A.Kančas – minusinis milijonierius

Kauno apygardos teismo sprendimu architekto Algimanto Kančo vadovaujama įmonė ir šeima turi sumokėti 1,3 mln. litų nuostolių įmonėms "Fugetė" ir "Kauno verslo rūmai", kurios esą patyrė nuostolių dėl projektavimo darbų.

Palaikė apsirengę gedulingai

A.Kančas, dar prieš išgirsdamas teismo sprendimą, nujautė, kad jis bus nepalankus ir teisybės teks ieškoti aukštesnės instancijos teismuose. Maždaug pusšimtis morališkai palaikyti Kančų susirinkusių kolegų ir draugų sunkiai tilpo į teismo salę. Dauguma jų vilkėjo juodais gedulą simbolizuojančiais drabužiais.

p>"Kokią žalą gali padaryti architektas? Suprantu, jeigu būtų pastatytas namas ir būtų nugriuvęs stogas ar sienos. Kokia dabar žala? Kad nesuprojektavome tiek kvadratų, kiek jie norėjo?" – retoriškai klausė A.Kančas. Pasak jo, tereikėjo pakeisti detalųjį planą (tai būtų trukę mažiau nei metus) ir statybos procesas būtų galėjęs tęstis, bet ginčai vyksta jau ketverius metus.

"Mes kaltinami, kad blogas detalusis planas, kad jame yra klaida, bet ne mes detalųjį planą rengėme. Jie patys turėjo pamatyti klaidą – samdė žmones, kurie derino tuos planus", – įsitikinęs A.Kančas.

Maždaug prieš penkerius metus gavęs pasiūlymą suprojektuoti šalia nebaigto "Respublikos" viešbučio esančius sklypus, A.Kančas buvo įtrauktas į teismų karuselę. Užsakovai – bendrovės "Fugetė" ir "Kauno verslo rūmai" apkaltino įmonę "Kančo studija" netinkamai atlikus projektavimo darbus, dėl to esą buvo patirti milijoniniai nuostoliai.

Įžvelgė sąsajas su teisėjais

A.Kančas kaltinimų nepripažino ir savo ruožtu kaltino su "Respublika" ir aplink ją esančiais sklypais susijusias įmones bei su jomis siejamą verslininką Gintarą Kviliūną.

Verslininkai architektams buvo pateikę didesnius ieškinius – jų bendra suma siekė beveik 5 mln. litų, bet jų reikalavimai nebuvo visiškai patenkinti.

Liepos 13-ąją Kauno apygardos teismas paskelbė, kad A.Kančo įmonė ir šeima "Fugetei" turi sumokėti 800 tūkst. litų. Vakar priteista dar 505 tūkst. litų – šįsyk "Kauno verslo rūmams". Abi šias bendroves sieja ta pati G.Kviliūno pavardė.

Be to, Kančams papildomai priteista sumokėti 5 proc. palūkanas nuo priteistosios sumos už laikotarpį, kol vyko teismo procesas.

"Neįmanoma laimėti bylą pirmoje instancijoje, jei ginčijiesi su žymiais bankroto administratoriais. Bankroto administratoriai yra labai suaugę su teisėjais. Kodėl vieni bankroto administratoriai turi 150 bylų, o kiti – tik 10? Deja, mes susidūrėme su bankroto administratoriumi G.Kviliūnu ir kitais asmenimis, kurie administravo įvairių gamyklų bankrotus", – sąsajas įžvelgė A.Kančas.

Draudimo pinigų neprašys

Pasak architekto, jo įmonės "Kančo studija" veikla yra apdrausta 2 mln. litų suma. "G.Kviliūnas mums yra sakęs: "Viską pamirškit, nuostolius padengs draudimas ir viskas bus gerai." Mes tikrai to nedarysime, nes esame teisūs, ir toliau teisimės, kol įrodysime savo tiesą", – nedvejojo teisme pralaimėjęs A.Kančas.

Kita vertus, nežinia, ar pavyktų iškart gauti draudimo lėšas. "Draudimo įmonės atstovai aiškina, kad esame apsidraudę nuo klaidų, o ne nuo avantiūristų. Tad, jei visų teismų sprendimų bus nepalankūs, tektų ginčytis su draudimo bendrove", – galimą įvykių eigą prognozavo architektas.

"Respubliką" gaivintų tuoj pat?

"Kauno verslo rūmų" atstovai pirmadienį teisme nepasirodė ir sprendimo tiesiogiai neišklausė. Įmonės vadovas G.Kviliūnas telefonu "Kauno dienai" teigė, kad jo reikalavimai patenkinti tik iš dalies.

"Teismo sprendimą "Fugetės" byloje galbūt skųsime vienoje dalyje – dėl palūkanų. Visur kitur, manau, teismo sprendimas yra teisingas", – komentavo G.Kviliūnas.

Jis tikino, kad architektai kaltinami ne vien dėl nepastebėtos klaidos detaliajame plane, bet ir dėl kitų trūkumų.

"Reikėtų perskaityti teismo paskirto eksperto išvadas, kur kalbama ne tik apie klaidą detaliajame plane, tačiau ir apie tai, kad pažeidžiant detalųjį planą buvo neišlaikytas servitutas šalia esančiam pastatui, nurodytas neteisingas užstatymo tankis, buvo pažeidinėjamas Statybos įstatymas, Statybų techninis reglamentas", – vardijo G.Kviliūnas.

Jis aiškino, kad apleistas "Respublikos" viešbutis su A.Kančo projektais niekaip nesusijęs, jis yra greta sklypų Karaliaus Mindaugo prospekte, kuriuose projektavo "Kančo studija". Nepastatyto viešbučio pastatas, pasak G.Kviliūno, galėtų būti užbaigtas, bet esą dabar to neįmanoma padaryti.

"Mes metus laiko užsiimame popierių nešiojimu į įvairias institucijas ir gynyba", – tvirtino G.Kviliūnas.

Sieks pakeisti įstatymą

Šiuo metu A.Kančo iniciatyva teisininkai rengia pasiūlymus Seimui keisti Įmonių bankroto įstatymą.

"Dabar bankroto administratoriai yra tiesiogiai susiję su teismu. Jie turi didelę patirtį ir įtaką. Manau, kad ir mūsų bylose egzistuoja tam tikri ryšiai", – įtaria A.Kančas. Jis viliasi palankių sprendimų nebent Vilniaus teismuose, kur, pasak jo, bankroto administratoriai įtakos neturi.

Kaip ir anksčiau, "Kančo studijos", paties A.Kančo, jo žmonos Jolitos sąskaitos banke yra areštuotos.

"Net negaliu sau algos mokėti. Galiu tik mokėti mokesčius ir atlyginimus darbuotojams. Negaliu apmokėti nei telefonų sąskaitų, nei susimokėti už benziną, nei samdyti subrangovų. Jau pusantrų metų nedalyvaujame jokiuose valstybiniuose konkursuose. Mums padaryta didelė žala, o prisiteisti iš "Fugetės" negalime, nes ji yra bankrutuojanti. Tikimės prisiteisti bent iš "Kauno verslo rūmų", – vylėsi A.Kančas.

Teismo sprendimai gali būti apskųsti per 30 dienų.


Komentaras


Gintaras Prikockis


Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas

Procesas, kad architektai būtų teisiami, nėra populiarus. Ši profesija yra kuriamoji. Šis teismo procesas labai keistas ir išskirtinis. Dabar architektai turi savo gretose minusinį milijonierių. Negaliu sakyti, kad teismas priėmė teisingą ar neteisingą sprendimą. Teismai vykdo teisingumą. Vis dėlto labai keista, kad už projektavimo darbus atsiranda sumos, sunkiai suvokiamos protu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių