- Virginija Spurytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors Seime jau patvirtintos Šilumos ūkio įstatymo pataisos, leisiančios vartotojams pasirinkti pageidaujamą namo šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtoją, aistros dėl liberalesnės tvarkos nerimsta. Pasirodė politikų nuogąstavimų, kad neva šilumos ūkis vėl bus monopolizuotas. Iš tiesų tokia isterija keliama tikintis padaryti spaudimą prezidentūrai.
Naikina ribojimus
"Nors daugelis supranta, kad Seimo patvirtintos Šilumos ūkio įstatymo pataisos yra žingsnis į priekį – galimybė vartotojams nevaržomai pasirinkti pageidaujamą šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoją – triukšmas vis tiek sukeltas. Tik todėl, kad norima sukurti vaizdą, jog Lietuva apimta panikos, vartotojai nepatenkinti, kad šilumos ūkis vėl bus monopolizuotas. Šioms pataisoms dar turi pritarti arba jas vetuoti šalies prezidentė. Tad keliama isterija - neva vartotojai yra nepatenkinti. Taip siekiama prezidentei įteigti mintį, kad vartotojus reikia gelbėti nuo esą blogos Šilumos ūkio įstatymo pataisos", – aiškino Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Seimas praėjusią savaitę pritarė šio komiteto pateiktoms Šilumos ūkio įstatymo pataisoms. Išplėstas skaičius subjektų, galinčių teikti šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas.
Seimo palaimintose pataisose numatoma, kad pastato šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtoju negali būti tik šilumos tiekėjas, tiekiantis šilumą tam namui, ar asmenys, kartu su šioje dalyje nurodytu asmeniu priklausantys susijusių ūkio subjektų grupei pagal Konkurencijos įstatymą.
Dabar galiojančiame Šilumos ūkio įstatyme nurodyta, kad šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojais negali būti ne tik visi šilumos tiekėjai, bet ir kuro, biokuro, naudojamo šilumai gaminti, pardavėjai, gamintojai, apskaitos prietaisų pardavėjai ir gamintojai. Numatyta ir daugiau draudimų, kurie iš rinkos eliminavo daugybę šildymo iš karšto vandens sistemų prižiūrėtojų.
Nukentėjo ir finansiškai
Anot R.Žemaitaičio, įstatymo pataisos ir pasiūlytos todėl, nes per kelerius metus daugybė pavyzdžių parodė, kad galiojantis Šilumos ūkio įstatymas yra netobulas.
"Kai tik tas įstatymas įsigaliojo, rinkoje tiek sumažėjo šilumos ir karšto vandens sistemų priežiūros paslaugas teikiančių asmenų, kad nebeliko iš ko pasirinkti. Labai gerai, jog Seimas sugalvojo pakeisti įstatymą, kad šildymo ir karšto vandens tiekėjų rinkoje būtų gerokai daugiau", – džiaugėsi vilnietis, energetikos specialistas Pranas Vadapolas.
Nors tokios Šilumos ūkio įstatymo pataisos priešininkai aiškino, kad ir dabar galiojanti redakcija yra gera, vartotojai nepatyrė jokių negerovių, faktai rodo ką kita.
Pavyzdžiui, Vilniuje A.Mickevičiaus g. esančio daugiabučio namo gyventojai skaičiavo, kad per pastaruosius kelerius metus, kai galioja naujas Šilumos ūkio įstatymas, ribojantis žmonių teisę pasirinkti norimą šildymo sistemos prižiūrėtoją, jie šildymui išleido 20 proc. daugiau.
Taip nutiko, nes įsigaliojus įstatymui žlugo planai renovuoti namo šildymo sistemą. Renovacijos projektą buvo parengę šildymo sistemos prižiūrėtojai, kuriems, įsigaliojus Šilumos ūkio įstatymui, buvo uždrausta užsiimti šia veikla.
Šildymo sistema taip ir liko nerenovuota, o jos dabartiniai prižiūrėtojai nebuvo itin kompetentingi, tad išlaidos šildymui per mėnesį už vieną butą padidėjo nuo 502 iki 592 litų, nors šilumos energija ir pigo.
Ieškojo landų
"Pats žinau, kad rinkoje sumažėjus šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojų jų paslaugos pabrango dvigubai ir net trigubai. Tai kur pagalba vartotojams, kaip mažinamos jų išlaidos šildymui?" – retoriškai klausė R.Žemaitaitis.
Pats viename Vilniaus daugiabučiame name gyvenantis parlamentaras tikino, kad neliko nieko kita, kaip įkurti daugiabučio namo savininkų bendriją ir samdyti žmogų, kuris prižiūrėtų šildymo sistema.
"Kai įstatymas netobulas, ieškoma landų. O kai jų reikia ieškoti, vadinasi, reikia keisti įstatymą", – aiškino R.Žemaitaitis, ir pasiūlęs pakoreguoti Šilumos ūkio įstatymą taip, kad vartotojai turėtų didesnę galimybę pasirinkti šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoją.
Jam antrino ir Seimo narė Birutė Vėsaitė. Ji pabrėžė, kad tik vartotojai turi teisę pasirinkti, kas prižiūrės jų daugiabučio namo šildymo sistemą.
"Vartotojams pasirinkimas buvo labai apribotas, tad gimė Šilumos ūkio įstatymo pataisos. Labai tikiuosi, kad jas pasirašys ir šalies vadovė", – vylėsi B.Vėsaitė ir pabrėžė, kad kuo didesnę pasirinkimo galimybę turi vartotojai, tuo pigesnę ir kokybiškesnę paslaugą gali įsigyti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...