Ar didžiausias visų laikų socializmo mesijas Vladimiras Iljičius Uljanovas (1870–1924) galėjo sirgti sifiliu? Atsakyti į šį klausimą sunkiau nei sukurti baleto spektaklį apie Heinzo Alfredo Kissingerio (1923–2023) gyvenimą.
Po pandemijos vėl padaugėjo meilės ligomis vadinamų venerinių ligų. Tiesa, ne visi atvejai patenka į oficialiąją statistiką. Ne tik dėl gėdos kreiptis į gydytojus, bet ir dėl to, kad šias ligas diagnozuojantys tyrimai yra mokami.
Kol visuomenės ir medikų dėmesys buvo sutelktas tik į koronaviruso sutramdymą, panašu, jog šalyje kai kurios kitos užkrečiamosios ligos traukėsi į užribį. Per pirmąjį šių metų pusmetį Klaipėdoje užfiksuotas vienintelis sifilio atvejis. Piko metu, prieš beveik tris dešimtmečius, kas savaitę uostamiestyje buvo nustatoma po kelis šios lytiniu keliu plintančios ligos susirgimus.
Dauguma Lietuvos gyventojų pakankamai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI). Tai parodė naujausia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro užsakymu šių metų vasarą atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) stebėsenos duomenimis, nėščiųjų patikros metu Lietuvoje išaiškinti 63 sifilio atvejai per pastaruosius penkerius (2015–2019) metus. Taip pat šiuo laikotarpiu užregistruoti keturi įgimto sifilio atvejai.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), pernai Lietuvoje penkiems asmenims diagnozuota pažengusio sifilio stadija – vėlyvasis sifilis (dviem vyrams ir trims moterims). Nustatytos šios pažengusio sifilio formos: simptominis neurosifilis, kardiovaskulinės sistemos sifilis, slaptasis (vėlyvasis latentinis sifilis) ir kt. Minėti susirgimai nustatyti Vilniaus, Kauno, Alytaus ir Marijampolės apskričių gyventojams.
Šį penktadienį minima Valentino arba kitaip įsimylėjėlių diena. Pažymint šią dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie lytiškai plintančių infekcijų (LPI) riziką ir kviečia elgtis atsakingai.
Susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau, palyginti su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. Tai atskleidžia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenys.