A. Solženicyno „Gulago archipelagui“ sukanka 40 metų

  • Teksto dydis:

Prieš 40 metų Paryžiuje išleistas Rusijos disidento rašytojo Aleksandro Solženicyno šedevras „Gulago archipelagas“ atskleidė sukrečiančią tiesą apie sovietinį terorą ir pakeitė Vakarų šalių požiūrį į Sovietų Sąjungą.

Kai stora A.Solženicyno knyga pasirodė knygynų lentynose 1973-ųjų gruodžio 28-ąją, ji sukėlė didžiulį sukrėtimą ir nušvietė siaubingų represijų, vadovaujamų sovietinio diktatoriaus Josifo Stalino, mastą.

GULAG (Vyriausioji pataisos darbų lagerių valdyba) buvo institucija, atsakinga už milžinišką J.Stalino laikų kalėjimų sistemą, nusinešusią milijonus žmonių gyvybių ir tapusią brutalaus kalinimo stovyklų simboliu visose kalbose.

Knyga, kurią pirmiausiai išleido sovietų emigrantų leidykla „YMCA Press“, buvo išversta į 40 kalbų, o pasaulyje išspausdinta apie 10 mln. jos egzempliorių.

„Sprendžiant pagal tai, kokį milžinišką poveikį knyga padarė pasaulio istorijai, ši knyga yra neabejotinai viena iš įtakingiausių XX šimtmetyje“, – sakė A.Solženicyno literatūros agentas – prancūzas leidėjas Claude'as Durand'as (Klodas Diuranas).

„Solženicyno knyga mums buvo sukrėtimas“, – Nobelio taikos premijos laureatas ir Sovietų Sąjungos disidentas Andrejus Sacharovas, kuris mirė 1989-aisiais, rašė savo atsiminimuose.

„Nuo pirmųjų puslapių iškilo pikta lemiantis spygliuotomis vielomis apjuostų pilkų stovyklų pasaulis, kankinimo kameros ... milijonai mūsų piliečių, pražuvusių Kolymos ledinėse kasyklose“, – pridūrė jis.

Kremliaus atsako neteko ilgai laukti. Praėjus dviem mėnesiams po knygos išleidimo A.Solženicynas buvo suimtas, neteko pilietybės ir buvo deportuotas iš SSRS.

Į Rusiją jis grįžo 1994-aisiais, po dviejų dešimtmečių tremties.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių