- Jurgita Šakienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo penktadienio visą savaitgalį numatytas ir geras oras, ir daugybė pramogų, koncertų, taip pat laukia amatininkų, juvelyrų dirbiniais, sodinukais, įvairiausiu kulinariniu paveldu nukrauti prekystaliai. Laisvės alėjoje ir Vilniaus gatvėje tris dienas karaliaus Kauno mugė „Pavasaris 2023“.
Didžiulis renginys
0,5 tūkst. dalyvių – kai kurie iš jų mugei ruošėsi visus metus, liaudies meistrų išmonė, juvelyrų kūrybingumas, bendruomenių įsitraukimas, galimybė ne tik įsigyti, bet ir pamatyti, kaip gaminami delikatesai, kaip darbuojasi kalviai. Dar botanikos žinovų patarimai, proga pabendrauti ir paišlaidauti. Taip galima apibendrinti šį vieną didžiausių Kauno renginių.
Plačiau apie būsimos mugės įdomybes pasakoja organizatoriai Darius Straigis ir Ona Peičiūtė, konkursą laimėjusios įmonės „Sukurta LT“ atstovai: jie skaičiavo, kad tai bus jubiliejinė – dešimtoji jų surengta didžioji mugė, turint omenyje pavasario ir rudens renginius.
Mugės trasa drieksis apie kilometrą. Prekeivių palapinės išdygs Laisvės alėjoje nuo A. Mickevičiaus gatvės Senamiesčio link, jų virtinė tęsis Vilniaus gatve, bet požeminės perėjos nepasieks. Penktadienį ir šeštadienį mugė veiks 10–18 val., sekmadienį – 10–17 val.
Vilmanto Raupelio nuotr.
Nuo ryto iki vakaro
Mugė prasidės penktadienį nuo pat ryto. Pagreitį įgaus perpiet ir netils iki vakaro. Pavakare suplanuotas atidaromasis koncertas.
Iš pradžių driokstels Kauno J. Gruodžio konservatorijos orkestras, paskui pasirodys populiariosios klasikos atlikėjai „MEN trio“, prie mikrofonų žengsiantys su repertuaru iš operų, operečių, miuziklų.
„Visų trijų dienų kultūrinė programa bus skirtinga. Mugę atidarysime išdidžiai su orkestru, su klasika. Šeštadienį bursimės, šoksime, dainuosime kartu su bendruomenėmis. Sekmadienį eisime su vaikais, jaunimu ir kolektyvais“, – anonsavo O. Peičiūtė.
Į mugę pakviesti ir Ukrainos kūrėjai. Dalis jų atvyks iš Kyjivo ir Lvivo.
Sekmadienį vyksiančio muzikos festivalio „Dainuojantis pavasaris“ įkūrėja ir kuratorė „Muzikos mekos“ vadovė Alina Jonikaitė pasakojo, kad scenoje prie Miesto sodo numatyta koncertinė programa truks nuo 12 iki 16.30 val.
Užsiregistravo 40 dalyvių. „Išskirčiau ne kažkurį vieną atlikėją ar grupę, o visą visumą. Norime parodyti, kad vaikiškos muzikos tradicija gyvuoja, kad vaikai gali puikiai koncertuoti dainuodami ne pasaulinių žvaigždžių, suaugusiųjų, o vaikiškas dainas“, – kalbėjo A. Jonikaitė.
Sekmadienį prie Nacionalinio Kauno dramos teatro, Centrinio pašto, prie fontano, „Romuvos“ kino teatro 10–17 val. vyks gatvės muzikantų, folkloro ansamblių, muzikos grupių pasirodymai.
Bendruomenių pavasaris
Šiemet pirmieji metai, kai mugės dalimi tampa bendruomenėms skirta diena „Bendruomenių pavasaris“. Jai paskirtas šeštadienis. Pakviestos Kauno miesto ir rajono bendruomenės suvažiuos pristatyti savo veiklos ir talentų.
Nuo 11 val. ryto iki pat vakaro koncertuos bendruomenių kolektyvai, bendruomenėms atstovaujantys solistai, ansambliai ir pan.
Bendruomenėms skirta scena iškils Laisvės alėjoje prie Miesto sodo. Skambės ir populiarioji, ir kapelų muzika, šoks, dainuos ir vaikai, ir suaugusieji.
Bendruomenių erdvėje bus galima išsamiau susipažinti su įvairialype jų veikla, pamatyti, kokiais amatais, projektais jos pačios užsiima. Tai gera proga sužinoti, į kokias veiklas siūlo įsitraukti tavo gyvenamosios vietos bendruomenė, susipažinti su jos atstovais ir apsisprendus prisidėti taip paįvairinant savo vakarus, savaitgalius.
Kalvė ir Dizaino paviljonas
Visas tris dienas jungia etninio materialiojo paveldo gaminiai, žemės ūkio produkcija, keramika, kitų tradicinių amatų atstovų, menininkų darbai, vyksiančios amatų demonstracijos, edukacijos.
„Vienas ryškesnių dalyvių bus keramikas Saulius Bobinas, kuris supažindins su raugo keramika. Atvažiuos kalvis Darius Vilius. Jis kala įvairiausius, net ir smulkius, ženklus, miniatiūras“, – pradėjo vardyti meistrus, bet ir visi kiti dalyviai turės ką įdomaus parodyti, paragauti ar papasakoti. Laikinoji kalvė su žaizdru bus įkurta prie fontano.
Prie miesto savivaldybės atsiras didžiulio populiarumo sulaukęs Dizaino paviljonas. Jame – itin prabangūs ir kuklesni papuošalai, dizainerių darbai, aksesuarai, interjero detalės.
„Kai kurie kūrėjai gyvena Lietuvos pakraštyje, prekiauja tik internetu ir mugė norintiems įsigyti jų darbų yra vienintelė galimybė gyvai apžiūrėti, pačiupinėti, pasimatuoti norimus gaminius“, – pastebėjo D. Straigis. Jam pritarė O. Peičiūtė ir sakė, kad tai viena priežasčių, kodėl ir pati laukia mugės.
Į mugę pakviesti ir Ukrainos kūrėjai. Dalis jų atvyks iš Kyjivo ir Lvivo. „Atsiveš vyšivankų. Sakiau ir pats pirksiu. Dar žinau, kad yra paruošę riešinių, apyrankių. Taip pat dalyvaus keli fondai, renkantys paramą Ukrainai. Mugės svečiai bus vaišinami ukrainietiškais barščiais, kitu kulinariniu paveldu“, – anonsavo D. Straigis.
Vaikams ir sodui
Mažiesiems mugės lankytojams nuobodžiauti taip pat neteks. „Šiemet nestatėme nei karuselių, nei batutų. Bus įrengta minigolfo aikštelė, o augintojai atsiveš naminių paukščių minizoologijos sodą, gal net ir ožką“, – vardijo D. Straigis.
Jis norėtų surengti didelę naminių gyvūnų ekspoziciją su arkliais ir kitokiais gyvuliukais, bet riboja vietos trūkumas.
Atskira ūkio zona bus skirta sodinukams ir sodo, namų aplinkos reikmenims, dekorui.
„Pirkėjams, kuriems sudėtinga parsivežti tai, ką išsirinko, kai kurie prekeiviai suteikia pristatymo į namus galimybę“, – pasakojo D. Straigis ir pridūrė, kad medelynai atveža ir vaismedžių, vaiskrūmių, ir įvairių dekoratyvinių augalų sodinukų.
Sūriai ir duona
Organizatoriai neabejoja, kad neliks nusivylę ieškantys ne tik judesio ir šurmulio, vaizdų, bet ir ko nors skanaus, įdomaus savo šventiniam ar kasdieniam stalui. Laisvės alėjoje visas tris dienas bus kepami šakočiai.
„Kasmet sulaukiame daug latvių sūrininkų. Latvijoje – gilios šios srities tradicijos, įrengsime atskirą latvių amatų ir maisto produktų zoną. Mugėje tradiciškai sulaukiame gausios lietuviškų duonos gaminių, riestainių, pyragų pasiūlos. Tai vienas einamiausių produktų. Sekmadienį duonos lieka jau mažai arba ir visai nebelieka“, – ragino nelaukti sekmadienio ir į mugę iš pradžių užsukti penktadienį arba šeštadienį.
Lenkai, anot D. Straigio, atsiveža įvairiausių įdomių žaislų vaikams, taip pat įvairiausių džiovintų produktų, sirupų, prieskonių. Kai kurie skoniai lietuviams gali pasirodyti ryškūs, net egzotiški.
Pasirinkimas: visų trijų dienų kultūrinė programa bus skirtinga. (Eitvydo Kinaičio nuotr.)
Kviečia atlikėjus
Organizatoriai gatvės atlikėjams siūlo išnaudoti žmonių antplūdį ir tapti mugės dalimi.
„Kviečiame atlikėjus, gatvės muzikantus, muzikos grupes, šokėjus ir kolektyvus pasirodyti, groti gatvėje, prisipildyti savo skrybėles ir instrumentų dėklus skambančių monetų. Jei sugalvosite dalyvauti, praneškite e. p. info@kaunomuge.lt, tel. 8 687 91 310“, – kvietė D. Straigis.
Mugėje skirta rankdarbių erdvė. Moksleiviai, studentai ir kito amžiaus žmonės, norintys dalyvauti, taip pat dar gali registruotis.
Įspėjo dėl parkavimo
Mugės organizatoriai kauniečius į renginį ragina vykti viešuoju transportu. Nusprendusiems važiuoti automobiliu, jį rekomenduojama statyti Karaliaus Mindaugo prospekte. Mugės metu bus ribojamas eismas Maironio ir A. Mickevičiaus gatvėmis.
„Norime atkreipti dėmesį į tai, kad sekmadienį vyks Kauno maratonas. Jeigu automobilį statysite Karaliaus Mindaugo prospekte, Nemuno pusėje, nepalikite jo ten per naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Maratono organizatoriai ankstų sekmadienio rytą ten pradės statyti užtvarus ir paliktos transporto priemonės pridarys bėdų“, – sakė D. Straigis.
Mugės programą rasite čia: http://kaunomuge.lt/programa/?fbclid=IwAR3FlylW-k-aPEQo5GhgkZS-ae8pdObL4YzjXan2g3GSoe8r2BkW4ezgz2w.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos mokslininkai atrado medžiagą, galinčią sukelti revoliuciją medicinoje3
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su medikais atrado būdą, kaip susintetinti augalinę medžiagą, ant kurios sėkmingai užauginami organai, kurie vėliau gali būti transplantuoti žmogui. Ta pati medžiaga gali būti pritaikoma ir ...
-
Prisiminė, kaip Nemunas ties Kaunu užšaldavo dar lapkritį
Praeityje Lietuvos klimatas buvo kur kas šaltesnis. Kai kuriais metais meteorologinė žiema prasidėdavo dar lapkričio pradžioje, o vandens telkiniai ir net upės užšaldavo lapkričio viduryje. Taip buvo nutikę ne kartą XIX a. pabaigoje. &S...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?36
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu106
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...
-
Restauruoti Prienų ir Kauno rajono miškuose rasti partizanų dokumentai23
Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. ...
-
Kauniečiai sveikino Lietuvos kariuomenę: didžiuokimės tuo, ką turime26
Įvairiuose Lietuvos miestuose renginiais paminėtos 106-osios Lietuvos kariuomenės atkūrimo metinės. Kauniečiai tradiciškai susibūrė Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. ...
-
Kalėdų eglės įžiebimas Kaune (vaizdo įrašai)31
Kaunas pirmasis šalyje šiandien žiebia kalėdinę eglę ir įjungia šventinį laikmatį. Įspūdingą šventę stebėkite kartu su portalu „Kauno diena“ nuo 19.30 val.! ...
-
Knygos S. Paltanavičių atvedė į Kauną
Tado Ivanausko zoologijos muziejuje gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygų kelias – nuo pirmosios, rašytos septintoje klasėje su klaida varde, iki šimtosios „Su gamta kišenėje“. ...
-
Kariuomenės pradžia – su išlikimo mūšiais3
Su žinomu istoriku, Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Jonu Vaičenoniu kalbėjomės apie Lietuvos valstybingumo pamato kertinį akmenį – kariuomenę, jos kūrimą 1918–1919 m. ...