Dviejuose Lietuvos transplantacijos centruose, LSMUL Kauno klinikose ir VUL Santaros klinikos iš viso šiemet atlikta 190 organų, audinių ir ląstelių transplantacijų.
Gana ilgą laiką mokslininkų dėmesį traukė kamieninės ląstelės ir jų neribotos galimybės. Juk ne taip seniai jos žadėjo proveržį gydant sunkias ligas, o optimistiniais vertinimais buvo lyginamos kone su panacėja.
1973 metais moajais garsėjanti Velykų sala pasauliui pasiūlė dar vieną dovaną – rapamiciną. Šie vaistai, dar žinomi sirolimo vardu, buvo sukurti izoliavus Velykų salos dirvos bakterijas. Nors rapamicinas imunitetui slopinti naudojamas jau kelis dešimtmečius, mokslininkai ką tik atrado dar vieną šio vaisto panaudojimo būdą – jis gali padėti kovoti su senėjimu.
Grožis gal ir paviršutiniškas dalykas, bet tiems, kurie suka galvas, kaip išlaikyti tą paviršių jaunatvišką, mokslininkai galbūt surado atsakymą – ląstelių konkurenciją skatinančio baltymo pavidalu.
Siekdami organų ir audinių donorystės pažangos bei siekdami padėti išvengti sunkių ir nepagydomų ligų, gyvybės mokslų specialistai tobulina naują gydymo metodą - ląstelių terapiją.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto mokslininkas dr. Linas Mažutis dalyvauja unikaliame pasauliniame pernai startavusiame projekte, kurio tikslas – nustatyti visas ląsteles, kurios sudaro žmogų. Kitaip tariant, sudaryti žmogaus ląstelių atlasą.
Maždaug 100 trilijonų – tiek ląstelių sudaro mūsų smegenis. Deja, šis skaičius metams bėgant gali tik mažėti, o ne augti. Pagal kai kuriuos skaičiavimus, per dieną galime prarasti apie 9 tūkst. smegenų ląstelių! Nors skaičius atrodo labai didelis, visgi jis menkas palyginti su tuo, kiek ląstelių mums dar lieka.
Mūsų kūnai yra nepaprasti. Juose yra elementų, kurie turi komercinę vertę, duomenų, kuriuos galima išmatuoti megabaitais, ir trilijonai ląstelių, kurių dauguma iš tiesų net nėra mūsų, rašo BBC.
Seime antradienį svarstant Pagalbinio apvaisinimo įstatymą pritarta nuostatoms, kurios rodo, kad parlamentarai linkę rinktis liberalesnį dirbtinio apvaisinimo variantą.