Iš VRK ir policijos – žinia apie skundus ir rinkėjams surašytus protokolus

Sekmadienį vykstant prezidento rinkimams, Lietuvos policija gavo 25 pranešimus apie galimus viešosios tvarkos pažeidimus, daugiausiai – dėl neblaivių asmenų, surašyti penki administracinio nusižengimo protokolai neblaiviems rinkėjams, stebėtojui.

Kaip skelbia policija, Šilalės rajone, Laukuvos miestelyje, taip pat Lazdijų rajone, Būdviečio kaime, apie 16 val. į rinkiminę apylinkę atvyko neblaivūs asmenys, kurie trikdė viešąją tvarką. Vyrams surašytas administracinio nusižengimo protokolas.

Sostinėje, Antakalnio gatvėje, per pietus į rinkimų apygardą atėjo neblaivus (1.91 prom.) rinkimų stebėtojas. Vyras nevykdė teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų, viešoje vietoje buvo neblaivus, todėl buvo pristatytas į Vilniaus policiją, kur jam taip pat surašytas administracinio nusižengimo protokolas.

Klaipėdoje, Šlaito gatvėje, 11 val. į rinkimų apygardą atėjęs neblaivus vyras trikdė viešąją tvarką, jam taip pat surašytas administracinio nusižengimo protokolas. Tokia pati situacija ir Šalčininkų rajone, Poškonių kaime. Į rinkimus atėjęs neblaivus asmuo triukšmavo ir trukdė komisijos darbui.

Tuo metu galimų rinkimų pažeidimų, policijos teigimu, nenustatyta.

VRK skundų dėl gyventojų papirkinėjimo prezidento rinkimų metu negavo

Sekmadienį vykstant prezidento rinkimų antrajam turui Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gavo apie 70 rinkėjų užklausų, nusiskundimų, tačiau galimo rinkėjų papirkimo atvejų nebuvo fiksuota.

Tai pirmadienį spaudos konferencijoje Seime, komentuodama rinkimų rezultatus, sakė VRK pirmininkė Lina Petronienė.

Labai norėčiau tikėti, kad rinkėjai yra sąmoningesni.

„Labai norėčiau tikėti, kad rinkėjai yra sąmoningesni. Pagal gaunamus pranešimus tikrai matome, kad dalis rinkėjų yra sąmoningesni. Kitas dalykas, aš manau, kad Lietuvos prezidento rinkimai, rinkimai į Europos Parlamentą, referendumai, kai apygarda yra visa Lietuva ir kandidatų mažiau, tai, matyt, ir tas bandymas papirkti yra gerokai mažesnis”, – sakė L. Petronienė.

Pasak jos, tokių atvejų sumažėjo ir per 2023 m. vykusius savivaldos rinkimus.

Gauta signalų dėl balsuoti atvykusių neblaivių rinkėjų 

VRK pirmininkės L. Petronienės teigimu, sekmadienį rinkėjai teiravosi dėl galimybės balsuoti kitose rinkimų apylinkėse, užsienyje, skundėsi, kad balsuojant pirmą kartą negavo Konstitucijos. Taip pat jie kreipėsi dėl išorinės reklamos, dėl agitacijos socialiniuose tinkluose.

„Ne visos situacijos buvo pažeidimai. (…) Daugumai rinkėjų buvo atsakyta iš karto. Yra kelios situacijos, kur reikės didesnio tyrimo”, – sakė L. Petronienė.

Pasak jos, buvo gauta keletą signalų dėl balsuoti atvykusių neblaivių rinkėjų, dėl vieno neblaivaus rinkimų stebėtojo, kuriam buvo panaikintas stebėtojo pažymėjimas.

„Taip pat buvo nusiskundimų dėl agresyvių asmenų rinkimų apylinkėse. Rinkimų komisijos kvietė policijos pareigūnus. Buvo keletas bandymų sugadinti balsadėžių plombą, tačiau komisija iš karto naujai užplombavo ir balsavimo procesas nebuvo sutrukdytas,” – sakė L. Petronienė.

Per antrą rinkimų turą buvo ir nenumatytų situacijų, pavyzdžiui, kai rinkimų apylinkėse dingo elektra.

„Viena apylinkė turėjo elektros generatorių, dvi turėjo nešiojamus pilnai pakrautus kompiuterius. Todėl  balsavimo procesas nebuvo sutrukdytas”, – sakė L. Petronienė.

Suskaičiavus visų 1895-ių rinkimų apylinkių antrojo prezidento rinkimų turo balsus, perrinktas šalies vadovas Gitanas Nausėda užtikrintai pelnė pergalę.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, G. Nausėda surinko 74,43 proc. rinkėjų balsų, premjerė Ingrida Šimonytė sulaukė 24,06 proc. rinkėjų palaikymo.

Galutinius Prezidento rinkimų rezultatus VRK ketina patvirtinti šeštadienį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių