- Aida Valinskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Pokyčiai: K. Terminskaitė-Šaučiūnienė jaunystėje neįsivaizdavo gyvenimo be aukštakulnių, o dabar jų turi šimtus.
-
Gausybė: Kristinos kolekcijoje – beveik 1 tūkst. įvairiausių batelių.
-
Pokyčiai: K. Terminskaitė-Šaučiūnienė jaunystėje neįsivaizdavo gyvenimo be aukštakulnių, o dabar jų turi šimtus.
-
Gausybė: Kristinos kolekcijoje – beveik 1 tūkst. įvairiausių batelių.
-
Gausybė: Kristinos kolekcijoje – beveik 1 tūkst. įvairiausių batelių.
-
Gausybė: Kristinos kolekcijoje – beveik 1 tūkst. įvairiausių batelių.
Septynerius metus Norvegijoje gyvenanti lietuvė Kristina Terminskaitė-Šaučiūnienė ten atrado naują hobį – ėmė kolekcionuoti suvenyrinius batelius ir dabar jų turi beveik 1 tūkst. Tiesa, moteris pripažįsta, kad bene įdomiausias užsiėmimas – ieškoti tų batelių.
Prasidėjo nuo kvepalų
„Kai prieš septynerius metus iš Lietuvos vykome į Norvegiją, vyras nupirko man „Carolina Herrera“ kvepalus, kurie buvo aukštakulnio formos buteliuke. Man taip patiko ta forma, kad buteliuko neišmečiau net tada, kai kvepalai baigėsi. Taip jis stovėjo lentynoje kokius dvejus metus, – pasakoja Kristina. – Norvegijoje yra parduotuvėlių, kur parduodami daiktai iš antrų rankų – tiesiog žmonės suneša nereikalingus daiktus, palieka tose parduotuvėlėse, kuriose dažniausiai dirba vyresnio amžiaus žmonės. Šie juos sutvarko ir perparduoda. Prieš penkerius metus vienoje iš tų parduotuvėlių pamačiau labai gražų rožinį batelį ir pagalvojau: aš jo noriu. Taip ir prasidėjo mano kolekcionavimas.“
Iš pradžių Kristina planavo surinkti nors 55 batelius – tiesiog gražus skaičius. Kai jį viršijo, siekė 77. Kai batelių skaičius perkopė 100, planavo surinkti 220, tada – 555. Galiausiai pametė skaičių, o kai prieš kelias savaites batelius perskaičiavo, paaiškėjo, kad jų jau turi 946. Tad artimiausias jos planas – pasiekti 1 tūkst.
Kristinos kolekcijoje daug suvenyrinių batukų, bet yra ir turinčių tam tikrą paskirtį. Pavyzdžiui, švediški batukai, kurių ji turi ne vieną, – neseniai sužinojo, kad juose būdavo auginami kaktusai. Norvegijoje suvenyriniai batukai dovanojami per krikštynas. Yra gėrimų butelių, taupyklių, peleninių, žiebtuvėlių, laikiklių papuošalams, eglutės žaisliukų. Yra batukas-lempa, pagaminta maždaug 1960–1970 m. Tai vienas seniausių, labiausiai saugomų kolekcijos eksponatų. Dauguma batukų porcelianiniai, bet yra ir metalinių, žalvarinių, medinių, stiklinių.
Vyras kartais paburbėdavo: kam tau čia reikia? Prieš kelias savaites pats pradėjo daryti lentynas, kad galėčiau gražiai batukus sudėlioti.
Kolekcijoje – 29 kvepalų buteliukai, ir visi pilni, išskyrus patį pirmąjį, nuo kurio viskas ir prasidėjo. „Vyras mane prieš keletą metų palepino ir penkis skirtingus nupirko, nors jų vieno vertė yra apie 100 eurų, – pasakoja Kristina. – Turiu du juvelyrinius batukus. Kažkada buvo aplankiusi mintis nusipirkti auksinį batuką iš antikvariato, bet dar nesu kolekcionavimo maniakė – jo kaina man yra per didelė.“
Už vieną batuką ji sako daugiausia mokėjusi 30 eurų. Dažniausiai perka juos po kelis eurus. „Žiūriu, ar vertas jis tos kainos, kurios už jį prašo, – kainos kartais būna neadekvačios. Nesistengiu tiesiog prisipirkti kuo daugiau – juk ne kiekyje esmė“, – sako moteris.
Susirado bendraminčių
Apie 100 batelių Kristina yra gavusi dovanų. Juokiasi, kad draugams labai paprasta – visada žino, ką nešti ar vežti jai dovanų. Tad jau tradicija, kad gauna batelių per Kalėdas, per gimtadienį. Tie, kurie grįžta iš kelionių, taip pat visada parveža batelį.
Pati kur nors nuvažiavusi Kristina taip pat eina ieškoti batelių. „Čia kaip manija. Jeigu kažkas mėgsta grybauti, tai bet kuriame miške eina grybų ieškoti. Man lygiai tas pats. Einu ir ieškau parduotuvių, kur batelių gali būti. Toks azartas apima“, – sako kolekcininkė.
Ji neslepia – mieliausi būtent tie, kuriuos rado ir nusipirko pati. Per penkerius kolekcionavimo metus moteris vos vieną kartą pirko batelius internetu ir tik todėl, kad jų buvo daug – net 54 – už labai nedidelę kainą. Tačiau jai taip neįdomu. Sako, jeigu būtų pirkusi viską, ką randa ir siūlo internete, jau turėtų kelis tūkstančius tų batukų.
Gausybė: Kristinos kolekcijoje – beveik 1 tūkst. įvairiausių batelių. Kristinos Terminskaitės-Šaučiūnienės asmeninio archyvo nuotr.
Kristina pasakoja, kad kartu su augančia kolekcija atsirado ir nauja tradicija ar pramoga – šeštadieniais sėsti į automobilį ir važiuoti per įvairius Norvegijos miestus ieškoti parduotuvėlių, kur parduodamos prekės iš antrų rankų. Daugmaž metus į kelionę dažniausiai išsiruošia draugų kompanija – keturiese ar šešiese, iš jų trys – ką nors kolekcionuojantys. Vienas draugas kolekcionuoja tam tikrus stiklo gaminius, indus, o draugė kolekcionuoja portugališkus gaidelius. Tad kiekvienas ieško įsigyti kažko savo kolekcijai, o nekolekcionuojantys padeda ieškoti.
„Iš tikrųjų labai įdomu, nes važiuoji ne vienas, – gal tik pirmaisiais metais pradėjusi kolekcionuoti viena važiuodavau. Dabar važiuoja linksma kompanija ir kiekvienas ko nors ieško. Negana to, turiningai praleidžiame savaitgalį, šį tą pamatome, su draugais pabendraujame. Tai jau tapo tradicija. Artimiausiu laiku planuojame važiuoti į labai didelį renginį už 300 km, kur visi suvažiuos su antikvariniais, vintažiniais daiktais, – tikimės ten šį tą į savo kolekcijas rasti.“
Tiesa, kai Kristinos kolekcija dar buvo nedidelė, būdavo, kad iš kiekvienos parduotuvės ne po vieną batelį parsiveždavo, o aplankydavo jų 4–5 per vieną šeštadienį. Pastaruoju metu laiko išvykoms ne visada yra, o ir batelių randa gerokai mažiau. Būna ir taip, kad nuvažiuoja 200–300 km ir nieko neparsiveža – tada šiek tiek liūdna.
Renkasi paprastesnę avalynę
„Niekada nesigailėjau radusi tokį hobį, – sako Kristina. – Tik vyras kartais paburbėdavo: kam tau čia reikia? Prieš kelias savaites pats pradėjo daryti lentynas, kad galėčiau gražiai batukus sudėlioti, nes jau niekur nebetelpa. Kol kas tvarkingiausiai išdėlioti tik aukštakulniai.“
Pašnekovė sako pradėjusi kolekcionuoti aukštakulnius, bet išėjo kitaip, nes vieni atveža vienokių, kiti – kitokių batelių. Tad dabar kolekcijoje patys įvairiausi batukai – visokio stiliaus, bet visi jai gražūs. Tiesa, dabar draugai žino, kad jeigu vežti – tik aukštakulnius. Atvežti tokį, kokį kolekcininkė jau turi, vis dar gana sudėtinga – net jeigu batukai ir tokios pačios formos, jų dekoravimas dažniausiai vis tiek skiriasi.
Paklausta, gal meilė aukštakulniams akivaizdi ir jos garderobe, Kristina sako aukštakulnius jau daug metų retai apsiaunanti, bet 5–6 poras vis dar turi. Tačiau būdama 25–30 metų gyvenimo be aukštakulnių neįsivaizdavo. Sako, net automobilį su 9 cm aukščio kulniuku vairuodavo – jokių problemų nebuvo. Dabar vien dėl patogumo moteris dažniausiai renkasi sportinio stiliaus avalynę, o aukštakulnius apsiauna tik per šventes.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarpiniai rezultatai: Bazelio rinkėjai pritarė 2025-ųjų „Eurovizijos“ finansavimui1
Šveicarijos Bazelio miesto rinkėjai sekmadienį pritarė, kad 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti būtų skirta beveik 38 mln. eurų, rodo tarpiniai rezultatai, gauti netrukus po balsavimo pabaigos. ...
-
J. Statkevičiaus sėkmės paslaptys: į kolekcijos pristatymą Paryžiuje vežėsi švęstą vandenį10
Vienas garsiausių Lietuvos dizainerių Juozas Statkevičius dar ne taip seniai pribloškė savo gerbėjus surengęs naujosios kolekcijos pristatymą Paryžiuje, o vėliau jį pakartodamas ir Vilniuje. TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“ ži...
-
U. Siparės namuose jau sužibo įspūdinga eglė: nuo šiol mane vadina Kalėdų ambasadore16
„Didelio netikėtumo čia nėra – pas mane visada Kalėdos atkeliauja anksti“, – juokėsi jau šventiškai namus pasipuošusi televizijos laidų vedėja, naujoji LNK projekto „Kaukės“ detektyvė Ugnė Sipa...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
E. Dragūnas prisiminė skandalą sukėlusią frazę: man neleido nei pasisakyti, nei pasiaiškinti
2022 metais prasidėjus karui Ukrainoje, grupės „SEL“ lyderis Egidijus Dragūnas socialiniuose tinkluose pareiškė, jog šis žmonių gyvybes pasiglemžiantis reiškinys – „natūralus planetos išvalymas“...
-
A. Švilpauskas ir A. Oleinik atliko DNR tyrimą: norėjo įsitikinti, ar ne broliai2
Lietuvos muzikos padangėje: naujas duetas, kokio muzikos mylėtojai jau seniai nematė ir negirdėjo! Du žinomi atlikėjai: Arnas Švilpauskas ir Anatolijus Oleinik suvienijo jėgas pasivadindami „NeBroliais“, dueto gimimui pasirinkdami tra...
-
Šveicarai balsuos dėl finansavimo 2025-ųjų „Eurovizijai“2
Bazelio rinkėjai sekmadienį spręs, ar galima išleisti dešimtis milijonų eurų viešųjų lėšų 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui organizuoti – oponentai šią galimybę vadina viešųjų i&s...
-
L. Suodaitis: maisto išmetimas man yra didelė nepagarba gamtai ir įdėtam darbui6
Žinomas verslininkas, LNK projekto „Kaukės“ penktojo sezono komisijos narys Laurynas Suodaitis neslepia – kulinarija yra jo aistra, tačiau maisto švaistymo problema jam kelia ne tik nerimą, bet ir daugybę klausimų. Kodėl pasauli...
-
Ragina naujai atrasti žiemišką Lietuvą
VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ ragina keisti požiūrį į lietuvišką žiemą ir šaltąjį metų laiką skirti atradimams ir pažinčiai su dar neišbandytomis pramogomis. Siekdama paskatinti lietuvius keliauti po šal...
-
Naujas muzikinis projektas „Dovanota“ pristato pirmąjį savo kūrinį „Viena daina“1
„Dovanota“ – naujas projektas, įkvėptas sintezatorių skambesių bei šokių muzikos ir disco energijos. Jį įkūrė du Lietuvos naktinio gyvenimo scenos entuziastai: Ramūnas Tamošauskas (UraganiuS) ir Žilvinas Juodis (DJ Bl...