Į istorinę buveinę sugrįžta reti vabalai

  • Teksto dydis:

Ketvirtadienį sostinės Verkių regioniniame parke gamtosaugininkai planuoja išleisti šioje vietovėje anksčiau gyvenusius, tačiau išnykusius retus vabalus – niūriaspalvius auksavabalius.

„Pastaruosius keliolika metų buvo atliekami tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar niūriaspalvio auksavabalio populiacija teritorijoje vis dar gyvybinga. Deja, rezultatai nėra džiuginantys – per visą tyrimų laikotarpį nebuvo rastas nė vienas niūriaspalvio auksavabalio individas. Tai rodo, jog vabalo populiacijos gausumas yra itin mažas arba vabalas šioje teritorijoje išnyko. Apie kadaise gyvenusius niūriaspalvius auksavabalius žinome tik iš istorinių duomenų“, – sako Verkių regioninio parko vyr. specialistas, ekologas Rokas Butkus.

Šiuo metu, kaip teigiama Lietuvos gamtos fondo pranešime, Neries šlaite ties Verkiais auga apie 40 ąžuolų ir liepų, kuriuose, manoma, galėtų įsikurti niūriaspalvis auksavabalis. 2019-aisiais buvo parengta ir su atsakingomis institucijomis suderinta „Niūriaspalvio auksavabalio veisimo programa“. Joje numatyta niūriaspalvio auksavabalio nelaisvėje auginamos populiacijos (ex situ) sukūrimas Lietuvos zoologijos sode. Lietuvos zoologijos sodo darbuotojams kantriai ir atidžiai dirbant, šiuo metu sėkmingai auginami 320 lervinės stadijos niūriaspalviai auksvabaliai.

Niūriaspalvis auksavabalis yra gana paslaptingas vabalas, tad sukurti tinkamas sąlygas poravimuisi bei veisimui buvo nelengva užduotis. Įdomu, kad gamtoje niūriaspalvio auksavabalio suaugėliai maitinasi medžių sultimis. Užfiksuoti tik keli atvejai, kai vabalas pastebėtas ant gėlės žiedo. Entomologė Kristina Guzaitienė pasakojo, kad vabalai laboratorijoje buvo maitinami įvairiais pjaustytais vaisiais – labiausiai mėgo bananus ir apelsinus.

Prižiūrimi niūriaspalvio auksavabalio individai sėkmingai susiporavo, patelės padėjo kiaušinius, o iš jų išsiritusios lervos sėkmingai peržiemojo. Paaugusios lervos šiemet bus perkeltos į naujus namus – dirbtines dreves-inkilus.

Niūriaspalvis auksavabalis – skėtinė rūšis. Išsaugojus jo buveines, bus išsaugotos ir buveinės dešimtims kitų retų organizmų, sakoma Lietuvos gamtos fondo pranešime. Medžiai senoliai yra tarsi mažos atskiros ekosistemos, kuriose sugyvena daugybė skirtingų rūšių. Tinkama tokių medžių priežiūra gali išsaugoti ne tik medžius, bet kartu ir daugybę retų rūšių, kurių kartais net nepastebime.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių