Pirmą kartą Lietuvoje – unikalus L. da Vinci instrumentas

  • Teksto dydis:

Renesanso genijus Leonardo da Vinci iki šiol kursto kūrėjų vaizduotes, o mokslininkams vis dar kelia daugiau klausimų, nei palieka atsakymų.

Šios asmenybės daugialypiškumas atsiskleidžia 12 tomų užrašų ir brėžinių rinkinyje Codex Atlanticus, kuriame išradėjas pateikia daugybę skirtingų objektų: nuo skraidyklių iki ginkluotės, nuo muzikos instrumentų iki matematikos, botanikos.

Viola organista – vienas iš L. da Vinci projektuotų instrumentų. Nors XV-ajame amžiuje jis taip ir neišvydo dienos šviesos, tačiau bandymų jį sukonstruoti buvo ne vienas. Sėkmė aplankė lenkų pianistą bei muzikos instrumentų konstruktorių Slawomirą Zubrzyckį, ketverius metus pašventusį Codex Atlanticus brėžiniams, o 2013-aisiais pristačiusį vienetinį instrumentą. Viola organista savo išvaizda primena fortepijoną, tačiau dėl vidaus sandaros ypatumų skamba lyg vargonų, klavišinio bei styginių lydinys.

Pirmą kartą S. Zubrzyckis viola organista skambino Karališkajame Krokuvos fortepijono festivalyje. Pasirodymas sulaukė didžiulio pasaulinės žiniasklaidos dėmesio – instrumentas buvo pristatytas tokiuose žiniasklaidos kanaluose kaip BBC, „The Telegraph“, „France 24“, „Deutsche Radio Kultur“, „Corriere della Sera“, MSN, „Oman Daily Observer“, „Hindustan Times“, „Taipei Times“, o koncerto įrašai youtube tinkle sulaukė kelių milijonų peržiūrų.

Nuo to laiko atlikėjas nuolat pasirodo ankstyvosios ir klasikinės muzikos festivaliuose skirtingose Europos šalyse, taip pat įrašė du muzikinius albumus. Jie unikalūs ne tik dėl paties instrumento, tačiau tai ir pirmasis lenkiškas muzikinis projektas, kuriam lėšas skyrė viso pasaulio muzikos mėgėjai, pasinaudoję minios finansavimo platforma „Kickstarter“.

„Leonardo da Vinci piešinys yra šio instrumento pagrindas. Nors tai nebuvo techninis brėžinys, apimantis visą reikiamą informaciją, tačiau jo pakako instrumento koncepcijai suvokti,“ – sako S. Zubrzyckis, pirmą kartą atvykstantis koncertuoti į Lietuvą.

Rugpjūčio 19 d., 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje – vienas labiausiai intriguojančių Kristupo vasaros festivalio koncertų, rengiamas kartu su Lenkijos institutu Vilniuje. Galbūt viola organista ateityje ir nepakeis fortepijono bei styginių ansamblių, tačiau bent kartą jį išgirsti būtina. Programoje – M. Marais, C. F. Abel, C. Ph. E. Bacho ir kt. kūriniai. 

 

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių