Mimas A.Mažonas: jaučiu poreikį keistis

Mimas Aleksas Mažonas ir jo vadovaujamas pantomimos teatras „A“ penktadienį Klaipėdos žvejų rūmuose pristatys premjerą.

Jų pantomimos spektaklis „Dangaus link“ sukurtas pagal Hermanno Hesse’s monografiją „Pranciškus Asyžietis“.

Kas padeda išgyventi

Vokiečių dramaturgas H.Hesse (1877–1962) – intelektualinių, filosofinių ir psichologinių romanų meistras. Iš 1904 m. pasirodžiusios jo knygos „Peteris Kamencidas” žinome apie jo susidomėjimą Pranciškumi Asyžiečiu, kuriam jis tais pačiais metais paskyrė dar ir monografiją. Šventojo gyvenimą H.Hesse vaizduoja legendine padavimo intonacija. Spektaklyje remiamasi H.Hesse’s knyga „Pranciškus Asyžietis”.

Spektaklio režisieriaus A.Mažono žodžiais, naujasis jo darbas aktualus tuo, jog byloja apie žmogaus dvasines vertybes. Jo nuomone, didelė problema – žmogiškumo bei atjautos artimui stoka šiais mokslo ir technikos triumfo laikais, mūsų visuomenėje per mažai dėmesio skiriama dvasiniam augimui.

Kurdamas spektaklį apie Pranciškų Asyžietį, jis sakė norėjęs perteikti mintį, kad ne viską pasaulyje valdo pinigai ir kitos materialinės vertybės. „Kai pakeliame akis į dangų ir ieškome sielai pakylėjimo, tai mums padeda išgyventi. Ir gyventi turime užjausdami kitus, tarnaudami kitiems“, – teigė menininkas.

Anot jo, tai bus gryna pantomima, judesiu perteikianti mintį. „Bet tai ne Pranciškaus Asyžiečio gyvenimo istorijos perpasakojimas. Tai mano interpretacija ta tema, pamąstymai apie jį“, – patikslino aktorius ir režisierius.

Judesys turi paslaptį

Be jo, spektaklyje pasirodys Jūratė Bozaitė, Vaida Keserauskytė, Birutė Andrijauskaitė, Toma Mačiulskytė, Justina Stančiūtė. Kostiumus naujajam pastatymui sukūrė Aina Zinčiukaitė, muziką parinko pats režisierius.

Augindami iki premjeros, pantomimos spektaklio „Dangaus link“ eskizus A.Mažonas su teatru „A“ jau parodė Bernardinų bažnyčioje Vilniuje ir Pakutuvėnų vienuolyne. Ne be reikalo A.Mažonas savąją trupę vadina judesio studijų teatru. „Atverkite judesį. Jis turi paslaptį. Norisi naujai viską pamatyti, suprasti, nuo pantomimos pagrindų žengti toliau“, – kalbėjo jis.

A.Mažonas judesio meno yra mokęs ir Klaipėdos universiteto režisūros specialybės studentus. Sako, jei kitąmet pakvies, su džiaugsmu ir vėl dalysis savo žiniomis ir patirtimi. „Pats nuolat mokausi ir mielai talkinu visiems, kurie paprašo. Nes neužtenka tik mokytis, reikia ir dalytis“, – mano jis.

Paklaustas, kokiomis nuotaikomis gyvena dabar, kai jau yra žinomas ir gali pelnytis duoną iš savo kūrybos, A.Mažonas tik šyptelėjo: „Palyginti ramiai gyvenu. Vis labiau linkstu į apmąstymus, kontempliaciją, meditaciją ir panašius dalykus. Man dabar – vertybių pervertinimo laikotarpis. Jaučiu poreikį keistis, judėti pirmyn, pažvelgti naujai“.

Sielos šokio teatras

1993-iaisiais Klaipėdos muzikos centre (dabar – Kultūros centras Žvejų rūmai) jo įkurtas pantomimos teatras „A“ propaguoja pantomimos ir judesio raišką, kuria originalius įvairialypius projektus – nuo dramatiškų, tragizmo kupinų spektaklių iki ironiškų pramoginio žanro etiudų.

A.Mažonas nėra suvaržytas, į savo vaidinimus jis įpina tai, ko negalima išmokti jokioje vaidybos mokykloje. Tai – atsidavimas judesiui ir gebėjimas giliai jausti pasaulį, filosofiškai į jį žvelgti ir atiduoti savo kūną įkvėpimui.

A.Mažono kūryba yra įvairiaspalvė. Jis nėra artimas klasikinei pantomimai, kai kuriuose spektakliuose jos visai atsisako, o savo kūrybos stilių vadina „soul dance“ – sielos šokiu.

„Beveik visi siužetai yra iš mano išgyvenimų. Tai gali būti koks nors literatūrinis kūrinys, palikęs įspūdį. Viską turiu išversti į savo kalbą, nes tai nėra parašyta specialiai man”, – aiškino A.Mažonas.

Jo teatras daug keliauja po Europą, yra daugybės tarptautinių festivalių dalyvis. Aktyviai dalyvauja ir Lietuvoje vykstančiuose festivaliuose, edukaciniuose bei eksperimentiniuose projektuose su žymiais Lietuvos ir užsienio menininkais, tokiais kaip A.Gotesmanas, A.Šenderovas, styginių kvartetas „Chordos“ bei kitais.

Aleksas džiaugėsi, kad itin populiarūs pantomimos vakarai, kuriuose draugams teatras „A“ rodo nuolat kintantį, vis pasipildantį etiudų ciklą „Gyvenimo štrichai“. Jį ketina pratęsti ir šį sezoną.

Pantomimos spektaklio  „Dangaus link“ premjera – vasario 18 d. 19 val. Klaipėdos žvejų rūmuose (Taikos pr. 70). Bilietai – po 15 litų.

A.Mažono vizitinė kortelė

Aleksas Mažonas – mimas, aktorius, režisierius, judesio pedagogas.

1983 m. pradėjo aktorinę veiklą Klaipėdoje, Žvejų sporto ir kultūros rūmuose, kur scenos judesio  mokėsi Edgaro Savickio studijoje.

1992 m. butho šokio mokėsi pas aktorių ir šokėją Jurgeną Miulerį Othzeną Vokietijoje.

1993 m. Klaipėdoje įkūrė pantomimos teatrą „A“, yra jo vadovas.

Dalyvavo gatvės ir alternatyviųjų teatrų festivaliuose Lietuvoje, Vokietijoje, Danijoje, Rusijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Latvijoje.

Meno akcijos „Sugrįžimas“ (1995), „Gėdos stulpas“ (2000), „Puolęs angelas“ (2002), „Iškasenos“ (2005), „Lietaus žmonės“ (2007).

Ryškiausi pastatymai: „Nostalgija“ (1988), „Atspindys“ (1991), „Kanopos“ (1993), „Plakimas“ (1997), „Angelas“ (1998), „Krikštas“ (1999), „Lapkričio siuita“ (2000), „Šalta žemė“ (2001), „Graffiti“ (2002), „Styveno juodųjų langų paveikslėliai“ (2006),

1999 m. tarptautiniame teatrų festivalyje „One Man Show“ Kišiniove (Moldova) apdovanotas sidabrinė „Jonos“ statulėlė už spektaklį „Kanopos“.    

2007 m. už nuopelnus pantomimos teatro menui apdovanotas Klaipėdos „Padėkos kauke“. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių