- Goda Vileikytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vasarį tiek mėnesio, tiek metinei infliacijai nesiekus 1 procento, ekonomistai teigia, kad tokia infliacija vartotojus veikia pozityviai – didėja jų perkamoji galia.
„Buvo lūkesčių tokių sausio mėnesį, kad gal bus metinė defliacija, bet aš sakyčiau, kad kol kas mes esam šiek tiek aukščiau nulio ir bus aukščiau nulio. Bet iš vartotojo pusės, galiu pasakyti, kad artimiausius pusę metų mes matysime infliaciją, kuri bus arti vieno procento, o tai visgi yra didinantis perkamąją galią veiksnys“, – BNS penktadienį sakė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
„Didžiulė gera naujiena vartotojams yra ta, kad bent jau šiemet tos kainos nedidėja, kai vidutinis darbo užmokestis didėja beveik dešimtadaliu, tai šiemet Lietuvos gyventojų perkamosios galios augimas yra sparčiausias, vienas sparčiausių per pastarąjį penkmetį“, – BNS teigė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Anot T. Povilausko, šiek tiek ūgtelėjusią mėnesio infliaciją lėmė augusios degalų, elektros kainos, taip pat padidintas pridėtinės vertės mokestis (PVM) maitinimo įstaigoms, augę alkoholio, tabako akcizai.
„Ką mes toliau matom, kad paslaugų kainos didėja. Nieko nėra labai netikėto, nes vis tiek darbo jėgos kaštai yra padidėję, vis dar į sausio ir vasario infliaciją ateinanti padidinto nuo 9 proc. iki 21 proc. PVM tarifo maitinimo paslaugoms įtaka“, – sakė ekonomistas.
„Kitas veiksnys, kad elektros kainos darė įtaką, nes prisiminkim, kad į vasario infliaciją įsiskaičiuoja elektros kainų pokytis už sausį. Sausį, prisiminkime, ir biržoje kaina buvo padidėjusi, ir padidėjo persiuntimo tarifas buitiniams vartotojams, lyginant su gruodžiu“, – aiškino T. Povilauskas.
Pigimas daugelio prekių yra mažai tikėtinas, kainų mažėjimas yra labai retas reiškinys, jeigu mes žiūrėtume tiek Lietuvos pastarųjų dešimtmečių istoriją (...)
N. Mačiulis pridūrė, kad pinga ir maisto žaliavų kainos.
„Maisto produktai vasario mėnesį buvo maždaug puse procento pigesni nei sausį ir pigesni nei prieš metus. Ši tendencija taip pat buvo tikėtina turint omenyje, kad žaliavų kainų tendencijose išlieka jų kainų mažėjimas. Tai yra palanki vartotojams tendencija, tiek, matome, grūdų, tiek kitų maistinių žaliavų kainos yra sumažėjusios. (...) Tai atsispindi ir galutinėse kainose“, – aiškino N. Mačiulis.
Prekių kainos neaugs, bet paslaugos toliau brangs
Anot T. Povilausko, kovą tradiciškai tikimasi mėnesio infliacijos – jo nuomone, ji galėtų siekti 0,3 proc.
„Kovas, jis yra beveik visada mėnesinės infliacijos mėnuo. Galvoju, kad per 10 metų mėnesinė defliacija gal buvo tik 2020 metų kovą, kai prasidėjo pandemija, nes kovą yra labai aiškus sezoniškumo vaidmuo dėl to, kad brangsta drabužiai ir avalynė, ir tikrai prideda nemažai prie tos mėnesinės infliacijos – turbūt apie 0,4 proc.“, – sakė ekonomistas.
Anot T. Povilausko, brangusius drabužius šiek tiek kompensuos nustojusios augti degalų, šilumos kainos.
„Kovo prasideda jau antra dekada ir matome, kad degalų kainos jau nustojo augti: dyzelinas atpigęs, benzinas laikosi panašiai. Iš čia kol kas stabilu. Šilumos kaina kovą yra sumažėjusi, lyginant su vasariu“, – teigė jis.
N. Mačiulio teigimu, infliacijos tendencijos ateityje išliks panašios į dabartines – prekės nebrangs, tuo metu paslaugų kainos didės.
„Žiūrint į ateinančius metus, tai matysime panašias tendencijas – prekių brangimui vis dar nėra priežasčių, tai reiškia, kad jos ir toliau nebrangs, o kai kurios gali ir šiek tiek atpigti, o pagrindinis infliacijos veiksnys išliks brangstančios paslaugos, o daugiausia įtakos turi didėjantys atlyginimai“, – sakė N. Mačiulis.
Vis dėl to, anot ekonomisto, didesnio prekių pigimo tikėtis nereikėtų.
„Pigimas daugelio prekių yra mažai tikėtinas, kainų mažėjimas yra labai retas reiškinys, jeigu mes žiūrėtume tiek Lietuvos pastarųjų dešimtmečių istoriją, tiek kitų Vakarų Europos valstybių, tai galima rasti kelis metus, kuomet sumažėja kainos ir tai paprastai būna gilių krizių, gilių ekonominių sukrėtimų metu“, – aiškino N. Mačiulis.
„Bet ką mes matome pastaruoju metu, tai tiesiog nuo 2022 metų pradžios pakilusios kainos į naujas aukštumas ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos valstybių, jos dabar nusistovėjo tame lygyje ir daugeliu atvejų nedidėja ir šiemet nedidės“, – pridūrė jis.
Valstybės duomenų agentūra penktadienį paskelbė, kad vasarį tiek mėnesio, tiek metinė infliacija siekė 0,7 proc., o vidutinė metinė infliacija – 6,1 procento.
Statistikų teigimu, metinė infliacija buvo mažiausia nuo 2021 metų vasario, kai ji siekė 0,6 proc. Mėnesio infliacija fiksuota antrą mėnesį iš eilės.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda iš energetikos ministro tikisi spartesnės „Harmony Link“ statybos1
Prezidentas Gitanas Nausėda iš būsimo energetikos ministro tikisi laiku įgyvendinti kitų metų vasarį numatytą energetikos sistemos sinchronizavimą su Europa, taip pat spartesnės didelių regioninių projektų, tarp jų „Harmony Link&ldquo...
-
„Litgrid“: sumažėjus importui iš Suomijos elektra brango 4 proc.3
Sumažėjus importui iš Suomijos vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę augo 4 proc. iki 90,1 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
LEA: pastarąją savaitę nežymiai sumažėjo biokuro ir benzino kainos
Praėjusią savaitę Lietuvoje po 0,1 proc. sumažėjo biokuro ir benzino kainos. Tuo metu dyzelinas pabrango 1,1 proc., praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
ILTE sulaukė 8 finansavimo paraiškų iš gynybos investuotojų Lietuvoje ir užsienyje1
Finansų įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) sulaukė 8 gynybos sektoriaus įmonių, veikiančių Lietuvoje ir į rinką ateiti planuojančių iš užsienio, paraiškų gauti ketvirtadalio milijono eurų vertės finansavimą, sako ILTE vald...
-
Nuo seksualinio smurto nukentėjusiems vaikams reikia pagalbos: gal jūs – tas, kurio ieško?
Mažiau nei penkiolika specialistų visoje Lietuvoje – tiek šiuo metu šalyje dirba teismo psichologų. Psichologai ypač reikalingi apklausiant vaikus, nukentėjusius nuo fizinio smurto ar seksualinių nusikaltimų, užduodant klausimus sup...
-
ILTE: Lietuvos įmonių investicijoms trūksta 5 mlrd. eurų1
Lietuvos įmonių investicijoms 2023–2024 metais trūko 5 mlrd. eurų, rodo nacionalinės plėtros įstaigos ILTE (buvusi „Invega“) atlikta apklausa. ...
-
Nori sumažinti PVM vaisiams ir daržovėms: laimės prekybininkai?2
Naujoji valdžia pažadėjo sumažinti PVM tarifą vaisiams ir daržovėms. Tikisi vienu šūviu nušauti du zuikius – ir sumažinti išlaidas maistui, ir pagerinti žmonių sveikatą. Tačiau ekonomistai tokį užmojį vadina biudžeto...
-
FNTT ir LB sutarė stiprinti kritptoturto įmonių priežiūrą
Lietuvos bankas (LB) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pirmadienį susitarė stiprinti bendradarbiavimą prižiūrint kriptoturto įmones. Įstaigos pasirašė tai numatantį susitarimą. ...
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius7
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?31
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...