Į naktinį klubą – su tautiniais drabužiais

Sostinėje netrūksta pasilinksminimo vietų. Tačiau patekti į jas pavyksta ne visiems. Populiariausiuose naktiniuose klubuose ir baruose veikia lankytojų kontrolės (angliškai vadinama "face control") sistema. Dažniausiai prie įėjimo stovi keli apsaugos darbuotojai ir sprendžia, kas gali įeiti, o kas ne. Turbūt visi žino, kad vilkintys treningus, agresyvūs, neblaivūs ar apsvaigę nuo narkotinių medžiagų į klubus neįleidžiami. Tačiau kai kurių pasilinksminimo vietų kontrolė nesuprantama ir piktina lankytojus. Priežasčių, kodėl neįleidžia į klubą, apsaugininkai beveik niekada nenurodo.

"Vilniaus diena" atliko eksperimentą. Nusprendę, kad šiaip ar taip rinkimai – nacionalinė šventė, savaitgalį apsirengėme tautiniais drabužiais ir pabandėme patekti į tris dėl lankytojų kontrolės garsėjančius naktinius klubus. Lankėmės "Metelicoje", "Pachoje" ir "Absento fėjose".

Pirmas bandymas

Vieta: "Metelica"
Adresas: Goštauto g. 12
Rezultatas: įleido

Rusišku svetingumu ir griežta lankytojų atranka garsėjančiame klube linksminasi rusų muzikos gerbėjai. Tačiau kai kurie sostinės gyventojai šį pastatą linkę aplenkti. Gandai apie dažnai klube vykstančias muštynes ir neišprususią publiką daugelį naktinių pramogų ieškotojų verčia rinktis kitas vietas.

Vilties, kad į klubą pateksime apsirengę tautiniais drabužiais, buvo mažai. Tačiau būtent į "Metelicą" įėjome lengviausiai.

Dar iš tolo matėme, kad prie klubo įėjimo stovi du juodais kostiumais apsirengę stambūs vyrai. Mus jie pasitiko šypsodamiesi. "Eikite, eikite", – plačiai duris atvėrę paragino apsaugininkai. Kodėl mes apsirengę tautiniais drabužiais, jie neklausinėjo. Nepatikrino net rankinės, nors kitų įeinančių merginų įsinešamus daiktus apžiūrinėjo kruopščiai.

Nusileidę laiptais žemyn išgirdome susižavėjimo šūksnius. "Kaip puikiai atrodote! Ką švenčiate?" – klausė bilietus į klubą parduodanti kasininkė. Per kelias minutes aplink mus susispietė būrelis darbuotojų. Mūsų apranga joms pasirodė labai originali.

Antras bandymas

Vieta: "Pacha"
Adresas: Gynėjų g. 14
Rezultatas: įleido

Naktinis klubas "Pacha" – vienas didžiausių ir populiariausių sostinėje. Norinčių pasilinksminti negąsdina net aukštos kainos – kad patektum į vidų, turi pakloti apie 50 litų.

Pamatę tautiniais drabužiais pasipuošusius lankytojus apsaugos darbuotojai nežinojo, kaip reaguoti. Įdėmiai mus apžiūrinėdami svarstė, įleisti ar ne. Praėjus kelioms minutėms, vyrai atidarė klubo duris. "Prašau į vidų. Stokite į eilę prie kasos", – pasiūlė apsaugininkai. Liko neaišku, ar jiems patiko mūsų apranga, ar įtikino netoliese stovintis fotografas.

Eilėje prie kasos laukė gal dešimt žmonių, tačiau į mūsų aprangą beveik niekas nekreipė dėmesio. Tik keli nustebę lankytojai slapta žvilgčiojo ir tyliai šnabždėjosi.
Daiktų čia taip pat niekas netikrino. Matyt, tautiniais drabužiais apsirengę klubo svečiai apsaugos darbuotojams nekelia jokio įtarimo.

Trečias bandymas

Vieta: "Absento fėjos"
Adresas: Aušros Vartų g. 11
Rezultatas: neįleido

Patekti į "Absento fėjas" beveik neįmanoma. Kaip reikia atrodyti, norint įeiti į garsųjį absento barą, nežino niekas. Net ir tiems, kurie ne kartą ten lankėsi, vieną sykį gali būti užtrenktos durys. "Būtų įdomu nueiti į "Absento fėjas", tačiau nesiryžtu. Stabdo gandai apie ypač griežtą kontrolę. Susidaro įspūdis, kad turi būti žvaigždė arba turėti tam tikrų pažinčių, kad ten patektum", – sakė vilnietis Tadas Valionis.

Įeiti nepavyko ir dėvint lietuvių tautinius drabužius. Kaip daugelis kitų, tą vakarą beldžiančių į baro duris, išgirdome tą patį atsakymą: "Uždaras vakaras." Gauti daugiau informacijos nepavyko, nes durys greitai buvo uždarytos.

"Toks čia ir uždaras vakaras..." – nusivylę nuo baro nuėjo du vaikinai. Apsaugos darbuotojų paaiškinimas jiems pasirodė neįtikimas. Plevėsuodami tautinėmis juostomis nuėjome ir mes.

Komentaras

Gražina Kadžytė, etnologė

Šiais laikais lietuvių tautiniai drabužiai tapo tik scenos ir išskirtinių progų apdaru. Ir seniau jie buvo šventiniai, vilkimi tik ypatingomis progomis. Tačiau tų progų buvo daugiau. Pasipuošę tautiniais drabužiais žmonės eidavo ir į bažnyčią, ir į įvairių organizacijų ar giminių susitikimus, ir į teatrą, į kitas svarbias šventes. Turėti kokybišką, gražų ir unikalų tautinį kostiumą buvo kiekvienos moters garbės reikalas.

Šiandien tokius drabužius vilki tautinių šokių, dainų atlikėjai. Taip pat teko stebėti keletą vestuvių, kuriose jaunieji ir pulkas buvo pasipuošę tautiniais apdarais. Baltų suknelių minioje jie atrodė išskirtiniai ir įdomūs. Gražu, kad daugėja tokių, kurie ypatingomis progomis nesigėdija pasipuošti tautiniu kostiumu.


Šiame straipsnyje: tautinis

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių