- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sostinės valdžios sprendimas panaikinti galimybę atsiskaityti grynaisiais pinigais viešajame transporte diskriminuoja vyresnio amžiaus asmenis, antradienį paskelbė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
Rekomendaciją iš tarnybos gavusi Vilniaus miesto savivaldybė pranešė, kad šios tvarkos keisti nežada.
Lygių galimybių kontrolierės sprendime pažymėta, kad toks Vilniaus miesto savivaldybės pasirinkimas daliai žmonių, nesinaudojančių programėlėmis ar bekontaktėmis banko kortelėmis, sukuria papildomų sunkumų, o kai kuriais atvejais iš viso užkerta kelią įsigyti bilietus.
„Neturėdami galimybės įsigyti bilieto autobuse ar troleibuse kitais būdais nei bekontakte mokėjimo kortele, kai kurie gyventojai ir miesto svečiai gali būti diskriminuojami, be to, jie patiria papildomų išlaidų. Tai gali vykti vien dėl to, kad dėl objektyvių priežasčių šie žmonės nesinaudoja skaitmeninėmis technologijomis“, – pranešime cituojama lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė.
„Atitinkamai jie negali visavertiškai pasinaudoti ir viešojo transporto paslauga bei priklausančiomis nuolaidomis“, – teigė ji.
Vilniaus miesto tarybos sprendimu, nuo pernai rugsėjo 1-osios norintieji nusipirkti bilietą Vilniaus autobusuose ar troleibusuose tai gali padaryti tik mobiliosiose programėlėse, taip pat prilietę bekontaktę banko arba „Vilniečio kortelę“ transporto priemonėje esantį komposterį.
Tuo pasipiktinęs gyventojas kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, tvirtindamas, kad taip žmonės yra diskriminuojami dėl savo amžiaus ir socialinės padėties.
Anot pareiškėjo, ne kiekvienas vyresnio amžiaus žmogus gali leisti sau įsigyti išmanųjį telefoną ar išmokti juo naudotis. Be to, didelė dalis tokių gyventojų esą gauna pensiją grynaisiais ir apskritai neturi banko kortelių.
Vyras taip pat skundėsi, kad įsigyjant bilietus viešajame transporte nebeįmanoma pasinaudoti nuolaidomis pensininkams ar žmonėms su negalia, mat lengvatiniai bilietai parduodami tik platinimo vietose, o viešajame transporte bekontakte mokėjimo kortele galima įsigyti tik vieno tarifo važiavimo bilietus.
Siūlo naudotis kioskais
Tarnyba kreipėsi į savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ atstovus, prašydama pagrįsti, kodėl buvo nustatyta tokia tvarka.
Pasak įmonės, atsiskaitymo grynaisiais transporto priemonėse atsisakyta siekiant supaprastinti vairuotojų darbą, padidinti keleivių saugumą ir sumažinti administravimo kaštus.
Be to, nurodyta, kad bilietai iš vairuotojų sudarė tik 5 proc. visų pardavimų, o didesnė dalis tokių bilietų pirkėjų, anot įmonės atliktų apklausų, buvo žmonės iki 55 metų.
Įmonės atstovų tvirtinimu, daugelis gyventojų turi bekontaktes banko korteles, todėl būtent toks atsiskaitymas esąs patogesnis.
Tarnybai pasiteiravus, kodėl autobusuose ir troleibusuose parduodami tik visos kainos bilietai ir tik elektroniniu būdu, „Susisiekimo paslaugų“ atstovai pasirėmė 53 Europos miestų, dydžiu panašių į Vilnių, patirtimis, esą 15-oje iš tokių miestų taikoma būtent tokia praktika.
Norintiesiems atsiskaityti grynaisiais pinigais, „Susisiekimo paslaugos“ siūlo naudotis stotelėse esančiais kioskais, kurių yra 48, arba 167 kitais prekybos taškais, kurie esą yra nedideliu atstumu nuo stotelių.
Savivaldybė tvarkos nekeis
J. Miliuvienė nesutiko su įmonės argumentais. Anot jos, ir vieno kilometro atstumas yra pakankamai reikšmingas ir apribojantis galimybę naudotis viešojo transporto paslauga, ypač vyresniems žmonėms.
Ji taip pat kritiškai įvertino ir „Susisiekimo paslaugų“ pateiktą argumentą apie kitų Europos miestų patirtis, nes nebuvo pateikta duomenų, pagrindžiančių juose priimtus sprendimus. Pavyzdžiui, apie gyventojų naudojimosi išmaniaisiais įrenginiais ar grynaisiais pinigais įpročius, bilietų įsigijimo alternatyvas.
J. Miliuvienė atkreipė dėmesį, kad, remiantis tyrimais, Lietuvoje vyresnio amžiaus žmonėms skaitmeninės paslaugos yra sunkiai prieinamos, didelė dalis jų įpratę naudotis grynaisiais pinigais. Pastarieji, pasak kontrolierės, neretai yra vienintelė jų atsiskaitymo priemonė.
Ji nurodė, kad Vilniaus miesto savivaldybė tinkamai neįvykdė Lygių galimybių įstatymo nuostatų, kuriomis privaloma užtikrinti, kad teisės aktuose būtų įtvirtintos lygios teisės ir galimybės nepaisant amžiaus, socialinės padėties ar kitų asmens tapatybės požymių.
Savivaldybei buvo pateikta rekomendacija sudaryti sąlygas įsigyti bilietus miesto viešajame transporte ne tik elektroniniu būdu. Susipažinę su šia rekomendacija, savivaldybė atstovai tarnybai pateikė atsakymą, kad tvarkos keisti neketina.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sugrįžimas po šimtmečio: atrasta Petro Skargos akademinė apranga
Du Lietuvos muziejai praėjusių metų pabaigoje sulaukė ypatingos dovanos: atlikus tyrimus buvo įrodyta, kad Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje saugoma pelerina (apsiaustas su gobtuvu) ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje esantis biretas (kepurėlė)...
-
Vilniaus meras pažėrė keletą idėjų, kur gauti pinigų
Siekiant ženkliai didinti gynybos finansavimą, sostinės meras Valdas Benkunskas siūlo krašto apsaugai reikalingas lėšas skirti parduodant nenaudojamą valstybinę žemę, valstybei priklausančias akcijas įmonėse. ...
-
Sukčių originalumui nėra ribų – gali per atstumą iš kortelės „nusiurbti“ pinigus: kaip tai vyksta?
Pasirodžius informacijai, kad Vilniuje viešajame transporte keleiviams be jų žinios per atstumą buvo nuskaičiuoti pinigai iš kortelių, kibernetinio saugumo specialistai perspėja, jog yra reali grėsmė, kad šia technologija galėt...
-
Vėl kilo šaršalas dėl Nacionalinio stadiono statybų: turi pretenzijų
Nacionalinio stadiono Vilniuje projektą rengusi bendrovė „Cloud architektai“ teismui pateikė 1 mln. eurų ieškinį stadiono koncesininkei – investicijų bendrovės „BaltCap“ fondo įmonei „Vilniaus daugiafunkcis ko...
-
Bartkus: naujuoju terminalu keleiviai naudojasi jau nuo ankstyvo ryto
Vilniaus oro uoste antradienį oficialiai atidarytas daugiau nei pusantrų metų statytas maždaug 50 mln. eurų vertės keleivių išvykimo terminalas, laikomas vienu pažangiausių pasaulyje. ...
-
Kalio jodido tablečių gaus ir studentai?
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti būdų, kad kalio jodido tabletes galėtų atsiimti ir Vilniuje gyvenantys, bet čia savo gyvenamosios vietos nedeklaravę studentai. ...
-
Hofmanas Riešės žirgyno išsaugojimui Vyriausybės prašys 2 mln. eurų
Norint išsaugoti Vilniaus rajone esantį Riešės žirgyną žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas Vyriausybės žada prašyti apie 2 mln. eurų. ...
-
Vaikšnoras: kibernetinėje erdvėje kariaujame kiekvieną dieną
Kibernetinėje erdvėje kariai ir valstybė kovoja kiekvieną dieną, sako antradienį Kibernetinės gynybos valdybos įkūrimo ceremonijoje Vilniuje dalyvavęs kariuomenės vadas Raimundas Vaikšnoras. ...
-
Atidaromas naujasis Vilniaus oro uosto terminalas
Vilniaus oro uoste antradienį oficialiai atidaromas daugiau nei pusantrų metų statytas maždaug 50 mln. eurų vertės keleivių išvykimo terminalas, laikomas vienu pažangiausių pasaulyje. ...
-
Ilona Balsytė: teatro bendruomenė patyrė didelę psichologinę žalą
36 metus gyvuojančiam „Keistuolių teatrui“ gresia bankrotas. Įklimpo į statybų verslo ir biurokratų džiungles. Europines lėšas prižiūrinti agentūra skyrė 630 tūkst. eurų baudą. Dėl to, kad teatras kapitalinį remontą vykdė ...