Jungtinė Karalystė (JK), Prancūzija ir Vokietija antradienį apkaltino Iraną, kad šis be jokio patikimo civilinio pagrindimo ir iki precedento neturinčio lygio didina savo prisodrinto urano atsargas.
Iranas penktadienį pranešė, kad reaguodamas į Jungtinių Tautų atominės energijos agentūros (TATENA) rezoliuciją paleis keletą modernių urano sodrinimo centrifugų.
Vokietija, Prancūzija ir Didžioji Britanija paragino Iraną nedelsiant nutraukti ginčytiną urano sodrinimą iki 20 proc. ir „susilaikyti nuo bet kokios naujos eskalacijos“. Urano sodrinimas slepia „milžiniškas proliferacijos rizikas“, sakoma trečiadienį paskelbtame bendrame trijų valstybių užsienio reikalų ministrų pareiškime.
Iranas pradėjo sodrinti uraną iki 20 proc. lygio, pareiškė šalies branduolinės energetikos organizacija, patvirtindama Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) pareiškimą, kad šiitiška respublika dar labiau atitolo nuo savo įsipareigojimų pagal 2015 metų susitarimą su galingosiomis šalimis.
Europos Sąjunga pirmadienį perspėjo, kad Irano veiksmai dėl urano sodrinimo iki 20 proc. lygio būtų „žymus atsitraukimas“ nuo Teherano įsipareigojimų pagal 2015 metų susitarimą dėl iraniečių branduolinės programos.
Irano prezidentas Hassanas Rouhani trečiadienį atmetė parlamento priimtą įstatymo projektą, kuriuo būtų sustabdytos Jungtinių Tautų inspekcijos šalies branduoliniuose objektuose ir padidintas urano sodrinimo lygis, pabrėžęs, kad šie žingsniai kenktų diplomatinėms pastangoms atkurti 2015 metų susitarimą dėl Teherano branduolinės programos ir sušvelninti JAV sankcijas.
Iranas šeštadienį paskelbė pradėjęs sodrinti uraną iki 5 procentų, o šis žingsnis žymi dar didesnį atotrūkį nuo 2015 metų branduolinio susitarimo su galingosiomis šalimis, atsidūrusio ties iširimo riba.
Iranas ketvirtadienį atnaujino urano sodrinimą Fordo branduoliniame komplekse. „Po sėkmingų pasiruošimų ketvirtadienį pradėta leisti urano dujas į 1 044 centrifugas Forde“, – netrukus po vidurnakčio vietos laiku (22.30 val. Lietuvos laiku) pranešė Irano atominės energijos agentūra. Visą procesą stebėjo Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ekspertai.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) trečiadienį sakė, kad Iranas, dar labiau sumažinęs savo įsipareigojimus pagal 2015 metų susitarimą su galingosiomis valstybėmis, padarė „grėsmingų sprendimų“.