Žemė vos išvengė katastrofinės audros

  • Teksto dydis:

Prieš dvejus metus Saulėje įvykusio galingos žybsnio paskleistas dalelių srautas nepataikė į Žemę, tačiau jis grasino sukelti geomagnetinę audrą, kuri tikriausiai būtų buvusi pakankamai smarki, kad „nublokštų šiuolaikinę civilizaciją atgal į XVIII amžių“, paskelbė JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA).

Prieš dvejus metus Saulėje įvykusio galingos žybsnio paskleistas dalelių srautas nepataikė į Žemę, tačiau jis grasino sukelti geomagnetinę audrą, kuri tikriausiai būtų buvusi pakankamai smarki, kad „nublokštų šiuolaikinę civilizaciją atgal į XVIII amžių“, paskelbė JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA).

Žemės orbitą 2012 metų liepos 23 dieną kirtęs didelės energijos dalelių srautas buvo galingiausias per pastaruosius 150 metų, sakoma trečiadienį NASA tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Tačiau tik nedaugelis žmonių žinojo, koks pavojus buvo iškilęs mūsų planetai.

„Jeigu tas išsiveržimas būtų įvykęs tik savaite anksčiau, Žemė būtų atsidūrusi ugnies linijoje“, – sakė atmosferos ir kosmoso fizikos profesorius Danielis Bakeris (Danielis Beikeris), dirbantis Kolorado universitete.

Tačiau „audros debesis“ smogė kosminės saulės observatorijos palydovui STEREO-A, kuris „beveik idealiai pritaikytas matuoti tokio įvykio parametrams“, pridūrė NASA.

Mokslininkai išanalizavo šiuos itin vertingus duomenis ir padarė išvadą, kad tas pliūpsnis pagal savo galią tikriausiai prilygsta įvykusiam 1859 metais ir sukėlusiam iki šiol didžiausią žinomą geomagnetinę audrą, vadinamą Karingtono įvykiu.

Ji taip pat būtų dvigubai smarkesnė negu 1989 metais įvykusi geomagnetinė audra, sugadinusi elektros tinklus visame Kvebeke, nurodė mokslininkai.

„Mūsų pastarosios studijos mane labiau negu bet kada įtikino, jog Žemei ir jos gyventojams neįtikėtinai pasisekė, jog 2012 metų žybsnis įvyko būtent tuo, o ne kitu metu“, – sakė D.Bakeris.

JAV nacionalinė mokslų akademija nurodė, kad geomagnetinė audra, panaši į įvykusią 1859 metais, šiuolaikinei ekonomikai padarytų daugiau negu 2 trln. dolerių nuostolių, o jos sukeltai žalai pašalinti tikriausiai prireiktų ne vienerių metų.

Pasak ekspertų, smarkios geomagnetinės audros gali sukelti didelio masto elektros tinklų gedimus ir sugadinti įvairias sistemas: pradedant radijo ryšiu ir palydovine navigacija, baigiant vandentiekiu, kuriame naudojami elektriniai siurbliai.

Tąsyk žybsnis Saulės paviršiuje pirmiausiai pasiuntė Žemės link galingą rentgeno ir ultravioletinių spindulių pliūpsnį, skriejusį šviesos greičiu.

Po kelių valandų pasklido didelės energijos dalelės – elektronai ir protonai, kurie gali įelektrinti palydovus ir sugadinti jų elektroninės sistemas.

Galiausiai atskriejo Saulės vainiko masės srautai – milijardai tonų įmagnetintos plazmos, kuri atstumą nuo Saulės iki Žemės įveikia maždaug per parą.

Tokius srautus dažniausiai nukreipia Žemės magnetinis laukas, tačiau tiesioginis smūgis gali būti niokojantis.

Egzistuoja 12 proc. tikimybė, kad geomagnetinė superaudra, prilygstanti Karingtono įvykiui, smogs Žemei per ateinančius 10 metų, sakė fizikas Pete'as Riley (Pitas Railis), kuris anksčiau šiais metais paskelbė straipsnį šia tema žurnale „Space Weather“.

Jo analizė grindžiama duomenimis apie geomagnetines audras, sukauptus per pastaruosius 50 metų.

„Iš pradžių pats smarkiai nustebau, kad tikimybė tokia didelė, tačiau statistika atrodo teisinga, – aiškino P.Riley. – Tai atsimerkti priverčiantis skaičius.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

ocho

ocho portretas
kada nutiko-kada pasake

ema

ema portretas
proga isgert

h20

h20 portretas
kaip ydomu... PASISEKE post faktum suzinojus... o jeigu NEPASISEKE tai jau ir nebesuzinotume...
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

  • Pietų Korėja nubaudė „Meta“ 14 mln. eurų bauda
    Pietų Korėja nubaudė „Meta“ 14 mln. eurų bauda

    Pietų Korėja nubaudė socialinį tinklą „Facebook“ patronuojančiąją bendrovę „Meta“ 21,6 mlrd. vonų (14 mln. eurų) bauda už tai, kad ji neteisėtai rinko beveik milijono naudotojų jautrią informaciją komerciniams tikslams, ...

  • Į kosmosą paleistas pirmasis pasaulyje medinis palydovas
    Į kosmosą paleistas pirmasis pasaulyje medinis palydovas

    Su kompanijos „SpaceX“ raketa į kosmosą pakilo pirmasis pasaulyje medinis palydovas, dalyvausiantis Tarptautinės kosminės stoties aprūpinimo misijoje, antradienį pranešė jį sukūrę konstruktoriai iš Japonijos. ...

    4
  • Naujausi tyrimai: katės protingesnės už kūdikius?
    Naujausi tyrimai: katės protingesnės už kūdikius?

    Kačių šeimininkai žino, kad jų augintiniai protingi, tačiau Japonijoje atliktas tyrimas rodo, kad kačių intelektas yra dar didesnis, nei manome. Naujo tyrimo duomenimis, katės sugeba išmokti žodžius greičiau nei kūdikiai ir net gali p...

  • DI priemonė padės atpažinti ir moksleiviu nerimą
    DI priemonė padės atpažinti ir moksleiviu nerimą

    KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Taikomosios matematikos katedros docentė dr. Liepa Bikulčienė vadovauja Lietuvos tyrėjų komandai, dirbančiai tarptautiniame projekte „Gerovė@dirbtinis intelektas“. Jį įgyvendinant mokslininkai si...

    2
  • Linkėjimai iš kreidos periodo
    Linkėjimai iš kreidos periodo

    Honkongo mokslininkai pranešė pirmą kartą aptikę dinozaurų fosilijų atokioje saloje šalia miesto, kuri yra saugomo geoparko dalis. Ekspertai jau patvirtino, kad fosilijos yra didelio dinozauro fragmentas. ...

  • „LinkedIn“ skirta 310 mln. eurų bauda
    „LinkedIn“ skirta 310 mln. eurų bauda

    Airijos reguliavimo institucija, padedanti prižiūrėti Europos Sąjungos (ES) duomenų privatumą užtikrinančių reglamentų laikymąsi, ketvirtadienį pranešė, kad profesinių ryšių platformai „LinkedIn“ skyrė 310 mln. eurų b...

    1
  • Kiek kainuoja sekundė netikslaus laiko?
    Kiek kainuoja sekundė netikslaus laiko?

    Ar žinojote, kad laikas Vilniuje ir Palangoje skiriasi? Pasirodo, tai priklauso nuo žemės pasisukimo kampo. Netrukus mes suksime savo laikrodžio rodykles valandą atgal, tačiau mokslininkai tą daro nuolat. Įrangos pagalba šie tikslina net mums me...

    2
  • Keturi TKS astronautai dėl blogų orų toliau priversti laukti grįžimo į Žemę
    Keturi TKS astronautai dėl blogų orų toliau priversti laukti grįžimo į Žemę

    Dėl nepalankių orų sąlygų keturi Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) esantys astronautai toliau priversti laukti kelionės namo. NASA astronautai Matthew Dominickas, Michaelis Barrattas, Jeanette Epps ir rusų kosmonautas Aleksandras Grebenkinas i&sca...

    1
  • Skelbia kibernetikos ekspertų konkursą: už atrastas spragas – piniginiai prizai
    Skelbia kibernetikos ekspertų konkursą: už atrastas spragas – piniginiai prizai

    Kibernetinio saugumo entuziastus Vilniaus miesto savivaldybė antrus metus iš eilės kviečia išbandyti savo įgūdžius konkurse „Bug Bounty“. Konkurso dalyviai per 10 darbo dienų turės atrasti spragas savivaldybei priklausančiose...

    1
  • E. Musko „X“ išvengė griežtų ES konkurencijos taisyklių
    E. Musko „X“ išvengė griežtų ES konkurencijos taisyklių

    Milijardieriaus Elono Musko platformai „X“ nebus taikomos griežtos Europos Sąjungos konkurencijos taisyklės, kuriomis siekiama, kad skaitmeninės rinkos būtų atviros, trečiadienį pranešė Europos Komisija. ...

    1
Daugiau straipsnių