Ilgėja pakaunėje įgyvendintų Dalyvaujamojo biudžeto projektų sąrašas

Kauno rajono savivaldybė jau ketvirtus metus įgyvendina Dalyvaujamojo biudžeto programą: gražėja aplinka, kokybiškam laisvalaikiui sutvarkoma dar daugiau erdvių, gyventojai vis aktyviau įsitraukia į sprendimų priėmimą. Tai galimybė žmonėms realizuoti savo kūrybiškumą ir kartu su savivaldybe spręsti, kur ir kaip panaudoti lėšas.

2021 m. skirta lėšų suma buvo net dešimt kartų mažesnė nei šiemet. Kauno rajono savivaldybė gyventojų idėjoms tąkart numatė 50 tūkst., 2022 m. – 100 tūkst., 2023 m. – 350 tūkst. eurų. Savivaldybės vadovai džiaugiasi: didėjantis pateiktų idėjų skaičius rodo augantį susidomėjimą.

Rekordų metai

Šie metai – rekordiniai ne tik pateiktų idėjų (jų sulaukta net 40) skaičiumi, bet ir skirtu finansavimu. Savivaldybės Lietuvoje Dalyvaujamajam biudžetui skiria nuo 7 tūkst. iki 350 tūkst. eurų. Kauno rajono savivaldybė – pirmoji ir vienintelė, šiemet kvietusi teikti idėjas net už 500 tūkst. eurų.

Bendra šiemet pateiktų idėjų vertė viršijo 3 mln. eurų. Buvo siūlyta įvairių meninių sprendimų, teikta idėjų, kuriomis siekta didinti gyventojų fizinį aktyvumą, telkti bendruomenes, kurti jaukias kultūrines erdves. Kūrybiškai ir įdomiai apgalvotas ir mažųjų užimtumas.

„Šiemet per viešąjį balsavimą gyventojai buvo labai aktyvūs, pasiekėme ir šios srities statistikos rekordą. Už idėjas atiduoti 18 279 balsai, į sprendimų priėmimą įsitraukė apie 7 tūkst. Kauno rajono gyventojų“, – teigė Kauno rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja Asta Tamonienė. Projektų vertė – nuo 25 tūkst. iki 150 tūkst. eurų, jie bus įgyvendinti per vienus ar dvejus metus.

Pirmasis: III forto projektas – Dalyvaujamojo biudžeto pradžia pakaunėje, nuo kurio 2021 m. prasidėjo šios programos įgyvendinimas. / V. Vaičiūnės nuotr.

Vaikams ir sportuojantiems

Šiemet didelės apimties projektų kategorijoje nepralenkiamas buvo projektas „Geriausia vieta vaikystei – Raudondvaris!“, už jį atiduoti 1 432 balsai, nedaug nusileido „Sporto ir aktyvaus laisvalaikio parkas Neveronyse“ (1 265 balsai).

Projekto „Geriausia vieta vaikystei – Raudondvaris!“ autorė Aušra Lukošienė pabrėžė, kad laisvalaikio ir poilsio erdvėje, prie krepšinio aikštelės ir riedučių, riedlenčių rampos gausiai renkasi jaunimas, o mažiausi gyventojai, norintys suptis, žaisti, šokinėti, kopti, ropštis, čiuožti, bendrauti su bendraamžiais tiesiog suka ratus aplink savo tėvus, todėl norima įrengti spalvotą, patrauklią, pažintinę, patirtinę, bendravimo ir draugystės erdvę.

Neveroniškis Laimonas Teresa pasigedo sporto ir aktyvaus laisvalaikio parko. Jo vizija – įrengti erdvę, skirtą aktyviam laisvalaikiui, profesionaliam sportui ir poilsiui. Parką sudarytų gimnastikos ir sunkiosios atletikos erdvė, riedlenčių ir riedutininkų aikštelės.

Sporto parkas būtų kuriamas šalia Neveronių gimnazijos stadiono, kur renkasi futbolo, krepšinio, paplūdimio tinklinio entuziastai. Jis praplėstų jau esamą sporto infrastruktūrą, o ateityje šį parką būtų galima plėsti įrengiant kitų sporto šakų infrastruktūrą.

Originalūs: Kulautuvos parke, be sūpynių, gultų, pokalbių salelės, galima pamatyti išskirtinių formų mažosios architektūros elementus – Miško akį ir Kokoną. / E. Cickevičiaus nuotr.

Idėjos Mastaičiams ir Neveronims

Vidutinės apimties projektais laimėtojais paskelbti „Padelio tenisas Mastaičiuose“ (1 244 balsai) ir „Mažųjų patirčių erdvė – Lobių sala“ (1 179 balsai).

Antrasis projektas – taip pat neveroniškės Linos Tamkevičienės idėja. Jo tikslas – įrengti saugią, edukacinę ir funkcionalią vaikų žaidimų aikštelę, skirtą dvejų–aštuonerių metų vaikams, gyvenantiems Neveronyse ir aplinkinėse gyvenvietėse (Pabiržio k., Sergeičikai ir kt.). „Mažųjų patirčių erdvė – Lobių sala“ būtų pirmoji tokio pobūdžio žaidimų erdvė Neveronyse, mat būtų bandoma integruoti ir vaikus, turinčius negalią.

Vidutinės apimties projektų lyderio „Padelio tenisas Mastaičiuose“ autorė Vilma Snapkauskienė (Alšėnų seniūnija) siūlo atrasti ir įrengti erdvę, pritaikytą neagresyviai, nereikalaujančiai didelio skaičiaus dalyvių, teikiančiai gerų emocijų, linksmai ir bendruomeniškai sporto šakai. Tam buvo pasirinktas padelis, juolab kad vienas seniūnijos gyventojas aktyviai sportuoja ir įsipareigojo šios sporto šakos subtilybių pamokyti ir kitus norinčius. Tai būtų dar vienas kokybiškas laisvalaikio praleidimo būdas bendruomenėje, puiki galimybė pažinti kaimynus, rengti šeimų, draugų turnyrus, kviečiant kaimynines bendruomenes aktyviai pasportuoti drauge.

Šiemet: Vandžiogalos parką papildė labai lauktas Svajonių fontanas. / Regimanto Zakšensko nuotr.

Duoklė praeičiai ir dabarčiai

Kauno rajono gyventojai buvo palankūs dar vienai V. Snapkauskienės idėjai: mažos apimties projektų grupėje daugiausia balsų (1 110) gavo projektas „Pažink Alšėnus“. Parką, kuriame jau yra žaidimo kampelis vaikams, keletas sporto treniruoklių, lauko teniso stalas, ketinama pagyvinti Mastaičiuose gyvenančios tautodailininkės Jurgitos Zinkienės popieriaus karpinių motyvų pagrindu pagamintomis Corten metalo sienelėmis.

Savivaldybės Lietuvoje Dalyvaujamajam biudžetui skiria nuo 7 tūkst. iki 350 tūkst. eurų. Kauno rajono savivaldybė – pirmoji ir vienintelė, šiemet kvietusi teikti idėjas net už 500 tūkst. eurų.

Šešios sienelės bus tik pirmas dabartį ir praeitį jungiančio projekto žingsnis. Ateityje numatyta šią meninių sienelių ekspoziciją plėsti visoje Alšėnų seniūnijos teritorijoje, istorinėse ir lankytinose vietose išlaikant bendrą koncepciją, medžiagos vientisumą ir pritaikant motyvą prie atitinkamo objekto ar istorinio įvykio.

Nemažo gyventojų palaikymo (841 balso) sulaukė ir „Vitaminai sielai“. Ringaudų seniūnijoje Noreikiškių kaime Aušros gatvėje planuojama įrengti poilsio zoną su augmenija, kuri pulsuos grožiu ir harmonija, pastatyti suoliukų, įrengti apšvietimą.

Pernai: Vandžiogalos parke įrengtas sūpynių skveras ir jaunimo laisvalaikio erdvė. / Regimanto Zakšensko nuotr.

Pasiekė finišą

Šią savaitę vyko trijų Dalyvaujamojo biudžeto projektų atidarymo šventės Kulautuvoje, Vandžiogaloje ir Garliavos apylinkių seniūnijoje esančiame III forte. „Šie projektai yra labai skirtingi, tačiau esminis jų panašumas – į gyventojų poilsį ir sveikatą orientuoti sprendimai“, – sakė Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja.

III forto projektas – Dalyvaujamojo biudžeto pradžia pakaunėje, nuo kurio 2021 m. prasidėjo šios programos įgyvendinimas. Idėją atnaujinti forto teritoriją kilo a. a. Ovidijui Jurškai.

Ovidijus gyveno forto istorija, organizuodavo ekskursijas, stengėsi puoselėti autentišką istorinį paveldą. Savo žiniomis ir idėjomis dalijosi su vietos bendruomene, kartu kūrė tradicijas, kurias bendruomenė ir toliau puoselėja kartu su dabartiniu pirmininku Laurynu Čėsna.

Nors vykstant idėjos realizavimo procesui Ovidijus mirė, savivaldybės vadovai įsitikinę, kad šiandien jis džiaugtųsi, kad jo pradėti darbai nebuvo pamiršti ir graži idėja virto realybe.

Prasminga savivaldybės ir idėjos autoriaus kelionė buvo įamžinta Ovidijui skirtoje atminimo lentoje, kuri simboliškai pasitiks lankytojus tako pradžioje.

III forte nusidriekė 700 m sveikatingumo takas, kuris ne tik kvies pasivaikščioti po istorija alsuojančią teritoriją, bet ir supažindins lankytojus su įdomiais ir ne kiekvienam žinomais faktais apie forto sukūrimą, architektūrinius sprendimus ir kelių pastarųjų dešimtmečių pokyčius.

Įgyvendinant projektą įrengtos trys apžvalgos aikštelės su informaciniais stendais ir poilsio suoliukais, tako pabaigoje laukia edukacinė aikštelė, kurioje galima pamatyti fortą sumažintu masteliu.

Praėjusiais metais Vandžiogalos parke įrengtą sūpynių skverą ir jaunimo laisvalaikio erdvę papildė labai lauktas Svajonių fontanas. Jis bus pagrindinis parko akcentas, kviesiantis karštomis dienomis atsigaivinti vandens pursluose.

„Pakelk akis“ – dešimtasis savivaldybės įgyvendintas Dalyvaujamojo biudžeto projektas Kauno rajone. Kulautuvos naujoji poilsio erdvė – unikali vieta mėgstantiems jaukius pabėgimus į gamtą, ieškantiems miško kvapų, spalvų, garsų ir pojūčių. „Vaikščiodami dažniausiai žiūrime po kojomis, parkas siūlys pažinti kitą miško pusę, t. y. pakelti akis į viršų, pažiūrėti į medžių viršūnes“, – šypsojosi A. Tamonienė.

Parke laukia sūpynės, gultai, pokalbių salelė, išskirtinių formų mažosios architektūros elementai – Miško akis ir Kokonas.

E. Cickevičiaus nuotr.


Komentaras

Valerijus Makūnas,

Kauno rajono meras

Kauno rajono savivaldybė Dalyvaujamojo biudžeto priemonę įgyvendina nuo 2021 m. Per šį laikotarpį inicijuotas laisvalaikio erdvių sukūrimas ir atnaujinimas Raudondvario, Domeikavos, Babtų, Kulautuvos, Čekiškės, Vandžiogalos, Garliavos apylinkių, Neveronių, Ringaudų, Alšėnų seniūnijose.

Visoms gyventojų iniciatyvoms skyrėme beveik 1 mln. eurų, jau įgyvendinome vienuolika projektų. Šiemet ir kitais metais laukia dar šešių projektų idėjų įgyvendinimas.

Dėkoju pakaunės žmonėms, kurie yra aktyvūs, vieningi, nori prisidėti prie pokyčių ir naujų laisvalaikio vietų kūrimo. Matant, kiek daug optimizmo, laimės ir gerų emocijų suteikia pokyčiai, norisi kurti dar daugiau galimybių jūsų gerovei, laisvalaikiui, poilsiui ir sportui.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Pasiūlymas gerb. merui

Pasiūlymas gerb. merui portretas
Mano nuomone, Vilkijos Vydūno alėjos, kuri šiuo metu yra skirta tik transportui abiejose pusėse reikia įrengti pėsčiųjų takus, kad šia nuostabaus grožio alėja būtų galima nusileisti nuo Vilkijos kapinių į žemutinę Vilkijos terasą, besogrožint atsiveriančiu Nemuno slėnio vaizdu. Jei kietos dangos šaligatvius įrengti sudėtinga, reikėtų sumontuoti medinius takus ar tiltelius, kaip pajūrio kopose.Taip pat reikia įrengti pėsčiųjų tiltelius abipus viaduko prie Vydūno al. ir Kalnų g. sankryžos-dabar žmonės kartais eina važiuojamaja dalimi, taip sukeldami avarines situacijas.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių