Savivaldybei vėl nepavyko pasiekti buvusių Lazdynų baseino rangovų turto arešto

Vilniaus savivaldybei vėl nepavyko pasiekti daugiau nei 10 mln. eurų vertės buvusių Lazdynų baseino statybos rangovų turto arešto.

Lietuvos apeliacinis teismas gruodžio 12 dieną atmetė savivaldybės skundą dėl turto arešto ginče su „MG grupės“ statybų bendrove „Mitnija“, koncerno „Icor“ valdoma pramonės ir energetikos projektų įmone „Axis Power“, bendrovėmis „Montuotojas“ bei „HSC Baltic“.

Teismas paliko nepakeistą Vilniaus apygardos teismo rugpjūčio 8 dienos nutartį.

„Pirmosios instancijos teismas, atlikęs išsamų atsakovių (statybos bendrovių – BNS) finansinės padėties įvertinimą ir padaręs išvadą (...) nesuklydo“, – nusprendė Apeliacinis teismas.

Sutartį su įmonių konsorciumu savivaldybė nutraukė 2020 metais, o teismui galutinai pripažinus sprendimą teisėtu ji siekia prisiteisti milijoninius nuostolius ir žalos atlyginimą.

Savivaldybė teismo prašė solidariai iš įmonių priteisti 10,047 mln. eurų nuostolių ir 6 proc. metų palūkanų, taip pat areštuoti tokios vertės jų nekilnojamąjį ir kilnojamąjį turtą, o jo neužtekus – ir lėšas leidžiant atlikti atsiskaitymus tik su savivaldybe, taip pat mokėti mokesčius valstybei.

Savivaldybė Apeliaciniam teismui teigė, kad pirmos instancijos teismas sprendimą priėmė remdamasis tik deklaratyviais bendrovių teiginiais ir tinkamai neįvertino jos nuogąstavimu, kad bendrovės šiuo metu sąmoningai švaisto savo turtą.

„Teismas nepasisakė dėl ieškovės (savivaldybės – BNS) pateiktos „Civitta“ išvados, patvirtinančios sąmoningą atsakovių (statybos bendrovių – BNS) turto švaistymą, jo perkėlimą ir (ar) kitokį suvaržymą. „Civitta“ padarė išvadą, kad atsakovių finansinės rizikos padidėjo (...) ir jų nesąžiningi veiksmai nulėmė, jog jos iš dalies yra nepajėgios įvykdyti galimai ieškovei palankų teismo sprendimą“, – teismui teigė savivaldybė.

Tuo metu buvusios rangovės tikino veikiančios sąžiningai bei pabrėžė, kad tokios sumos įšaldymas pakenktų jų verslui.

„Areštas iš esmės sustabdytų bet kokio subjekto veiklą (nebūtų galimi žaliavų įsigijimai, atsiskaitymai su tiekėjais, subrangovais, darbuotojais, kas rezultate tokį subjektą privestų prie bankroto)“, – teismui pabrėžė „HSC Baltic“.

„Civilinėje teisėje galioja sąžiningumo prezumpcija, kuri reiškia, jog kiekvienas asmuo laikomas sąžiningu, kol neįrodyta kitaip“, – pabrėžė teismas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2021 metų lapkritį paskelbė, kad Vilniaus valdžia teisėtai nutraukė Lazdynų baseino statybų sutartį su likviduojama bendrove „Active construction management“ (buvusi „Irdaiva“) ir jos partnerėmis.

Vilniaus vadžia 2020-ųjų pradžioje nutraukė 2016 metų gruodį pasirašytą 21,8 mln. eurų sutartį rangovėms atsisakius tęsti darbus.

Pagal sutartį „Active Construction Management“ buvo pagrindinė grupės partnerė – jos įnašas turėjo siekti 65 proc., „HSC Baltic“ – 15 proc., „Axis Power“ – 10 proc., „Mitnijos“ ir „Montuotojo“ – po 5 proc.

Anot savivaldybės, pagal pradinę baseino rangos sutartį kompleksas turėjo būti pastatytas už fiksuotą 25,9 mln. eurų sumą, už darbus buvusiems rangovams buvo išmokėta 14,5 mln. eurų.

Lazdynų baseino statybos oficialiai užbaigtos 2023 metų sausį. Baseiną baigė statyti Panevėžio statybos trestas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių