Vėluoti į teatrą – madinga?

Atbėgti į spektaklį likus vos penkioms minutėms iki jo pradžios sostinėje jau natūralu. Spektakliai prasideda per anksti ir žmonės nespėja po darbų? O gal tai lietuviškas bruožas?

Į teatrą kaip į kiną

Vilniaus mažajame teatre spektakliai prasideda 18.30 val. Atrodo, turėtų spėti ir tie, kurie dirba ilgiau nei iki 17 val. Tačiau kultūrinių renginių organizatorė Aušra Ragauskienė tikino, kad žiūrovai nesivaržo vėluoti į spektaklius.

"Matyt, žmonių sąmonėje dar nesusiformavo požiūris, kad į teatrą negalima vėluoti, reikia ateiti likus bent jau dešimt minučių iki spektaklio pradžios. Gaila, kad žmonės nesupranta, jog pavėlavę bent penkias minutes sutrikdo ne tik aktorius, bet ir žiūrovus", – piktinosi moteris.

Ji įsitikinusi, kad dar labiau pavėlinus spektaklių pradžią, niekas nepasikeistų. Dabar spektaklių laikas, R.Ragauskienės manymu, yra optimalus.

"Skaudu, kad žmonės į teatrą ateina tarytum į kiną. Juk turėtų būti kitaip. Žmonėms, manau, derėtų pagarbiau elgtis su menu", – sakė renginių organizatorė.

Teatro taisyklėse nurodyta, kad vėluojančių į spektaklį galima ir neįleisti. Tačiau iš tikrųjų šios taisyklės nelabai egzistuoja.

"Labai mylime žiūrovus, todėl kartais tenka pakentėti ir susitaikyti su ne visada pagarbiu jų elgesiu", – kalbėjo A.Ragauskienė.

Tenka laukti už durų

Prieš metus  Lietuvos  nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) spektaklių laikas pasikeitė. Jie prasideda jau ne 18, bet 18.30 val.

Tokie pokyčiai, LNOBT generalinio direktoriaus pavaduotojos Laimos Vilimienės teigimu, padaryti atlikus žiūrovų apklausą.

"Kai spektakliai prasidėdavo 18 val., žmonės iš tiesų nespėdavo atvažiuoti iš darbų, nes mieste, žinia, tokiu metu būna automobilių spūstys", – aiškino pavaduotoja.

Tačiau ir pakeitus laiką, vėluojančiųjų atsiranda.

"Gal tokia lietuvių savybė – vėluoti. Nes, tarkim, Vokietijoje žmonės į spektaklį susirenka prieš valandą. Ten egzistuoja kitokia kultūros renginių samprata. Manau, į teatrą reikėtų ateiti bent jau penkiolika minučių iki spektaklio pradžios, nes reikia ir viršutinius drabužius pasikabinti drabužinėje, ir susirasti savo vietą", – teigė L.Vilimienė.

Ji tikino, kad pavėlavęs žiūrovas įleidžiamas į teatrą, bet ne į salę. Todėl pirmą veiksmą gali tekti stebėti per didįjį ekraną teatro fojė.

Išlepę vilniečiai

"Domino" teatro direktorius Egidijus Baranauskas pabrėžė, kad sostinės gyventojai, palygini su kitų miestų žmonėmis, vėluoja dažniausiai.

"Mūsų teatras gastroliuoja ir kituose miestuose. Pastebėjome, kad mažesniuose miesteliuose žmonės susirenka likus pusvalandžiui iki spektaklio. Deja, Vilniuje tai tik utopija. Mane labai nustebino Klaipėdos žmonių požiūris į meną. Jie turi gražią tradiciją susirinkti anksčiau, pabendrauti tarpusavyje, o sostinėje visi atlekia paskutinę minutę", – pasakojo direktorius.

Jis tikino, jog stengiasi auklėti publiką. Todėl jų spektakliai visada prasideda laiku ir vėluojančių nelaukiama.

"Suprantu, kad miesto spūstys kartais padaro daug bėdų. Bet reikia mokėti skaičiuoti savo laiką. Ir taip spektakliai prasideda 19 val. Manau, baigęs darbą 18 val., žiūrovas gali spėti atvykti laiku", – tvirtino E.Baranauskas.

Vyras įsitikinęs, jog vėluojančiųjų sukeltas šurmulys piktina ne tik aktorius, bet ir laiku atvykusius žiūrovus.

"Jei žinome, kad vyksta labai intymi ar sudėtinga scena, vėluojančiųjų prašome palaukti už durų ir tik vėliau užeiti, kad netrikdytų vaidinančiųjų bei žiūrovų. Tikiuosi, kad mūsų publika kada nors susipras ir tokių nemalonių atvejų bus vis mažiau", – vylėsi E.Baranauskas.

Į filharmoniją – anksčiau

Nacionalinėje filharmonijoje koncertai taip pat prasideda 19 val. Tačiau, pasak direktorės Rūtos Prusevičienės, žmonės čia vėluoja retai.

"Jau dvylika metų vakarinių koncertų laikas nesikeičia, manau, žiūrovai prie to priprato. Kai darėme apklausą, Filharmonijos lankytojai patvirtino, jog šis laikas jiems tinkamas. Todėl nieko nesiruošiame keisti", – tikino direktorė.

Vilnius kongresų rūmų administratorius Darius Paukštis tikino, kad čia besilankantys žmonės yra įpratę prie seniai nusistovėjusio koncertų laiko, todėl retai vėluoja.
"Žinoma, pasitaiko tokių atvejų, kai žiūrovai nespėja dėl spūsčių arba kitų priežasčių. Mes net turime pakabinę užrašą, kad po trečio skambučio į salę neįleidžiame. Bet mylime savo koncertų klausytojus, todėl tenka jiems nuolaidžiauti", – šypsojosi  administratorius.

Apklausa:

Simona, studentė

Spektakliai galėtų prasidėti ir vėliau. Tarkime, kokią 20 val. Dažnai pasitaiko, kad paskaitos baigiasi tik apie 18.30 ar 19 val., todėl suspėti sunku. O spektaklius pamatyti norisi.

Renata, lietuvių kalbos mokytoja

Teatre lankausi labai dažnai. Pats tinkamiausias spektaklio laikas – 19 val. Tada žmonės neskubėdami po darbo gali susirinkti ir nevėluoti, nes tai labai erzina. Manau, turėtume pagarbiau žiūrėti į teatrą ir nevėluoti.

Gintautas, administratorius

Į teatrą nueinu nedažnai. Darbas užima daug laiko, kartais tiesiog nespėju į spektaklius. Dažniausiai lankausi savaitgaliais, kai nedirbu. Geriau būtų, jei spektakliai prasidėtų kokią 20 val. Tada, manau, tikrai visi spėtų ir nevėluotų.

Spektaklių pradžia:

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras – 18.30 val.
Jaunimo teatras – 18 val.
Nacionalinis dramos teatras – 18 val.
Vilniaus mažasis teatras – 18.30 val.
"Domino" teatras – 19 val.
Vilniaus kongresų rūmai – 19 val.
Nacionalinė filharmonija – 19 val.
Keistuolių teatras – 19 val.


Šiame straipsnyje: teatras

NAUJAUSI KOMENTARAI

rasa

rasa portretas
Reikia, kad prasidėtų bent 19.30

Juozas

Juozas portretas
Manau, kad renginių pradžia pritaikyta dirbantiems iki 17 val., nes dirbant iki 18 val., suspėti nemažai daliai žiūrovų nerealu, ypač dirbantiems ne centrinėje miesto dalyje, gal organizatoriai labiau linke "pataikauti" pirmiausiai sau, anksčiau pradėję anksčiau ir baigia, o kai žiūrovų trūkumo nėra, tai "nepatogius" nespėjančius lengvai nurašo. Gal geriau būtų, jei patys pamėgintų atvažiuoti šeštai valandai į centrą ar senamiestį,..
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių