- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rugpjūčio mėnesį Aplinkos apsaugos inspekcija vykdo patikrinimus Lietuvos turgavietėse, siekiant patikrinti, ar prekybininkai neatlygintinai nedalija lengvų plastiko maišelių. Už pažeidimus gresia baudos, praneša LNK.
„Visą rugpjūčio mėnesį bus tikrinami prekiautojai, ar neatlygintinai nedalija lengvų plastiko maišelių“, – su patikrinimais supažindino Aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausioji specialistė Gintarė Vingelienė.
Tiesa, maišelius, kurie yra iki 15 mikronų storio, galima duoti nemokamai. Kaip aiškina inspektoriai, įstatyme bauda už dykai duodamus maišelius numatyta tik tuomet, kai jie yra nuo 15 iki 50 mikronų storio.
„Fiziniam asmeniui gresia įspėjimas arba bauda nuo 30 iki 60 eurų, juridinio asmens vadovui arba atsakingam asmeniui – nuo 100 iki 200 eurų. Juridiniam asmeniui, pagal aplinkos apsaugos įstatymą, bauda nuo 1 000 iki 3 000 eurų“, – pažymėjo G. Vingelienė.
Tačiau aplinkosaugos specialistai įsitikinę, kad baudos – nėra geriausia išeitis.
„Kaip tai yra daroma ir kokiomis priemonėmis: ar vien botago principu – baudų, mokesčių, draudimų, ar diegiamos įvairiausios paskatos, kad pasirinkimas nebūtų paremtas baime?“ – retoriškai klausė Žaliosios politikos instituto vadovė Ieva Budraitė.
Be reikalo dauginti visa tai pasaulyje... Jau ir taip baigiame uždusti.
Prekybininkų atstovai piktinasi, kad tokia akcija mažų mažiausiai nesąžininga. Esą kur kas didesni teršėjai – prekybos tinklai.
„Tai, kas vykdoma iš valstybės pusės: perteklinė kontrolė, vaikščiojimas, ieškojimas adatos šieno kupetoje, bandymas smulkiajame versle įžvelgti kažkokių aplinkos teršėjų. Visų pirma, reikia žvelgti objektyviai ir suprasti, kad turgavietės Lietuvos rinkoje yra labai maža dalis“, – piktinosi Turgaviečių ir prekybos asociacijos vadovas Vytenis Butkevičius.
Aplinkosaugos specialistai taip pat laikosi nuomonės, kad inspekcija turi kur kas svarbesnių darbų.
„Šiai institucijai uždavinių yra kur kas didesnių – nuo brakonierių gaudymo iki pramoninės taršos stebėsenos ir pažeidimų kontrolės. Ar tikrai tikslinga nukreipti ribotus valstybės išteklius tikrinti turgaus prekeivius dėl plastikinių maišelių..?“ – stebėjosi I. Budraitė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Turgaus lankytojai aiškina, kad jiems maišelis nereikalingas. Dauguma, eidami apsipirkti į turgų, atsineša savo maišelių.
„Be reikalo dauginti visa tai pasaulyje... Jau ir taip baigiame uždusti“, – teigė sutikta moteris.
„Nežinau, tausokime gamtą ir taip esame žiauriai apsišiukšlinę“, – jai antrino kita.
„Daug kartų tą patį naudoju“, – pasidalijo pašnekovė.
Specialistai negaili pagyrų tokiems žmonėms. Tačiau aiškina, kad plastiko naudojimas Lietuvoje vis dar pernelyg didelis. Kasmet vienam žmogui tenka apie 52 plastikinius maišelius.
„Vokietijoje vienam žmogui tenka dvigubai mažiau. Tikrai yra kur pasistiebti ir pasistengti, sutaupyti“, – akcentavo I. Budraitė.
Aplinkosaugininkai sako, kad tikslas ne nubausti, o mokyti. Šį kartą lieka nepamokę nė vieno prekeivio.
„Pamatėme, kad prekiautojai atsakingi, neatlygintinai dalija lengvus maišelius, kurių storis iki 15 mikronų“, – patikros rezultatais pasidalijo Aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausioji specialistė G. Vingelienė.
Aplinkos apsaugos inspekcijos reidas turgavietėse planuojamas visą šį mėnesį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Romanovskis: žala už nukritusiame lėktuve gabentas siuntas gali būti pilnai neatlyginta
Vilniuje pirmadienio rytą nukritus bendrovės DHL krovininiam orlaiviui, kai kurių jame gabentų siuntų savininkams žala nebūtinai bus pilnai atlyginta, sako Lietuvos draudikų asociacijos direktorius Andrius Romanovskis. ...
-
Ant VERT stalo – nauji elektros bei dujų tarifai3
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį ketina patvirtinti maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius2
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą5
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...