Pentagonas siūlo 13 proc. mažinti JAV sausumos pajėgų karių skaičių

Pentagonas ketvirtadienį pasiūlė 13 proc. sumažinti JAV sausumos pajėgų karių skaičių, skolų prislėgtoms Jungtinėms Valstijoms baigiant ilgiau nei dešimtmetį trukusius karus, tačiau pažadėjo atnaujinti investicijas, siekiant sustiprinti Amerikos karinę galią Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose.

Spaudžiama subalansuoti JAV biudžetą, prezidento Baracko Obamos administracija numatė 9 proc. sumažinti 2013 metų metais gynybai skiriamas lėšas, palyginti su praeitų metų gynybos išlaidomis. Šis žingsnis bus įgyvendinamas nurašant senesnius laivus ir lėktuvus, taip pat išvedant dvi brigadas iš Europos.

Gynybos sekretorius Leonas Panetta (Leonas Paneta), pateikęs Pentagono biudžeto preliminarų projektą, sakė siekiantis, kad JAV sausumos pajėgų aktyviosios tarnybos karių, kurių pernai buvo iš viso 570 tūkst., iki 2017 metų turėtų likti 490 000. Jūros pėstininkų planuojama sumažinti nuo 202 iki 182 tūkstančių.

L.Panetta siūlo, kad ateinantiems biudžetiniams metams, prasidedantiems spalį, būtų skirta 613 mlrd. dolerių: 525 mlrd. dolerių pagrindinėms gynybos išlaidoms, o 88,4 mlrd. dolerių - kovinėms operacijoms, daugiausiai Afganistane.

Per šiuos biudžetinius metus gynybai planuojama išleisti 671 mlrd. dolerių.

L.Panetta pažadėjo išlaikyti ne mažesnę negu dabartinę JAV karinę galią Artimuosiuose Rytuose ir Azijoje, kur Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms nerimą kelia Kinijos stiprėjimas. Taip pat planuojama modernizuoti povandeninį laivyną ir finansuoti naujos kartos bombonešio kūrimą.

„Būkite tikri, taupymas, kurį mes siūlome, aprėps 50 valstijų ir daugelį apygardų visoje Amerikoje, - sakė JAV gynybos sekretorius Leonas Panetta (Leonas Paneta) spaudos konferencijoje Pentagone. - Tai bus išbandymas to, ar biudžeto deficito sumažinimas yra žodis ar darbas“.

Pentagono biudžeto planas, kurį smarkiai iškritikavo respublikonai, atveria naujus Baltųjų rūmų ir Kongreso debatus, kiek ši jėgos žinyba turi išleisti nacionalinei gynybai, kai šalis mėgina užlopyti trilijono dolerių skylę šalies biudžete.

Gynybos biudžetas buvo pirmasis žingsnis įgyvendinant sausio pradžioje Pentagono paskelbtą strategiją: perkelti prioritetą iš praėjusio dešimtmečio antžeminių operacijų į pastangas palaikyti stabilumą Azijos ir Ramiojo vandenyno regione ir Artimuosiuose Rytuose.

JAV Kongresas kontroliuoja Pentagono piniginę ir nuolat kišasi, siekdamas pakeisti sąmatą savo nuožiūra. Išlaidos gynybai sudaro maždaug 20 procentų bendro federalinio biudžeto.

Gynybos departamentas atidės pirkimą tokių rūšių ginkluotės, kaip „Lockheed Martin“ gamybos naikintuvai F-35, povandeniniai laivai, desantiniai laivai ir kiti karo laivai.

Karių darbo užmokesčių didinimas pradės lėtėti po dvejų metų, bet bus padidintos socialinių lengvatų atsargos kariams, ištarnavusiems daugiau kaip 20 metų, išmokos.

Pentagonas taip pat planuoja:

- sustabdyti dvejiems metams naujų povandeninių raketinių kreiserių kūrimą;

- išformuoti šešias lėktuvnešių eskadriles, pašalinti iš kovinės sudėties 130 transportinių lėktuvų;

- pašalinti iš kovinės sudėties septynis kreiserius ir du nedidelius desantinius laivus, atidėti vieniems metams didelio desantinio laivo pirkimą ir atidėti keleriems metams numatytą kai kurių kitų karo laivų pirkimą;

- išformuoti dvi brigadines taktines grupuotes, kuriuos bazuojasi Europoje, ir mainais siųsti ten kareivius atlikti karinio parengimo.


Šiame straipsnyje: JAV kariaikariai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių