Tyrimas: santaupas laikydami namuose gyventojai neretai pamiršta saugumą

  • Teksto dydis:

SEB banko užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas atskleidė, kad kas antras gyventojas (52 proc.) turimus grynuosius litus ketina keisti  į grynuosius eurus. Tokią savo elgseną gyventojai dažniausiai aiškina tuo, kad jų laikoma grynųjų pinigų suma yra nedidelė, todėl, jų nuomone, neverta jos padėti į savo sąskaitą banke. Šią priežastį rinkosi keturi iš dešimties respondentų (40 proc.).

Pasak Virginijaus Doveikos, SEB banko prezidento pavaduotojo ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktoriaus, lietuviai nuo kaimyninių šalių gyventojų skiriasi tuo, kad yra labai prisirišę prie grynųjų pinigų, tačiau tautiečių motyvai ne visada yra pagrįsti, be to, neretai yra pamirštamas ir santaupų saugumas.

Apklausos duomenimis, net 39 proc. ketinančių keisti pinigus gyventojų nurodė, kad naudotis grynaisiais pinigais jiems yra patogiau.

"Rizika netekti grynųjų pinigų yra kur kas didesnė. Saugomas santaupas namuose galima prarasti kilus nelaimei, pavyzdžiui, gaisrui. Grynuosius  pinigus sunkiau apsaugoti ir nuo vagių, nes piniginės, deja, negalima blokuoti kaip banko kortelės. Taigi gyventojai neturėtų atsižvelgti vien  tik  į banko ar indėlio  sąskaitoje laikomų pinigų naudą. Tai pirmiausia ir patogiau, ir saugiau, ypač artėjant valiutos pasikeitimui", - sako V. Doveika.

V. Doveika primena, kad visos lėšos, laikomos bankų sąskaitose, 2015-ųjų sausio 1 dieną bus automatiškai ir nemokamai pakeistos į eurus pagal neatšaukiamą lito ir euro kursą, todėl nereikės tuo rūpintis papildomai, laukti eilėse keičiant grynuosius pinigus. Be to, visi indėliai bankuose iki 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų) yra apdrausti indėlių draudimu.

"Analizuojant rinkos duomenis, matyti, kad dažnas gyventojas turi ne po vieną mokėjimo kortelę. Vien SEB bankas Lietuvoje yra išdavęs apie milijoną įvairių mokėjimo kortelių. Be to, pastaraisiais metais gana sparčiai plečiamas ir bankų kortelių turėtojų aptarnavimo infrastruktūros tinklas, ypač mažesniuose šalies miestuose. Tai pamažu keičia gyventojų įprotį už prekes ir paslaugas atsiskaityti ne grynaisiais pinigais", - sako V. Doveika.

SEB banko skaičiavimais, Lietuvoje namų ūkiai turi sukaupę apie 6,5 mlrd. litų grynaisiais pinigais. Palyginti su Estija, skaičiuojant sumą, tenkančią vienam gyventojui, lietuviai ne finansų įstaigose laiko du kartus daugiau lėšų.

SEB banko užsakymu gyventojų nuomonės tyrimą atliko tyrimų bendrovė Socialinės informacijos centras. Atliekant šį tyrimą iš viso apklausti 984 respondentai. Apklausa atlikta tiesioginio interviu būdu 2014 metų liepos mėnesį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Plešikai

Plešikai portretas
Jo bet kai pakeis i eurus,reik greitai pasiimti ir patogiai pasideti,arčiau kuno,taip nereikes moket pinigu norint nusiimt didesnę sumą.O tai naudojasi musu pinigais ir jokio procento,o kai nori pasiimt savo - turi primoket

l.a.

l.a. portretas
Ingo Balt... snoras...Ūkio bankas-ot tai jau saugumas, griūk negyvas, jau 10 metų turbūt praėjo, o Ingo blatas pinigų ir negrąžino, ir negrąžins.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių