- Gediminas Jankauskas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
-
Kauno atminties ekranuose – ryškiausi vaidybiniai ir dokumentiniai filmai
Kauno apskrities viešoji biblioteka parengė kaunietiškų (dokumentinių ir vaidybinių) filmų ciklą "Kauno atminties ekranai". Iki 2020 m. gegužės "Kauno atminties ekranuose" bus galima susipažinti su ryškiausiais Kauno tematikos vaidybiniais ir dokumentiniais filmais, pabendrauti su jų kūrėjais.
Kaunas visada buvo labai kinematografiškas miestas. Jis gražiai įamžintas jau tarpukariu – kino kronikoje, keliuose vaidybiniuose filmuose, dokumentinėse apybraižose ir net lėlių marionečių filme "Storulio sapnas", kurį 1938 m. lapkričio 24 d. Laisvės alėjoje veikusiame kino teatre "Metropolitain" pristatė Stasys Ušinskas (svarbiausios šio originalaus filmo scenos vyksta restorane, labai panašiame į bohemos pamėgtą "Konrado" kavinę).
Kauno mečetė / Arvydo Čiukšio nuotr.
Pirmųjų Sovietų Lietuvos vaidybinių filmų veiksmas taip pat dažnai plėtojosi Kaune. Tokių filmų fone išsiskiria pirmasis režisieriaus Vytauto Žalakevičiaus šedevras "Adomas nori būti žmogumi" (1959 m.). Šioje kino juostoje jautri operatoriaus Algimanto Mockaus kamera įspūdingai perteikė Kauno panoramas, centrines gatves, Senamiestį ir Šančius. Dar platesnę miesto topografiją matome televizijos seriale "Raudonmedžio rojus" (1981 m., rež. Bronius Talačka). Abu filmai sukurti pagal Vytauto Sirijos Giros romanus ir vaizduoja laikinąją sostinę, kurios dvasios sovietmetis taip ir nesugebėjo nuslopinti.
S.Kudoko laiptai / Arvydo Čiukšio nuotr.
Dramatiškos karo istorijos
Kauno centre ir jo apylinkėse režisierius Raimondas Vabalas filmavo "Žingsnius naktį" (1962 m.) – dramatišką pasakojimą apie kalinių pabėgimą iš Kauno IX forto 1943 m. Ypač įdomi filmo personažų galerija. Iš Rusijos grįžęs architektūros studentas Aleksas (Juozas Rygertas) nori kovoti su fašistais, susitinka su keliais laisvėje likusiais bendražygiais, bet greitai įkalinamas IX forte. Daugumą jo gyventojų užvaldžiusi pabėgimo idėja. Ji pasirodo ne tokia jau neįgyvendinama, kai kalinių gretas papildo inžinierius Virkutis (Juozas Miltinis), suprojektavęs nemažai Kauno pastatų ir gerai prisimenantis forto planus.
Trumpus, bet įsimenamus filmo epizodus sukūrė Gražina Balandytė (Virkučio dukterėčia Liuda), Algimantas Masiulis (gestapo vertėjas Kuzmickis), Steponas Kosmauskas (buvęs antropologijos profesorius, konclagerio komendantas Bublicas,), vos kelias akimirkas ekrane pasirodęs dailininkas Stasys Krasauskas (rusų kareivis Saša).
Kauno IX forto muziejus / Arvydo Čiukščio nuotr.
1942–1943 m. Kaune rutuliojasi tragiški režisieriaus Algirdo Aramino vaidybinio filmo "Pasigailėk mūsų" (1978 m.) įvykiai. Pagal Vytauto Radaičio apysakos "Mano Galilėjus" motyvus sukurtos dramos veiksmas koncentruojamas Šančiuose. Čia esančios gimnazijos vadovai ir pedagogai stengiasi išsaugoti demokratines tradicijas. Sava vaga tekėjęs gimnazijos gyvenimas suintensyvėja, kai pradeda dirbti Romoje teologijos mokslus krimtęs kapelionas Jomantas. Jis skaito moksleiviams Jurgio Baltrušaičio eiles ir bando padėti pakliuvusiems į bėdą. Nemalonūs skersvėjai į gimnaziją įsisuka prasidėjus žydų genocidui ir ėmus formuoti lietuviškąjį Reicho batalioną.
Kauno dailės gimnazija / Arvydo Čiukšio nuotr.
Jaunųjų godos
Kaune gyvenančių draugų istorija pasakojama režisieriaus Algirdo Dausos filme "Kur iškeliauja pasakos" (1973 m.), sukurtame Leonido Jacinevičiaus apysakos "Rūgštynių laukas" motyvais. Dar vidurinėje mokykloje Gedas, Edma, Arnas ir Irma buvo neišskiriamas romantikų ketvertukas, mėgęs rinktis senoje baržoje. Dabar jie – jau ne vaikai, bet ir ne suaugusieji. Irma dirba laborante, Edmundas groja ansamblyje, Arnas filmuoja televizijos reklamą, o Gediminas – tekintojas gamykloje.
Sovietiniame Kaune plėtojasi pagal Vytauto Bubnio romaną sukurto filmo "Nesėtų rugių žydėjimas" (1978 m., rež. Marijonas Giedrys) veiksmas. Iš kaimo atvykęs darbininkas Antanas Petrušonis (Donatas Banionis) išgyvena dvigubą konfliktą – nuo savo šaknų atitrūkusio žmogaus dramą ir asmeninės kaltės kamuojamo tėvo nelaimę. Šioje juostoje yra nemažai Kauno vaizdų, kuriuos dabartiniai filmų kūrėjai jau turi atkurti su visomis ano laikotarpio detalėmis.
Kauno "Brazilka" / Arvydo Čiukšio nuotr.
Vienoje Kauno kavinukėje susipažįsta vaidybinio filmo "Mano mažytė žmona" (1984 m., rež Raimundas Banionis) herojai. Kitas Rūtos ir Lino susitikimas įvyksta Zoologijos sode. Rotušėje jie susituokia, o jų draugo Tomo išleistuvės į kariuomenę nufilmuotos laive. Kaunietiškai tematikai režisierius R.Banionis išliko ištikimas ir kituose savo filmuose: "Fontano vaikai" (1987 m.) bei "Vaikai iš "Amerikos" viešbučio" (1990 m.), kuriuos vienija tragiški 1972 m. įvykiai.
Dabar ypač miela žiūrėti, kaip jauni Kauno moksleiviai, susirinkę apleistame name, klauso slopinamų užsienio radijo stočių ir organizuoja spiritizmo seansus, tikėdamiesi iš dvasių išgirsti atsakymą į klausimą: "Kada Lietuva bus laisva?" Prie "Romuvos" kino teatro jie nusprendžia rašyti laišką į Liuksemburgą ir prašyti į Kauną atsiųsti naujausią rolingų plokštelę.
"Amerikos" viešbučio pastatas (kairėje), kuriame niekada nebuvo viešbučio, tik darbininkų butai / Arvydo Čiukšio nuotr.
Kino projektas bibliotekoje
Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje rengiamą ciklą pradės "Tumo kodeksas" (2018 m.). Kaip žinoma, 2019-ieji oficialiai Lietuvos Vyriausybės paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais.
Jubiliejiniai renginiai vyksta rašytojo gimtinėje Svėdasuose ir kitose Lietuvos vietose, taip pat Daugpilyje, kur Vaižgantas mokėsi. Knygų leidėjai parengė citatų rinkinį "Vaižgantas apie...", Aistės Kučinskienės monografiją apie rašytojo epistolinį palikimą, Gyčio Vaškelio apybraižą apie Vaižgantą, Gitanos Vanagaitės knygą "Vaižgantas: Aš visomis pajėgomis protestuoju prieš nebūtį".
Kaune, prie Vytauto Didžiojo bažnyčios, neseniai pastatyta bronzinė rašytojo ir jo mylimo taksų veislės šuniuko Kauko, kuriam policininkai pagarbą atiduodavę, skulptūra.
"Tumo kodeksą" režisavęs Eimantas Belickas sakė taip pat norėjęs "priartinti Vaižgantą, padaryti jį savą, šiuolaikišką, o ne pakylėtą ant pjedestalo, kaip įprasta vaizduoti mūsų šimtmečio herojus". Scenarijaus autorė Liudvika Pociūnienė turėjo susipažinti su daugybe literatūros šaltinių: "Kai užsiminėme Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto bendradarbiams, kad ketiname kurti filmą apie Vaižgantą, sulaukėme linkėjimo nenuskęsti."
Akivaizdu, kad filmo autoriai tikrai nenuskendo. Atvirkščiai, rado būdą, kaip atskleisti įvairias asmenybės puses. Pirmiausia Juozas Tumas atsiskleidžia kaip laisvas žmogus, nepasiduodantis įtakai, drąsiai sakantis savo nuomonę, spėjantis ir įvairius kultūrinius leidinius redaguoti, ir paskaitas VDU skaityti, ir, žinoma, kauniečius ganyti, net miškus aplink Kauną atsodinti, nes giliai tikėjo, kad žmogus, būdamas gamtoje, yra arčiau Dievo. Puikus sumanymas – svarbias scenas filmuoti Vaižganto bute-muziejuje, kuriame kiekvienas daiktas spinduliuoja ypatingą aurą, tarsi čia turėtų greitai grįžti šeimininkas su Kauku. Tumą suvaidinęs aktorius Ramūnas Cicėnas ne tik labai panašus į Vaižgantą, bet ir gerai perteikia daugiabriaunį kunigo bei visuomenininko paveikslą.
Pagyrų verti ir kiti "Tumo kodekse" nusifilmavę aktoriai: Rolandas Kazlas, įkūnijęs Vaižganto giminaitį diplomatą, Vasario 16-osios signatarą Petrą Klimą, ir Aleksas Kazanavičius, vos keliuose epizoduose puikiai atskleidęs ekscentrišką Juozapo Albino Herbačiausko charakterį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kultūros ir sporto renginiai gruodžio 23–29 d.
Gruodžio 23 d. Senoji Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia: 18–20 val. „Kūčios ir tradicijos: papročių seminaras“ (su registracija, iki 15 žmonių). Registracija. Gruodžio 24 d. Tado Ivanausko Obelynės sod...
-
A. Keliuotytė: gyvenimas nėra lygtis, kurią gali išspręsti2
Išgirdus Keliuočių pavardę prieš akis iškyla šviesuoliai, palikę gilų pėdsaką Lietuvos kultūros istorijoje. Šį kartą kalbėjomės su šiemet jubiliejų atšventusia Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT...
-
Žiemos šventės: iliuzijų anatomija pagal A. Vaitkūnienę3
Užklydusiam į parodą iš pirmo žvilgsnio ji pasirodys jauki, šviesi, kalbanti apie linksmą švenčių laikotarpį, tačiau nesileiskite menininkės būti apgauti. Ausis užbūrus Mariah Carey dainai „All I Want for Christmas Is Yo...
-
NKDT 104-ąjį gimtadienį vainikavo „Auksinių teatro rūtos šakelių“ apdovanojimai ir koncertas1
Gruodžio 19 dieną Nacionalinis Kauno dramos teatras paminėjo sukaktį – 104-ajį gimtadienį, į šventinį renginį sukviesdamas teatro darbuotojus, partnerius bei bičiulius. ...
-
Dainius Bervingis: užsidedi ledo, susileidi vaistų – ir į sceną2
Su Kauno valstybinio muzikinio teatro (KVMT) aktoriumi, choreografu Dainiumi Bervingiu susitinkame teatre. Sužinojęs, kad kalbėsime sveikatos tema, vyras šypsosi ir rodo į dešinės kojos kelį – pasirodo, laukia vizitas pas traumatolog...
-
„90's Disco Fest“ paskelbė naują 2025-ųjų datą ir atlikėjus
„Žalgirio“ arena ir „Legends concerts Europe“ renginių organizatorius 2025-aisiais surengs vienintelę ir didžiausią 90-ųjų diskoteką Baltijos šalyse „90‘s DISCO FEST“. 90-ųjų festivalis „90&lsquo...
-
Kauno muzikiniame teatre įspūdingą eglutę kūrusi Šmidtienė: drugelis – tarsi rojaus nuojauta14
Laikas iki jaukiausių metų švenčių sparčiai tirpsta. Kiekviename žingsnyje jau galime pajausti kalėdinę nuotaiką. Kauno valstybinis muzikinis teatras taip pat pasiruošė ir nekantraudamas šį magišką jausmą perteikia savo...
-
Kultūros ir sporto renginiai gruodžio 16–22 d.
Gruodžio 16 d. Ežerėlio kultūros centro salė: 14 val. Kauno „Vyturio“ gimnazijos jaunių choro koncertas „Skambantis adventas“. Gruodžio 17 d. Rokų laisvalaikio salė: 15 val. Mažylių kinas „Mergaitė su degtukais&ld...
-
Išskirtiniai Vilniaus miesto ansamblio NIKO 2024-ieji ir paskutinysis šių metų koncertas Kaune
Šiemet Vilniaus miesto ansamblis NIKO savo biografiją papildė ne vienu reikšmingu įrašu. Jau beveik du dešimtmečius Europoje koncertuojantis ansamblis 2024-aisiais pasirodė ir didžiosiose Europos scenose. C...
-
Unikalus ledo šou sausį Kaune – su gerai žinomais vedėjais12
Jau sausio 9 d. Kaune, „Žalgirio“ arenoje įvyks unikalus ledo šou „Stichijos“, kurį pristato praėjusį sausį Lietuvoje vykusio Europos dailiojo čiuožimo čempionato organizatorių komanda. ...