- Indrė Pepcevičiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sostinėje yra daugiau kaip pusšimtis skverų. Tiesa, iš pažiūros lyg ir ne visi jų verti skvero vardo. Taip, vieni jų gražiai sutvarkyti, juose stovi paminklai – puikuojasi obuolys arba granitinis katinas, kabo sūpynės, tačiau kiti dar tik laukia savo eilės, rašo savaitraštis "Vilniaus diena".
Prieštaravo bendruomenė
Remiantis miesto savivaldybės pateiktu sąrašu galima suskaičiuoti, kad Vilniuje turime 63 skverus. Tiesa, keturi jų vadinami aikštėmis-skverais: Vinco Kudirkos, Petro Cvirkos, Tremtinių ir Andrejaus Sacharovo.
Kaip teigė Miesto plėtros departamento Miesto estetikos skyriaus vedėja Vaiva Deveikienė, šis sąrašas – jokiu būdu ne galutinis, nes siūlymų dėl pavadinimų laikui bėgant vis atsiranda.
Vienas naujausių buvo Krašto apsaugos ministerijos siūlymas skverą Antakalnyje pavadinti Pensilvanijos vardu. Prieš savaitę vykusiame Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje šis siūlymas buvo atmestas. Ministerija bendradarbiauja su Pensilvanijos nacionalinės gvardijos kariais ir norėdama paminėti 20-metį kreipėsi į savivaldybę. Tačiau tokiam pavadinimui prieštaravo Antakalnio bendruomenė, siūlymui nepritarė ir miesto taryba. Tiesa, klausimo, kaip tas skveras galėtų būti pavadintas, Antakalnio bendruomenė dar nesvarstė. Tik vienas jos narys užsiminė, kad vargu, ar tą vietą prie Sapiegų parko išvis galima vadinti skveru, ir kėlė tą patį klausimą kaip ir kai kurie tarybos nariai: "Kodėl Pensilvanijos?"
"Diskusijos, kaip ta vieta galėtų vadintis, nebuvo. Tiesiog buvo pateikta informacija, kad Vilnius yra susigiminiavęs su Čikaga, bet kol kas pas mus nėra nei skvero, nei gatvės Čikagos vardu. Todėl keista, kad norima pavadinti Pensilvanijos vardu. Tą vietą pavadinti skveru, sakyčiau, per drąsu. Ten tiesiog yra gatvių sankryža, trikampis, prie Sapiegų parko. Toli gražu ten iki skvero. Bet jei bus poreikis, svarstysime, kaip ta vieta galėtų būti pavadinta", – sakė Antakalnio bendruomenės narys Gediminas Vaišvila.
Konkrečių kriterijų nėra
Vietų sostinėje, kurios vadinamos skverais, dydis svyruoja nuo 0,1 (Šv. Onos bažnyčios, Lauryno Stuokos-Gucevičiaus, buvęs Liudo Giros, nes skulptūra dabar iškelta, Rusų dramos teatro skveras) iki 4 ha (Justiniškių skveras). Daugiausia skverų įkurta senamiestyje ir Naujamiestyje.
Apžvelgus sąrašą, skverams suteikti pavadinimai didelės nuostabos nekelia. Vis dėlto iš kur jie atsiranda? Savivaldybės atstovų teigimu, pavadinimus skverams siūlo ne jie, tos iniciatyvos ateina iš išorės: dažniausiai jas rodo organizacijos, garbiems žmonėms atstovaujantys asmenys, mokslininkai ir t. t.
"Prašymų dėl skverų gauname nedaug. Gauti siūlymai svarstomi iš vienuolikos žmonių sudarytoje visuomeninėje komisijoje. Vertiname, kokios svarbos tas prašymas, kas kreipiasi, kokia motyvacija. Svarstome, pritariame arba ne, o paskui tie prašymai keliauja į tarybą. Konkrečių, specialių kriterijų, pagal kuriuos būtų sprendžiama, pavadinti ar nepavadinti siūlomu vardu, nėra", – procedūrą trumpai nupasakojo Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisijos pirmininkė, tarybos narė Daina Urbanavičienė.
Tiesa, prieš pusmetį buvo priimtas tarybos sprendimas, pagal kurį kokio nors žinomo žmogaus vardu objektus galima pavadinti tik praėjus dešimčiai metų nuo jo mirties, atminimo lentas statyti – po penkerių.
Naujai sutvarkyta – ketvirtadalis
Dabartiniai Vilniaus skverai įmantriais pavadinimais neišsiskiria. D.Urbanaviečienės teigimu, itin keistų prašymų, siūlymų taip pat nėra tekę gauti. "Jeigu kyla klausimų dėl siūlomo pavadinimo, kviečiamės pareiškėjus, kad jie paaiškintų, kodėl gatvę ar skverą nori pavadinti būtent tokiu vardu", – sakė komisijos pirmininkė.
Iš skverų sąrašo matyti, kad 16 jų yra naujai sutvarkyti. Septyniems rengiami teritorijų tvarkymo projektai. 25-i tvarkomi ir prižiūrimi, o 15-a jų pažymėti kaip teritorijos, reikalaujančios tvarkymo projekto.
Prie L.Stuokos-Gucevičiaus (senamiestyje), Lakštingalos, Jurgos (Naujamiestyje) skverų pažymėta, kad juos būtina papildyti žoliniais augalais. Šiuo metu rengiamas konkursas Geležinkelio stoties skvero (Naujamiestis) teritorijai tvarkyti. Kunigo Broniaus Laurinavičiaus skverui Šnipiškėse yra parengti rekonstravimo projektiniai pasiūlymai. Skverui prie Antakalnio ir Pauliaus Širvio gatvių (Antakalnyje), teritorijai tarp Sluškų ir T.Kosčiuškos gatvių (Antakalnyje) parengti projektiniai pasiūlymai. Skverui Sluškų gatvėje taip pat parengti projektiniai pasiūlymai – numatyta pastatyti skulptūrą Vileišiams.
Naujos viešosios erdvės
Pasak Miesto plėtros departamento Miesto estetikos skyriaus vedėjos V.Deveikienės, šiuo metu yra parengti projektiniai pasiūlymai teritorijoms tarp Geležinio Vilko, Kalvarijų, Žalgirio gatvių ir Konstitucijos prospekto, kurių pagrindu numatoma formuoti naujas viešąsias erdves. Tai – Giedraičių, Lvovo (tarp Linkmenų ir Geležinio Vilko gatvių), Kernavės, Samuelio Fino ir Daugėliškio gatvių pėsčiųjų zonų projektiniai pasiūlymai, taip pat Konstitucijos prospekto pėsčiųjų zonos projektiniai pasiūlymai.
Galbūt ne visi miestiečiai žino, kad automobilių stovėjimo aikštelė prie Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios yra pavadinta Pauliaus XVI vardu. Tiesa, kai kurie žinantys tuo labai piktinasi. Savivaldybės atstovai ramina: yra rengiamas projektas, pagal kurį vietoj vadinamojo Antakalnio žiedo turėtų atsirasti sankryža. O esą kai ji bus įrengta, ten atsiras ir gražus skveras.
Skverai Vilniuje
1. Evangelikų reformatų (senamiestis)
2. Aušros Vartų (senamiestis)
3. Odminių (senamiestis)
4. Malkų turgaus (senamiestis)
5. Vokiečių gatvės (senamiestis)
6. Užupio (senamiestis)
7. Vingrių (senamiestis)
8. S.Moniuškos (senamiestis)
9. L.Stuokos-Gucevičiaus (senamiestis)
10. Trakų gatvės-Pranciškonų (senamiestis)
11. Rūdninkų (senamiestis)
12. K.Sirvydo (senamiestis)
13. Lazdynų Pelėdos (senamiestis)
14. Lapų gatvės (Rasos)
15. Gervėčių gatvės (Rasos)
16. Buvęs L.Giros (senamiestis)
17. Adomo Mickevičiaus (senamiestis)
18. Dailės akademijos (senamiestis)
19. Tibeto (senamiestis)
20. Lakštingalos (Naujamiestis)
21. Geležinkelio stoties (Naujamiestis)
22. Pelesos ir Liepkalnio gatvių (Rasos)
23. Skveras prie K.Žoromskio galerijos (Naujamiestis)
24. Skveras tarp K.Kalinausko ir J.Basanavičiaus gatvių (Naujamiestis)
25. Jurgos (Naujamiestis)
26. Vašingtono (Naujamiestis)
27. E.Balsio (Žvėrynas)
28. Žemaitės (Naujamiestis)
29. Operos ir baleto teatro (senamiestis)
30. LRT (Naujamiestis)
31. Rusų dramos teatro (senamiestis)
32. Skveras Kaštonų gatvėje (Naujamiestis)
33. Skveras prie Birutės ir Vykinto gatvių sankirtos
(Žvėrynas)
34. Skveras prie Kęstučio ir Liubarto gatvių sankirtos (Žvėrynas)
35. Dž.Dudajevo skveras (Žvėrynas)
36. Skveras prie Saltoniškių ir Upės gatvių (Žvėrynas)
37. Kun. B.Laurinavičiaus skveras (Šnipiškės)
38. Skveras tarp Konstitucijos prospekto, Kalvarijų ir Lvovo gatvių (Šnipiškės)
39. Skveras Savanorių prospekte, prie "Teo" (Vilkpėdė)
40. Skveras prie Savanorių prospekto ir Kedrų gatvės (Vilkpėdė)
41. Popiežiaus Jono Pauliaus II (Antakalnis)
42. Skveras prie Antakalnio ir P. Širvio gatvių (Antakalnis)
43. Skveras prie Žukausko ir Žygio gatvių (Žirmūnai)
44. Ulonų gatvės (Žirmūnai)
45. Skveras prie Žirmūnų ir Lakūnų gatvių (Žirmūnai)
46. E.Šimkūnaitės (Lazdynai)
47. Naujosios Vilnios seniūnijos (Naujoji Vilnia)
48. Skveras Gandrų gatvėje (Naujoji Vilnia)
49. Ugnijos (Pašilaičiai)
50. Skveras tarp Pilaitės prospekto ir Kavoliuko gatvės (Karoliniškės)
51. Justiniškių (Justiniškės)
52. Karoliniškių (Karoliniškės)
53. Skveras prie M.Daukšos ir Rasų gatvių (Rasos)
54. Skveras Sluškų gatvėje (Antakalnis)
55. Sluškų ir Kosciuškos gatvių (Antakalnis)
56. M.Jankaus ir I.Simonaitytės gatvių (Pilaitė)
57. Šv. Onos bažnyčios (senamiestis)
58. Skveras ties Ukmergės gatve (Šeškinė)
59. Vinco Kudirkos aikštė (skveras) (senamiestis)
60. Petro Cvirkos aikštė (skveras) (Naujamiestis)
61. Tremtinių aikštė (skveras) (Naujoji Vilnia)
62. A.Sacharovo aikštė (skveras) (Viršuliškės)
63. Tbilisio (Žirmūnai)
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šaligatvių barstymas druska: sostinės valdžia atsakė į dažniausius klausimus
Įsivyraujant žiemiškesniems orams, vilniečiams kyla klausimų, kaip ir kiek beriama druskos ant šaligatvių. Savivaldybė atsakė į dažniausiai kylančius klausimus apie takų priežiūrą žiemą. ...
-
Penkiose Vilniaus rajono ambulatorijose grąžinami laboratoriniai tyrimai
Rudaminos, Juodšilių, Kalvelių, Skaidiškių ir Pagirių ambulatorijose gyventojai ir vėl galės atlikti laboratorinius tyrimus, pranešė Vilniaus rajono savivaldybė. ...
-
Sostinės meras: kitais metais Vilniuje bus atnaujintos dešimties gydymo įstaigų registratūros2
Šeškinės poliklinikoje atnaujinus registratūrą, per šiuos metus tokiu pavyzdžiu paseks dar dešimt Vilniaus miesto gydymo įstaigų, sako sostinės meras Valdas Benkunskas. Pasak jo, tokioms investicijoms skirta 10 mln. eurų i&s...
-
Benkunskas: po sprogimo daugiabutyje paskelbta lokali ekstremali situacija
Sostinės meras Valdas Benkunskas teigia, kad po praėjusią savaitę Dzūkų gatvėje esančiame daugiabutyje įvykusio sprogimo, Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė lokalią ekstremalią situaciją. ...
-
Vilniaus moksleiviai kviečiami dalyvauti „Žaliajame mokinių iššūkyje“
2025 m. pradžia Vilniui – ypatinga. Miestas didžiuojasi pelnęs „Europos Žaliosios sostinės 2025“ titulą, kuris kviečia vilniečius ir miesto svečius prisijungti prie tvaraus gyvenimo būdo iniciatyvų bei padėti kurti dar žalesnį, ...
-
Borisovo šaudykla jau turėjo būti nugriauta – kodėl tai neįvyko?4
Statybos inspektoriai trims mėnesiams pratęsė birželį surašytą nurodymą iki gruodžio vidurio nugriauti Trakų rajone Rusijos verslininkui Jurijui Borisovui priklausantį požeminį statinį, kuriame, kaip spėta, įrengta šaudykla, ketvir...
-
Kalėdinis laikotarpis sostinėje baigėsi: magiškos akimirkos ir tarptautinis įvertinimas
Tradicine Trijų Karalių eisena per Vilniaus senamiestį pasibaigė magiškas „Kalėdos sostinėje 2024“ laikotarpis. ...
-
Laisvės gynėjų dienos renginiai sostinėje: bus eismo ribojimų, keisis viešojo transporto judėjimas
Minint 34-ąsias sausio įvykių metines, vienybės simboliais tapusiose Vilniaus vietose vyks tradiciniai minėjimo renginiai. Renginių metu keisis viešojo transporto judėjimas, bus eismo ribojimų. ...
-
Viršuliškėse atsiras naujas skveras
Vilniuje, Viršuliškių mikrorajone, šalia Spaudos rūmų, iki 2026 metų pabaigos planuojama įrengti naują skverą. Darbai kainuos apie 0,8 mln. eurų. ...
-
Vilnius kviečia į nemokamus renginius: prasideda Europos žaliosios sostinės metai
Oficialiai startuoja „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ metai. Sausio 25–26 d. vilniečiams ir miesto svečiams šia proga organizuojamas atidarymo savaitgalis. Jo metu – gausybė nemokamų veiklų Žemės saugojimo ...