- Karolina Ambrazaitytė, Vilmantas Venckūnas (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kultūros ministras Šarūnas Birutis sako, kad jo žiniomis, Vilniaus arkikatedros požemiuose Lietuvos ir Lenkijos valdovų įkapėms skirtos insignijos atrastos laikantis procedūrų.
Tuo metu Vilniaus arkivyskupija pripažino, kad padarė klaidą į slaptavietės atvėrimą nepakvietę Kultūros paveldo departamento (KPD) atstovų.
„Daug kas ką sako, bet yra tam tikros atradimų procedūros ir jų įforminimo, jų laikomasi kol kas, kiek aš žinau. Buvo jau seniai dirbama kartu su Bažnyčia, Kultūros paveldo departamentu, Valdovų rūmais, tos institucijos dalyvavo visą laiką“, – BNS trečiadienį sakė Š. Birutis.
„Nemanau, kad reikia tyrimo, mano informacija yra, kad ten seniai buvo žinoma, viskas tvarkingai vyko“, – pridūrė jis.
Ministras pabrėžė, kad pasisako prieš vadinamąją juodąją archeologiją.
„Ji labai kenkia, jei čia vienas iš tokių variantų, tai aš esu prieš juodosios archeologinius bet kuriuos bandymus“, – sakė Š. Birutis.
Pirmadienį paskelbta apie gruodį Vilniaus arkikatedros požemiuose atrastą slaptavietę, kurioje laikytos Lietuvos ir Lenkijos valdovų Aleksandro, Elžbietos ir Barboros įkapėms skirtos insignijos, įskaitant laidojimo karūnas.
Pasak Vilniaus arkivyskupo metropolito Gintaro Grušo, vertybės bus ištirtos, restauruotos ir ateityje pristatytos visuomenei.
KPD vadovas Vidmantas Bezaras antradienį naujienų portalui „Bernardinai“ teigė, kad atveriant slaptavietę galėjo būti pažeistos procedūros, nes departamento atstovai nedalyvavo išimant vertybes.
V. Bezaras teigė apie šiuos radinius sužinojęs iš žiniasklaidos.
Vilniaus arkivyskupija „Bernardinams“ trečiadienį perdavė atsakymą, kad atveriant valdovų insignijų slaptavietę KPD atstovai į procedūrą nebuvo pakviesti dėl arkivyskupijos klaidos.
Dailės kūrinių restauratorius Saulius Poderis kaltina arkivyskupiją pasisavinus jo atradimą. Jis tvirtina apie vertybes žinąs pastaruosius dešimt metų, ne kartą kreipėsi į KPD ir arkivyskupiją su prašymu ištirti katedros požemius, tačiau jo prašymai būdavo atmetami.
S. Poderio teigimu, jis insignijas atrado anksčiau, kuomet ekskursijos Katedroje metu pasinaudojo endoskopine kamera, ir apie atradimą informavęs valstybės vadovus.
Arkivyskupija teigia neturėjusi informacijos, ar S. Poderis atrado relikvijas, ir tikina bendradarbiaujanti tik su valstybės institucijomis.
Gruodį arkikatedros požyme rastos prieš Antrąjį pasaulinį karą paslėptos Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro (1461–1506) karūna, Lenkijos karalienės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštienės pirmosios Žygimanto Augusto (1520–1572) žmonos Elžbietos Habsburgaitės (1526–1545) karūna, grandinė, medalionas, žiedas ir karsto lentelė.
Požemiuose atrasta ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio, Lenkijos karaliaus Ž. Augusto antrosios žmonos Barboros Radvilaitės (apie 1520/1523–1551) karūna, skeptras, valdžios obuolys, trys žiedai, grandinė ir dvi karsto lentelės.
Taip pat – šešios sidabrinės plaketės (dekoratyvinė plokštelė su reljefiniu vaizdu, ornamentu, įrašu – BNS), puošusios šv. Kazimiero koplyčią, nemažai votų, žiedų, auskarų, kryželių, kelios vyskupų insignijos, Vilniaus vyskupo Benedikto Vainos (mirė 1615 metais) karsto plokštelė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas: skundas dėl sprendimo Vilniuje pašalinti Nėries paminklą atmestas nepagrįstai
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį nusprendė, jog pirmosios instancijos teismas nepagrįstai atmėtė skundą dėl Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) sprendimo Vilniuje pašalinti Salom...
-
Lukiškių aikštėje iškilo įspūdinga instaliacija
Prasidėję Vilniaus kaip Europos žaliosios sostinės metai į miestą atnešė naujovių – sostinės centre pristatyta menininkės Jolitos Vaitkutės sukurta įspūdinga instaliacija „Miestas – besiskleidžiantis žiedas“, sukur...
-
Pirmą romaną išleidusi M. Baltrušaitytė: humoras gelbsti ir gydo
Žurnalistė, politologė Monika Baltrušaitytė neseniai prabilo į skaitytojus savo pirmuoju romanu „10-01“. Knygą išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, dailininkė – Berta Bocullo. ...
-
Pasirinko retą profesiją: užburiantys vaizdai Holivudo filmuose – lietuvio darbas
Kine žiūrėdami tokius pasaulinio garso filmus kaip „Wonka“, „Jurassic World“, „Marvel“ ir „Vesper“, ko gero net neįtarėte, kad užburiantys vaizdai – lietuvio darbas. ...
-
Birutis: turi būti išsklaidyti insignijų atradimą temdantys šešėliai
Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigia, kad turi būti išsklaidyti insignijų atradimą Vilniaus arkikatedros požemyje temdantys šešėliai, o tokie tyrimai turi būti atliekami ne privačia, bet valstybės iniciatyva. ...
-
Pirmą romaną išleidusi Monika Baltrušaitytė: humoras man svarbus – jis gelbsti ir gydo
Žurnalistė, politologė Monika Baltrušaitytė neseniai prabilo skaitytojams savo pirmuoju romanu „10-01“. Knygą išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, dailininkė – Berta Bocullo. ...
-
V. Valento tapyba: meistrystė, gylis ir klasikos aidai
Kauno kolegijos Menų akademijos „Pelėdų kalno“ galerijoje veikia personalinė Vidmanto Valento tapybos darbų paroda. ...
-
Gitaristas Lukas Isaak: muzika mane lydi nuo gimimo
Uostamiestyje studijuojantis ir muzikuojantis Vokietijoje gimęs ir užaugęs lietuvių kilmės gitaristas Lukas Isaak šiltai priimamas klaipėdiečių. Lukas savo koncertuose žavi ne tik talentu ir įstabiais klasikinės gitaros muzikos garsais, bet i...
-
Lietuvių filmas – vienas iš Italijos ir Baltijos šalių bendrai vystomų kino projektų nugalėtojas1
Triesto tarptautinio kino festivalio industrijos renginyje „When East Meets West“ buvo išdalintas Italijos ir Baltijos šalių bendrai vystomų kino projektų prizas. Tarptautinės komisijos sprendimu, šiemet jis atiteko trims p...
-
Unikali ir gyvybinga paroda: Jonas Mekas „Viskas yra pradžia“
Nuo sausio 22 d. Vilniaus miesto Jono Meko vizualiųjų menų centre pradeda veikti J. Meko sūnaus Sebastiano Meko kuruojama paroda – Jonas Mekas „Viskas yra pradžia“. ...