- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzijoje penktadienį vienam asmeniui buvo pareikšti kaltinimai dėl kultūros vertybės vagystės, Paryžiuje radus du anksčiau pavogtus gatvės menininko Banksy (Banksio) darbus.
Vienas kūrinys, vaizduojantis kanceliarinį peiliuką laikančią kaukėtą žiurkę – nesusekamo britų menininko dažnai naudojamą alter ego – dingo iš Paryžiaus šiuolaikinio meno Pompidou (Pompidu) centro prieigų rugsėjį, praėjus metams po to, kai Banksy papuošė Prancūzijos sostinę sienų piešiniais.
Didžiausią šiuolaikinio meno kolekciją Europoje turintis muziejus kreipėsi į policiją dėl jo nuosavybės suniokojimo, nors pačiame muziejuje Banksy kūrinių nėra.
Kultūros vertybės vagyste apkaltintas asmuo yra vienas iš trijų asmenų, anksčiau šią savaitę sulaikytų Paryžiuje ir jo apylinkėse.
Po jų arešto policijos pareigūnai atliko kratas, per kurias surado du Banksy darbus, tačiau Pompidou meno centro automobilių stovėjimo aikštelėje stovėjęs kelio ženklas, kurio kitoje pusėje per trafaretą nupiešta kaukėta žiurkė, vis dar nerastas.
Vagys išpjovė ženklą pjūklu.
Praėjusių metų sausį nuo Paryžiaus koncertų salės „Bataclan“ išorės buvo pavogtas kitas Banksy paveikslas, skirtas ten 2015 metų lapkritį įvykdytos teroristinės atakos, per kurią žuvo 90 žmonių, aukų atminimui.
Dar vienas paslaptingajam gatvės menininkui priskiriamas kūrinys dingo netrukus po jo trumpo apsilankymo Paryžiuje, kuriuo šis dažnai politinę potekstę turinčių kūrinių autorius sakė paminėjęs 1968 metų studentų sukilimo Paryžiuje 50-ąsias metines.
Jame buvo vaizduojamas kostiumu vilkintis verslininkas siūlo šuniui kaulą – prieš tai pjūklu nupjautą to paties šuns priekinę koją.
Napoleonas su nikabu
Tyrimui artimas šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad tyrėjai bando išsiaiškinti, ar surasti meno kūriniai yra Banksy sukurti originalai, ar kopijos.
Kiti du antradienį sulaikyti įtariamieji buvo paleisti.
Atrodo, kad Banksy pripažino aštuonių Paryžiuje esančių savo kūrinių autorystę, netrukus po kelionės paskelbęs jų nuotraukas socialiniame tinkle „Instagram“.
Labiausiai provokuojama iš visų buvo prancūzų tapytojo Jacques-Louis Davido (Žako Lui Davido) drobės „Napoleonas kerta Alpes“ interpretacija. Raudoną nikabą dėvintį Bonapartą vaizduojantis kūrinys pasirodė labai Paryžiaus šiauriniame rajone.
Anksčiau Banksy yra šlovinęs Prancūzijos sostinę kaip „modernaus trafaretinio meno lopšį“.
Žiurkę kaip savo ženklą – juodinamų ir žeminamų žmonių simbolį – jis pasirinko pagerbdamas Paryžiaus gatvės meno menininką Bleką le Ratą, pradėjusį kurti 1968 metais, kai visos Prancūzijos gyvenimą paralyžiavo visuotinis studentų ir darbininkų streikas.
Vienas menininko paveikslas buvo parduotas aukcione už daugiau nei 1 mln. JAV dolerių. Siekdami apsaugoti jo kūrybą, jo gerbėjai Paryžiuje dengia Banksy sienų piešinius apsauginiais stiklais.
Tačiau vieno iš jų išsaugoti nepavyko. Migrantų mergaitės atvaizdas buvo apipurkštas mėlynais dažais netrukus po to, kai apie jo atsiradimą buvo paskelbta socialiniuose tinkluose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarp Kultūros ministerijos premijų laureatų – režisierė Y. Ross, prodiuserė U. Kim
Sapiegų rūmuose Vilniuje ketvirtadienio vakarą apdovanoti šių metų Kultūros ministerijos premijų laureatai, tarp jų – teatro režisierė Yana Ross, kino prodiuserė Uljana Kim ir buvęs ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas. ...
-
Pirmą knygą išleidusi G. Gudelytė: Brazilijoje jaučiuosi kaip medis, kuris moko gėles apie karą
Greta Gudelytė, laimėjusi šių metų Pirmosios knygos konkursą (rengia Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) ir išleidusi savo pirmąją prozos knygą „Žiemojimas su mirusiais“, daugiau yra žinoma teatro pasaulyje –...
-
Šokiu – apie prūsų vadą ir išlikimą
Daugybės žmonių primiršta didžiojo prūsų sukilimo vado Herkaus Manto istorija, pasirodo, būtent šiuo metu yra itin aktuali. Apie tai kalba naujausiam Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baletui „Legenda“ muziką sukūręs l...
-
Menas, drąsinantis išvalyti gyvenimo peizažą nuo svetimkūnių
Norint pagyti iš toksiškų santykių, reikia pripažinti senus randus ir savo jausmus, kurie ilgai buvo užkasti, sako menininkė Akvilė Linkevičienė, šiemet įsijungusi į labdaros ir paramos fondo „Frida“ organizuojamo &bd...
-
Š. Birutis apie S. Nėries gatvių pervadinimą: menininkai nėra politikai12
Kandidatas į kultūros ministras socialdemokratas Šarūnas Birutis kritikuoja Desovietizacijos komisijos ir Genocido centro direktoriaus sprendimus pervadinti Salomėjos Nėries vardo gatves, nukelti jos paminklą. ...
-
Sapiegų rūmuose bus įteiktos Kultūros ministerijos premijos
Sapiegų rūmuose Vilniuje ketvirtadienį bus apdovanoti šių metų Kultūros ministerijos premijų laureatai. ...
-
Sujungė ypatinga šventė
Žemaitijos ir Klaipėdos krašto paribyje esančiuose Doviluose etnokultūros centro darbuotojai puoselėja abiejų kultūrų palikimą. Taip minint evangelikų liuteronų šventę „Amžinybės sekmadienis“ prisimintos ir ikikrik&scaro...
-
Tarp pretendentų į nacionalines premijas – M. Drėmaitė, M. Kavtaradzė, A. Kėleris
Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė sąrašą 12-os kūrėjų, kurie pretenduoja gauti šių metų nacionalines premijas. ...
-
Kitąmet planuojama steigti vardines M. K. Čiurlionio stipendijas, paskatas restauratoriams
Lietuvos kūrėjo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio palikimą tyrinėjantiems ir patiems kuriantiems magistrantūros studentams nuo kitų metų planuojama skirti vardines stipendijas, trečiadienį pranešė Vyriausybė. ...
-
Parodoje – roboto atspausdintas porcelianas3
„Nors darbus sukūrė robotas, kūrybinis procesas reikalavo žmogiškos širdies“, – sako šiuolaikinės keramikos kūrėjas dr. Rokas Dovydėnas. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje pristatoma jo 3D molio spausdintu...