- DMN inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Skirtingų šalių talentai – Lietuvos violončelininkas Glebas Pyšniakas ir norvegų pianistas Ole Christianas Haagenrudas – surado raktą į margaspalvį vizijų pasaulį. Šio dueto pokalbiai – tai ir tylios, nuskaidrinančios sielą išpažintys, ir aistringi pietietiško temperamento proveržiai. Tokį nuotaikų vėrinį ansamblis žada festivalyje.
18 tarptautinių ir nacionalinių konkursų laureatas G. Pyšniakas ir geriausiu savo šalies atlikėju prieš kelerius metus pripažintas O.Ch. Haagenrudas – vienas kito verti partneriai. Jie jau koncertavo kartu svarbiose Norvegijos ir Lietuvos scenose.
Tačiau groti su tokiu savitu artistu kaip G. Pyšniakas – iššūkis bet kuriam menininkui, juolab – interpretuoti Glebo mėgstamus kūrinius, kaip šį kartą.
Tarsi magiškas gidas
Regis, nėra emocijos, kurios nesugebėtų perteikti šis ugningo temperamento virtuozas, pribloškiantis klausytojus savo technikos arsenalu.
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Vienos muzikos ir vaizduojamojo meno universiteto studentui G. Pyšniakui veriasi vis naujos elitinės salės. Šiemet Glebas pasirodė su Lietuvos kameriniu orkestru Vienos Hofburgo rūmuose. Neseniai jam buvo suteikta garbė pagriežti šių rūmų muziejuje saugoma legendinio italų meistro Antonio Stradivariaus violončele.
2009-aisiais violončelininkas tapo festivalio "The International Holland Music Sessions" Olandijoje laureatu ir pelnė teisę surengti koncertų turą garsiose Europos salėse. Dėl šios teisės varžėsi net 60 jaunųjų talentų iš įvairių pasaulio šalių!
Glebas pasirodė Amsterdamo "Concertgebouw", Slovakijos, Čekijos filharmonijose ir kitose svarbiose scenose. "Concertgebouw" publika net užkandusi žadą klausėsi jo su pianistu Dariumi Mažintu atliekamų Anatolijaus Šenderovo "Dviejų Sulamitos giesmių".
Pats šio kūrinio autorius pavadino G. Pyšniaką "magišku gidu", kuris vedžioja klausytojus muzikos labirintais atverdamas jos grožį. "Kai klausausi šio jauno muzikanto, man visiškai nerūpi analizuoti jo technikos, temperamento ar dinaminių niuansų – noriu tik klausytis muzikos", - prisipažino kompozitorius.
Įkvėpė violončelės legenda
Kas suteikia Glebui pasitikėjimo savimi, kuris prikausto klausytojų dėmesį jo koncertuose nuo pirmos iki paskutinės akimirkos?
"Muzikantai dažnai bijo suklysti, nutolti nuo kanonų. Man atrodo, kad muzikoje nėra svarbiausia pagroti taisyklingai, - atviravo G. Pyšniakas. - Jeigu įlieji į muziką savo emocijų ir bandai papasakoti kažką asmeniška, mažos klaidelės nublanksta. Prie kompozitoriaus idėjų pridėjus savęs, išeina nuostabus "miksas"!".
Glebas nuo vaikystės svajojo tapti muzikantu, nors jo tėvų gyvenimas nebuvo susijęs su muzika. "Griežti violončele pradėjau vėlokai – tik devynerių metų. Grojau niekieno neraginamas – tėvai net bandė mane pristabdyti, kad dėl muzikos nenukentėtų kiti mokslai, - pasakojo violončelininkas. - Man labai patikdavo koncertuoti, gerai sekėsi Balio Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje, bet to nesureikšminau".
Viskas pasikeitė po Glebo pažinties su legendiniu kinų kilmės violončelės virtuozu Yo Yo Ma, koncertavusiu ir vedusiu meistriškumo kursus Vilniuje.
"Mane sukrėtė Yo Yo Ma koncertas Nacionalinėje filharmonijoje, - prisiminė Glebas. – Jis pagrojo Johanną Sebastianą Bachą ir padarė visus laimingus. Tada pagalvojau: kaip nuostabu išeiti į sceną ir visus šitaip apdovanoti – kaip norėčiau tai sugebėti! Pradėjau svajoti, sapnuoti, kad groju su orkestrais, ėmiau daug dirbti. Pabėgdavau iš pamokų ir eidavau namo groti".
Glebas buvo prasitaręs Yo Yo Ma, kad nori griežti Astoro Piazzolla‘os tango, bet neturi natų. Netrukus maestro agentas vilniečiui jas atsiuntė. Vėliau G. Pyšniakas gavo iš Yo Yo Ma dar ne vieną jo naujausių kompaktinių diskų siuntą.
Gyvena šia diena
Nuo šių įvykių praėjo aštuoneri metai. Per tą laiką Glebas surengė rečitalių Italijoje, Austrijoje, Olandijoje, Kroatijoje, Norvegijoje, Slovakijoje, Lichtenšteine, Portugalijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Čekijoje.
Jis griežė su Porto (Portugalija), Kauno simfoniniais, Maskvos konservatorijos simfoniniu orkestrais, atstovavo Lietuvai daugelyje svarbių užsienio scenų.
"Svarbiausia nesustoti ir žinoti, ko nori iš gyvenimo, - įsitikinęs Glebas. – Aš nežiūriu toli į priekį. Stengiuosi daryti visa, kas įmanoma dabar, kad rytojus nebūtų toks pats kaip ši diena".
Kerinti violončelė. G. Pyšniakas (violončelė), O. Ch. Haagenrud (fortepijonas, Norvegija); D .Šostakovičiaus, A. Piazzolla‘os, A. Šenderovo kūriniai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prasideda 23-iasis Japonijos kino festivalis
Ketvirtadienį prasideda 23-iasis Japonijos kino festivalis, jo metu filmai bus rodomi Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose. ...
-
Prahos muziejus pirmą kartą Europoje eksponuos australopitekės Lucy kaulus
Čekijos ministras pirmininkas antradienį pranešė, kad dalis 3,18 mln. metų senumo australopitekės Lucy (Liusi) suakmenėjusių griaučių šiemet bus pirmą kartą eksponuojami Europoje, Prahoje. ...
-
Minint jubiliejinius Čiurliono metus, premjeras susipažino su menininko kūrinių ekspozicija
Viešėdamas Kaune premjeras Gintautas Paluckas trečiadienį apsilankė Nacionaliniame Mikalojaus Konstantino Čiurliono dailės muziejuje, kuriame šiemet įvyks visa aibė jubiliejiniams menininko metams skirtas renginys. ...
-
Insignijas radusiai Vilniaus arkivyskupijai gresia bauda
Kultūros paveldo departamentas (KPD) penktadienį spręs, kokio dydžio baudą skirti karališkąsias insignijas atradusiai Vilniaus arkivyskupijai, skelbia portalas 15min.lt. ...
-
Vilniaus oro uoste atidaryta knygų lentyna
Vilniaus oro uoste atidaryta keliautojams skirta knygų lentyna, kurios leidinius keliautojai galės ne tik skaityti belaukiant skrydžio, bet ir pasiimti su savimi į kelionę. ...
-
Kauno miesto simfoninis orkestras surengs šventinį 20-ojo gimtadienio koncertą
Vasario 8-ją Kauno miesto simfoninis orkestras surengs šventinį 20-ojo gimtadienio koncertą, Kauno valstybinėje filharmonijoje. Orkestras, prisimindamas ir norėdamas įprasminti savo veiklos istoriją, į šį koncertą sukvietė buvusius ork...
-
Pastatų kompleksui Klaipėdoje – kultūros vertybės statusas
Į Nekilnojamojo turto vertybių registrą turėtų būti įtrauktas prieškaryje statytas pastatų kompleksas S. Dariaus ir S. Girėno g. 8 – Pedagoginio instituto pavyzdinė pradžios mokykla bei greta esantys Sporto ir gimnastikos rūmai. Žinom...
-
Vygaudas Ušackas: vidaus politikos intrigos visada draskė mūsų užsienio politiką
Įslaptintos įkaitų išlaisvinimo operacijos, iki paryčių užsitęsusios derybos su pasaulio lyderiais, saugumo tarnybų manipuliacijos, beprecedentės sankcijos Rusijai, serija pasikėsinimų nužudyti ir iškovoti istoriniai Lietuvos pasiekim...
-
„Antrininkas“: trapi riba tarp fikcijos ir realybės
Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT) Mažoji scena netrukus virs spektaklio „Antrininkas“ pagal Loreno Ipseno pjesę erdve. Augusto Gornatkevičiaus režisuojamame spektaklyje susipina kontrastingi detektyvo ir komedijos bruožai, o pagrindiniai...
-
30-ojo „Kino pavasario“ atidarymas: ko nepraleisti?
Ne vienerius metus savo jubiliejui ruošęsis atsinaujinęs festivalis „Kino pavasaris“ šiemet atidarymą kviečia švęsti ne vieną vakarą, bet visą savaitgalį. Atidarymo renginys vaikams, paties pirmojo „Kino pavasari...