- Rūta Grigolytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Neišmokėtos atlyginimo dalies reikalaujantys sostinės viešojo transporto vairuotojai nusileisti neketina. O miesto vadovai leidžia suprasti, kad pinigų iš niekur neatsiras. Tad vilniečiai beveik neabejotinai gali rengtis streikui.
Vaikai nori valgyti
Ketvirtadienį susirinkę į mitingą Vinco Kudirkos aikštėje autobusų ir troleibusų vairuotojai laikė plakatus, kuriuose klausiama, ar ir valdžios atstovai vėluoja sau išmokėti atlyginimus.
„Šiandieną nėra streikas, mes dirbame, vežame keleivius, bet darome tai baisiomis sąlygomis. Mes nereikalaujame didesnių atlyginimų, o tik tų atlyginimų, kuriuos jūs sunkiai uždirbote“, – susirinkusiems į mitingą skelbė Transporto darbuotojų forumo pirmininkas Jonas Petraška.
Savivaldybės įmonės „Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Jonas Dekaminavičius kvietė vairuotojus būti vieningus.
„Reikalaujama, kad lauktume savo sunkiu darbu uždirbtų pinigų. Tačiau parduotuvėje pirkdami maistą negalime prašyti, kad pardavėjai palauktų, kol sumokėsime. Vaikams taip pat negalime pasakyti, kad palauktų maisto. Mūsų reikalavimai yra teisėti, tai pripažįsta ir darbdaviai. Dabar reikia būti vieningiems taip pat, kaip ir 2000-aisiais“, – pastarąjį streiką prisiminė J.Dekaminavičius.
Prašo per daug nuolaidų
Darbuotojų skaičiavimais, skola dėl darbo užmokesčio vienam darbuotojui sudaro apie 15 tūkst. litų, skolos driekiasi nuo 2009 m. Jų teigimu, darbdavio siūlyme prašoma atsisakyti papildomo atlyginimo už 2009-uosius, o už 2010 ir 2011 m. siūloma išmokėti per šešis mėnesius. Darbuotojams prašoma nuolaida atrodo per didelė.
„Vilniaus viešojo transporto“ skola darbuotojams yra daugiau nei 25 mln. litų. Dar 10 mln. litų įmonė skolinga Valstybinei mokesčių inspekcijai. Kita vertus, kaip „Vilniaus viešojo transporto“ generalinis direktorius Gintaras Nakutis yra sakęs „Vilniaus dienai“, Vilniaus miesto savivaldybė įmonei yra skolinga 90 mln. litų.
Spalio 3 d. vyko Taikinimo komisijos posėdis, tačiau sutarimo pasiekti nepavyko, pasirašytas nesutarimų protokolas.
Jeigu nebus atsižvelgta į darbuotojų reikalavimus po įspėjamojo mitingo, vairuotojai žada pradėti streiką lapkričio 14 d.
Baksnoja į Vyriausybę
Vilniaus savivaldybė leidžia suprasti, kad į vairuotojų reikalavimus atsižvelgta greičiausiai nebus. Kaltę dėl susidariusios skolos sostinės vadovai, kaip visada, verčia Vyriausybei.
„Vilniaus viešojo transporto“ skolos šiuo metu siekia apie 108,9 mln. litų. Vilniaus miesto skola viešojo transporto įmonei susidarė dėl Vyriausybės ir Seimo sprendimų formuojant Vilniaus miesto biudžetą ir nepakankamai finansuojant miesto poreikius.
Šiuo metu Vyriausybės ir Seimo sprendimais tik 40 proc. surenkamo gyventojų pajamų mokesčio lieka Vilniaus biudžete, 60 proc. perskirstoma kitiems miestams ir valstybės biudžetui. Vyriausybės sprendimai skirti daug mažiau lėšų vilniečiams lemia sudėtingą miesto biudžeto situaciją ir didžiulius įsiskolinimo rodiklius – per praėjusią kadenciją sostinės skola padidėjo daugiau kaip 500 mln. litų.
Be to, iki 2006 m. transporto lengvatos buvo finansuojamos iš valstybės biudžeto, nuo 2006-ųjų – iš savivaldybės iždo, nors viešojo transporto nuolaidas įstatymuose nustato Seimas. Vilniaus biudžetas yra vienintelis Lietuvoje, kuriame transporto lengvatoms tenka skirti ypač daug lėšų, nes mieste yra daug universitetų ir kolegijų, kurių studentai naudojasi viešuoju transportu, be to, čia yra įsikūrusios pagrindinės gydymo įstaigos, visos valstybinės institucijos. Taigi, 2006 m. viešojo transporto lengvatoms reikėjo 40,7 mln. litų, o 2011 m. Vilniaus biudžete reikėjo numatyti net 84,6 mln. litų", – teigiama savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vakar išplatintame pranešime.
Siūloma suma – per maža
„Taikinimo komisijos posėdyje administracija pasiūlė įmonės darbuotojams šiemet iš vidinių rezervų pagal kolektyvinę sutartį sumokėti beveik 2,7 mln. litų, bet kolektyvui ta suma neišsprendžia visų problemų, ir profsąjungos nusprendė ruoštis streikui“, – praėjusią savaitę dėstė savivaldybės administracijos direktorius Valdas Klimantavičiaus.
Jis taip pat aiškino, kad Vilniaus miesto savivaldybės finansines problemas palengvintų gaunama didesnė gyventojų pajamų mokesčio dalis. Tai esą padėtų atsiskaityti ir su Vilniaus autobusų, ir su troleibusų vairuotojais.
„Rezervai yra, bet, kaip minėjau, jie yra išorėje. Kaip žinote, Vilniaus apygardos administracinis teismas jau pasisakė ta tema – kad Vilniaus savivaldybė yra diskriminuojama, kad negauna deramos gyventojų pajamų mokesčio dalies į savo biudžetą. Manau, teigiamai išsisprendus ginčui su Vyriausybe, situacija įmonėje radikaliai pasikeis į gerąją pusę“, – tvirtino V Klimantavičius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sapiegų rūmuose bus įteiktos Kultūros ministerijos premijos
Sapiegų rūmuose Vilniuje ketvirtadienį bus apdovanoti šių metų Kultūros ministerijos premijų laureatai. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...
-
Ukrainiečiai ir kitąmet Vilniuje viešuoju transportu galės važiuoti nemokamai13
Vilniuje dar metams pratęsta galimybė nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti sostinės viešuoju transportu. ...
-
Vilniaus miesto tarybos opozicijos lyderiu paskelbtas V. Sadauskas
Vilniaus miesto taryboje trečiadienį opozicijos lyderiu paskelbtas „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas. ...
-
D. Dundulis: stabdome „Sostinės medicinos centro“ veiklą ne vien dėl prezidento veto6
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis aiškina, kad „Sostinės medicinos centro“ veiklą stabdo, nes susidūrė su institucijų nenoru kooperuoti. Jis aiškina, kad nors sprendimą priėmė po pr...
-
NKVC vadovas: šiandien bus pradedamos pervežti nukritusio lėktuvo nuolaužos1
Vilniuje nukritusio DHL lėktuvo nuolaužos trečiadienį turėtų būti pradedamos pervežti į angarą ekspertizei, sako Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas. ...
-
D. Dundulis nutraukia Vilniuje įkurto medicinos centro veiklą: šalyje „Teltonikos“ istorijų apstu20
Prekybos tinklo „Norfa“ įkūrėjas ir savininkas Dainius Dundulis trečiadienį pranešė stabdantis neseniai Vilniuje įkurto „Sostinės medicinos centro“ veiklą. ...