- Arnas Šarkūnas, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vien talentingų žmonių gausa investuotojų ir jų pinigų nepritrauksime – gabaus jaunimo pilna visame pasaulyje, įsitikinęs buvęs Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministras Aivaras Abromavičius.
Jis tvirtina, kad norint sulaukti investicijų reikia padaryti tris dalykus, tarp jų – naikinti biurokratiją ir rinkti į valdžią verslius žmones.
Svarbiausia – naikinti biurokratiją
„Beveik visur pasaulyje yra daug talento, todėl tai neparsiduoda, taip nepritrauksime investuotojų. (...) Turime į valdžią išrinkti verslius žmones, išsiaiškinti, kas išlaikytų jaunimą miestuose, ir naikinti biurokratiją“, – Kaune vykstančiame moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje „#Switch“ teigė A. Abromavičius.
Kalbant apie biurokratiją, anot jo, itin atsiliekame ir nuo kaimyninių valstybių. Pavyzdžiui, gauti leidimą dirbti šalyje Lietuvoje užtrunka 3 mėnesius, o Lenkijoje – vos 2 savaites. Kaip pavyzdį jis pateikė ir Estiją, kurioje itin pagirtinas viso biurokratinio aparato perkėlimas į internetinę erdvę bei popierizmo naikinimas.
Barjerų mažinimą, kaip vieną svarbiausių punktų investicijoms pritraukti, paminėjo ir diskusijoje dalyvavęs Europos Komisijos ekonomikos politikos pareigūnas Lietuvoje Marius Vaščega.
„Svarbiausi yra trys komponentai: privačių išteklių pritraukimas; barjerų mažinimas; pagalba idėjų turintiems žmonėms, kurie galbūt tik nežino, kaip pritraukti pinigus“, – mano M. Vaščega.
Svarbu turėti kelis stiprius didžiuosius miestus
Didelį vaidmenį pritraukiant investicijas atlieka ne tik centrinė valdžia, bet ir pačių regionų politika. Pasak diskusijos dalyvių, Lietuvai reikalingi keli stiprūs didieji miestai.
„Miestai turi elgtis taip, kaip kompanijos. Reikia rasti tinkamus žmones ir turėti gerą rinkodarą. Būtina daryti dalykus kitaip arba daryti kitokius dalykus. Kai turi tai, reikia tvirto ir charizmatiško vadovo“, – mano A. Abromavičius.
Tiesa, anot jo, atlyginimų skirtumai privačiame ir viešajame sektoriuje itin akivaizdūs, todėl valstybės sektoriui nepavyksta pritraukti gabiausių žmonių, kurie ir galėtų iniciuoti pokyčius.
Jis taip pat paminėjo, kad, pavyzdžiui, Vilnius galėtų pasiekti ir milijoninio miesto statusą tam, kad būtų sukurtos geresnės sąlygos gyvenimui bei taip būtų pritraukiamas talentingas jaunimas, kurio Lietuvoje dėl emigracijos pradeda trūkti.
Nišos radimas pagelbėtų ir regionams
Pritraukti į Lietuvą talentingus žmones galbūt būtų lengviau, jei didieji miestai rastų tam tikrą nišą, kurioje galėtų būti išnaudojamas šio regiono potencialas, mano „Investuotojų forumo“ vadovė Rūta Skyrienė ir „Kaunas In“ verslo skyriaus vadovas Tadas Stankevičius.
Anot pastarojo, nereikėtų tikėti varžytuvėmis tarp didžiųjų miestų, nes investuotojai renkasi kur investuoti pagal tai, ko jiems reikia. Tad nišos radimas ir tam tikrų investuotojų pritraukimas galėtų padėti ir regionams.
„Reikia žinoti, kokios yra tavo stiprybės, kaip jas išnaudoti. Reikia pradėti nuo regionų ir mąstyti, kuo jie patrauklūs. Pavyzdžiui, Panevėžyje bus „Rail Baltica“, ką galbūt reikėtų akcentuoti“, – mano M. Vaščega.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius1
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...