- Viktorija Smirnovaitė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Viešojoje erdvėje netylant diskusijoms dėl pusiaukelės namų, Lietuvą dėl šių įstaigų kūrimo konsultuojantis Norvegijos pataisos tarnybos tarptautinio bendradarbiavimo vadovas Kimas Ekhaugenas sako, kad vietos bendruomenių baimė ir priešiškumas dėl tokių įstaigų yra natūralus ir suprantamas.
To, pasak jo, vis dar būna ir pačioje Norvegijoje, kur pusiaukelės namų sistema veikia jau daugiau nei tris dešimtmečius. Vis dėlto, kalbėdamas apie visuomenės saugumo užtikrinimą, pats prieš daugiau nei 20 metų pusiaukelės namų vadovu buvęs K. Ekhaugenas svarbiais aspektais įvardija ne tik nuteistųjų priežiūrai ir vietos gyventojų apsaugai naudojamas priemones, tačiau siūlo ir kitokio požiūrio į tokias įstaigas kampą.
K. Ekhaugenas atkreipia dėmesį, jog didžioji dalis kalinčiųjų anksčiau ar vėliau vis vien grįš į visuomenę. Todėl, pabrėžia jis, pusiaukelės namų sistema gali padėti nuteistųjų adaptacijos procesą visuomenei išgyventi saugiau, o nuteistiesiems – sėkmingiau.
„Pusiaukelės namai yra kontroliuojamas nuteistųjų paleidimo būdas vietoje to, kad į laisvę jie išeitų tiesiai iš uždaro režimo kalėjimo. (...) Norvegijoje tai vadiname progresyviu bausmės atlikimu – pradėjęs uždaro režimo kalėjime, nuteistasis patenka į vis atviresnio režimo vietas, o jei pakeliui suklumpa – yra vėl grąžinamas į uždaro režimo kalėjimą. Tai yra testas“, – Eltai teigė K. Ekhaugenas.
Tai yra testas.
„Pagrindinis pusiaukelės namų tikslas – motyvuoti kalinčiuosius pakartotinai nebenusikalsti. (...) Tarkime, žmogus kalėjime praleidžia 10 metų. Jei jis žino, kad tinkamai elgdamasis ir rodydamas motyvaciją jis gali patekti į vis atviresnio režimo bausmės atlikimo vietas – pusiaukelės namus – jis mato šviesą šio tunelio gale“, – sako K. Ekhaugenas.
Jis pasakoja, jog pusiaukelės namuose gyvenantiems nuteistiesiems Norvegijoje taikomi griežti ribojimai – jiems atliekami šlapimo tyrimai, yra nustatytos valandos, kada jie turi grįžti, taip pat galioja nulinė tolerancija smurtui ir narkotikams.
„Jei nuteistajam nepavyksta laikytis šių taisyklių, jis grąžinamas į uždarojo režimo kalėjimą. Todėl tai – labai geras būdas, žingsnis po žingsnio, padėti asmeniui grįžti į visuomenę“, – pabrėžė K. Ekhaugen.
Įveikti baimę ir priešiškumą turi padėti politikai
Ir nors K. Ekhaugenas teigia, kad per daugiau nei tris pusiaukelės namų veikimo dešimtmečius Norvegijai pavyko sumažinti pakartotinio nusikalstamumo rodiklius, su gyventojų baimėmis ir priešiškumu vis dar kartais susiduriama.
„Kai pusiaukelės namai steigiami bendruomenėje, kuriai tai nėra pažįstama, žinoma, kad bus susirūpinusių ir nusiteikusių blogiausiam. Bet ką svarbu suprasti – kad didžioji dalis nuteistųjų vieną dieną vienaip ar kitaip grįš į visuomenę ir bus kažkieno kaimynais. Todėl galbūt geriau jiems šiame procese padėti?“ – sakė K. Ekhaugenas.
Dėl to, pabrėžia K. Ekhaugenas, itin svarbus dėmuo pusiaukelės namų steigimo procese yra komunikacija – tiek politikų darbas bendraujant su gyventojais, atliepiant į jų susirūpinimą, tiek institucijų planų ir jau nutartų sprendimų pristatymas.
„Pataisos namų sistema labai didele dalimi yra politika. (…) Manau, yra ypatingai svarbu skirti daug dėmesio visuomenės informavimo kampanijoms, kalbėti su gyventojais apie tai, kas neramina ir juos nuraminti, padėti jaustis saugiais“, – kalbėjo specialistas.
Tikrai esame turėję tokių diskusijų, kokios dabar vyksta Kaune, tačiau, kadangi per tiek metų jau turime pusiaukelės namų sėkmės istorijų, nuraminti išsigandusius žmones yra lengviau.
„Norvegijoje visuomenė yra pozityvi kalėjimų sistemos atžvilgiu. Nors, žinoma, priešiškumo kartais būna. (...) Tikrai esame turėję tokių diskusijų, kokios dabar vyksta Kaune, tačiau, kadangi per tiek metų jau turime pusiaukelės namų sėkmės istorijų, nuraminti išsigandusius žmones yra lengviau“, – teigė K. Ekhaugenas.
Pasak K. Ekhaugeno, natūralu, jog visuomenės požiūrio pokyčiui reikia laiko ir įrodymų, kad naujoji sistema išties veikia.
„Žmonės nori matyti įrodymus gatvėse, kad visuomenė taisosi, gerėja, kad buvę nuteistieji iš tiesų gali tapti gerais kaimynais. Kai žmonės tai matys, jų požiūris pasikeis. Bet dabar visa tai nauja ir gąsdina, todėl, natūralu, kad prireiks laiko priešiškai nuostatai pasikeisti“, – kalbėjo specialistas.
ELTA primena, kad lapkričio viduryje pranešta apie planus statyti pusiaukelės namus Kauno rajone, Domeikavoje. Tačiau tokiu sprendimu piktinosi vietos bendruomenė bei rajono savivaldybė. Savo saugumu susirūpinusių vietos gyventojų teigimu, toks projektas juos nemaloniai nustebino, nes apie tokius ketinimus vietos bendruomenė nebuvo iš anksto informuota. Todėl dėl pusiaukelės namų įkūrimo gyventojai kreipėsi į teismą.
Apskritai pusiaukelės namų sistema Lietuvoje pradėta vystyti 2016-aisiais. Pirmieji pusiaukelės namai duris atvėrė Alytuje.
Iš viso šiuo metu šalyje veikia aštuoni pusiaukelės namai – Vilniuje, Alytuje, Marijampolėje, Pravieniškėse, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje ir Domeikavoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Restauruojamo namo langus papuošė karikatūrų paroda1
Šv. Gertrūdos ir Birštono gatvių sankirtoje atgyja ilgus metus trūnijęs pastatas. Sutvarkius fasadą ir laukiant naujų darbų, savininkai sugalvojo laikinai papuošti pastato langus karikatūromis, tad fasado akcentais tapo karikatūri...
-
Prekybos centre „Savas“ nelieka „Rimi“ parduotuvės: jau aišku, kas bus vietoj jos13
Kauniečių pamėgtame prekybos centre „Savas“ laukia pokyčiai. Eina paskutinės dienos, kai čia dirba „Rimi“ parduotuvė. Kalbama, kad kitų metų pradžioje čia duris atvers „Maxima“. ...
-
Laukinių gyvūnų globos centras per metus pagalbą suteikė 2 tūkst. gyvūnų2
Sausį Kauno rajone atidarytas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Laukinių gyvūnų globos centras per metus pagalbą suteikė beveik 2 tūkst. laukinių gyvūnų, ketvirtadalis jų – paleisti atgal į laisvę. ...
-
Vilniuje bus statoma Nacionalinė koncertų salė, Kaune – M. K. Čiurlionio koncertų centras43
Didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio – savivaldybių atstovai dalinasi projektais, kurie juose bus pradėti ar baigti per 2025 metus. Daugiausia dėmesio sulauks kultūros, susisiekimo ir sporto...
-
Vasarą – ne tik koncertai: istorinės lengvosios atletikos varžybos kelsis į Kauną4
Lengvosios atletikos elitas sugužės į Kauną. Birželio 18-ąją Dariaus ir Girėno stadione vyks Lietuvoje dar neregėtos pasaulio lengvosios atletikos asociacijos (World Athletics) kontinentinio turo varžybos – „Cosma“ taurė. ...
-
Kaune ukrainiečiams pratęsta galimybė naudotis viešuoju transportu nemokamai84
Kaune dar vieneriems metams pratęsta galimybė nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti viešuoju transportu. ...
-
Iš Kauno išvyko daugiau nei 30 Ukrainai skirtų automobilių konvojus60
Ketvirtadienį į Ukrainą pajudėjo daugiau nei 30 šiai šaliai skirtų automobilių konvojus. ...
-
Prie pagrindinės Kauno eglės – lankytojų antplūdis: kalėdinės nuotaikos ir dovanų džiaugsmai8
Pasivaišinę kalėdinėmis vaišėmis kauniečiai ir miesto svečiai patraukė į Vienybės aikštę, kurioje šiemet stovi pagrindinė Kalėdų eglė. Kalbinti miestiečiai pasidalijo, ir kaip švenčia gražiausias metų &scaro...
-
Senelis Kalėda apie šventes Kaune: šiemet elniams buvo sunku nusileisti ant stogų8
Per Kalėdas rezidenciją prie pagrindinės Kauno eglės atidaręs Senelis Kalėda atskleidė, kad po dovanų dalybų nakties dar nemiegojo, tačiau jam stebuklingą naktį pavyko aplankyti visus vaikus. Tiesa, kadangi šiemet sniego nebuvo, roges tempia...
-
Kęstutis Kėvalas: visi esame sesės ir broliai16
Kiekvienais metais Caritas valgykla pakviečia sunkiai gyvenančius kauniečius Kūčių pusryčiams. ...