungos totalitarinę praeitį.

„Ji puikiai aprašo GULAGo gimimą ir veiklą, visuomet pasakojime skirdama centrinę vietą žmonėms – tai gali padaryti tik didis rašytojas“, – pažymėjo A.Roginskis.

Iki komunistinio režimo griūties A.Solženicynas visas pajamas iš savo knygos pardavimo skirdavo pagalbai sovietų politiniams kaliniams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių