- Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Menų spaustuvėje, Atviros erdvės programoje spektaklio premjerai rengiasi choreografė Živilė Virkutytė. Ji drauge su videomenininku iš Didžiosios Britanijos Edu Grimoldbiu kuria spektaklį, kuriame naudojamos sensorinės projekcijos, realiu laiku reaguojančios į šokėjos judesius.
Kaip atsirado kalba ir kaip ji pasiekė tokią formą, kokią naudojame šiandien? Kaip atsirado atotrūkis tarp to, ką galvojame, ir to, kaip tai išreiškiame? Tokius klausimus kelia judesio ir interaktyvių sensorinių projekcijų spektaklio „Rozetos akmuo“ kūrėjai.
Pasak choreografės ir šokėjos Ž. Virkutytės, spektaklį įkvėpė Rozetos akmens istorija. Rozetos akmuo – tai stela, padėjusi iššifruoti senovės egiptiečių hieroglifus. Ant jos užrašytas tas pats tekstas egiptiečių hieroglifais, demotiniu raštu ir klasikine graikų kalba. Stelos dalį, pavadintą Rozetos akmeniu, 1799 m. atrado prancūzų kareiviai, įrenginėję savo fortą netoli tuomečio Rozetos miesto Egipte.
„Tai nėra tiesiogiai apie Rozetos akmens atradimo istoriją, bet mes remiamės filosofija, scena tampa Rozetos akmeniu, kai susijungia judesys ir technologijos. Ko negali pasakyti vienas, atskleidžia kitas“, – sakė Ž. Virkutytė.
Spektaklyje naudojamos projekcijos, kurios realiu laiku reaguoja į šokėjos judesius, sukuria jos atspindį, šešėlį, yra ne tik fonas, bet ir papildoma veiksmo scenoje dimensija.
„Sudėtingiausia rasti balansą tarp atlikėjo ir technologijų, kad reginys, kurį kuriame, būtų vienas, o ne padalytas į du atskirus segmentus. Turime būti atsargūs, kad technologijos netaptų pridėtiniu dalyku, o susilietų į vieną“, – kalbėjo vaizdo projekcijų menininkas Edas Grimoldby.
Šokio, vaizdo projekcijų ir muzikos spektaklyje tyrinėdami verbalinės kalbos atsiradimą, kūrėjai kviečia žiūrovą pažinti bei tyrinėti savo emocinį intelektą.
„Mano atspirties taškas – individo komunikacija su savimi, visų pirma fizinė, kai jis išlipo iš vandens ir pradėjo komunikuoti su savo kūnu, kaip atsirado kalbos ir kultūros, kas atsitiko, kad kažkada žmonės sugebėjo susikalbėti viena neverbaline kalba arba simboliais, ir kas atsitiko, kodėl atsirado daug skirtingų kultūrų, daug skirtingų mąstymo ir kabėjimo struktūrų, ir kada mes vieni su kitais pradėjom nebesusikalbėti?“ – pasakojo Ž. Virkutytė.
Spektaklis sukurtas Menų spaustuvės programai „Atvira erdvė“. Spektaklio premjera – lapkričio 3 ir 4 d. Menų spaustuvėje.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje atverta Ukrainos menininkų paroda „Karo lauko menas“
Minint Laisvės gynėjų dieną Vilniuje atidaryta Ukrainos menininkų paroda „Karo lauko menas“. Parodos organizatoriai pažymi, kad eksponuojamais darbais ne tik atskleidžiama karo realybė, bet ir siekiama parodyti, jog net ir sudėtingiausiomi...
-
Į Vilniaus knygų mugę atvyks Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič
Į Vilniaus knygų mugę atvyks baltarusių rašytoja, politinė aktyvistė, Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič. ...
-
Prasideda 18-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis
18-ąjį kartą trečiadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. ...
-
Kada žmonės galės pamatyti arkikatedros požemiuose rastas vertybes?2
Vilniaus arkikatedros rūsyje rastos trijų valdovų laidojimo insignijos bus įrašytos į Kultūros vertybių registrą. ...
-
Nacionalinis muziejus sulaukė pustrečio šimto eksponatų apie COVID-19
,Lietuvos nacionalinis muziejus sulaukė apie pustrečio šimto eksponatų, skirtų COVID-19 pandemijai įamžinti. ...
-
Energetikos ir technikos muziejuje veiks Ignalinos AE reaktoriaus simuliatorius
Vilniuje veikiančiame Energetikos ir technikos muziejuje nuo šeštadienio galima išbandyti Ignalinos atominės elektrinės (AE) reaktoriaus simuliatorių. ...
-
Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – pokyčiai
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) baleto trupės meno vadovės pareigas nuo sausio 15 dienos eis balerina Jurgita Dronina, o iki šiol jas ėjęs Martynas Rimeikis taps vyriausiuoju teatro choreografu. ...
-
Sostinėje vyks teatralizuota Trijų Karalių eisena
Vilniuje pirmadienį teatralizuota Trijų Karalių eisena pažymės pasibaigusį kalėdinį laikotarpį. ...
-
Atverta paskutinė istorinė koplyčia
Vilniaus Šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje tikintiesiems ir svečiams atverta paskutinė šios šventovės koplyčia – Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Ji restauruota tikinčiųjų lė&...
-
Pasijuto lyg Vienoje: Mocarto orkestras pavergė žiūrovų širdis1
Šeštadienio vakarą Vilnius trumpam tapo Austrijos sostine – „Twinsbet“ arenoje savo trejų koncertų turą Lietuvoje pradėjo Vienos Mocarto orkestras, sužavėjęs žiūrovus gražiausia klasikine muzika bei istoriniais XVII a...