Prieš 150 metų darytose nuotraukose – ir nematytas Kaunas

Naujai išleistoje fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus knygoje „Antalis Rohrbachas 1861 m. fotografijos“ pirmą kartą publikuojamos unikalios daugiau kaip prieš 150 metų darytos vengrų fotografo A. Rohrbacho nuotraukos.

Knygoje – seniausios Kauno nuotraukos, anksčiau niekur nematyti Vilniaus, Daugpilio, Gardino ir kitų vietovių, jau išnykusių geležinkelio tiltų vaizdai. 

„A. Rohrbachas buvo vienas pirmųjų Kaune pasirodžiusių fotografų. Žinoma, prieš jį per Kauną buvo pravažiavę, o gal ir trumpai apsistoję keliaujantieji fotografai. [...] Pažiūrėkime, ką Kaune vertu savo objektyvo laikė Antalis Rohrbachas. Jo nuotraukų aplanke yra trys tiesiogiai su geležinkelio tiesimu nesusijusios nuotraukos. Įspūdingiausia Kauno nuotrauka padaryta nuo kairiojo Nemuno kranto šlaito Linksmadvaryje. Apgalvotai pasirinkęs tokį fotografavimo tašką – iš viršaus, tarsi iš paukščio skrydžio, fotografas aprėpė didelę Kauno dalį.

Šioje puikiai sukomponuotoje nuotraukoje matome centrinę Kauno dalį, žavingą upės gyvenimo vaizdą ir tolumoje besidriekiančias apylinkes. Galime įžiūrėti ne tik miesto namus ir pavienes užmiesčio sodybas, bet ir žmonių figūras, pravirus langus, vandenyje besisupančius laivus. Ši A. Rohrbacho nuotrauka yra vienas iš vertingiausių ankstyvųjų Kauno miestovaizdžio dokumentų“, – knygoje „Antalis Rohrbachas 1861 m. fotografijos“ rašo D. Junevičius aptardamas vengrų fotografo nuotrauką, kuri puošia knygos viršelį.

Fotografijos istorikas D. Junevičius Lietuvos ir užsienio spaudoje yra paskelbęs keliasdešimt straipsnių apie XIX a. Lietuvos fotografiją. Jo dėka užsienio saugyklose atrasta nemažai ankstyvųjų Lietuvos nuotraukų, o Lietuvos fotografijos istorija pasipildė naujomis fotografų pavardėmis.

Nuotraukose – Kauno miesto vaizdas nuo Linksmadvario. 1861 m. spalis; Kauno vaizdas žiūrint nuo Karmelitų priemiesčio; Geležinkelio statytojų valdybos Kaune pastatas su Karmelitų bažnyčia ir geležinkelio tiltu tolumoje. 1861 m. rugpjūtis(?).



NAUJAUSI KOMENTARAI

Henrikas

Henrikas portretas
Dainiau, puiku! Sveikinu! Ieškosiu knygos. Sekmės.

Labai įdomu

Labai įdomu portretas
kaip atrodė tuometinė Laisvės alėja. Tai buvo miško masyvas... Įdomu, kaip atrodys Kaunas dar po 150 metų. Liūdna, bet įdomu... Greičiausiai nebeteks pamatyti...

sss

sss portretas
Na ir žurnalistai Linksmakalnio nuo Linksmadvario neskiria. GĖDA. Vienoje vietoje parašė gerai, o paskui nugrybavo net už Garliavos Linksmakalnis nuo Kauno senamiesčio nutolęs apie 25 km, taigi iš ten Kauno nepamatysi nebent iš oro baliono :)
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių