- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimas ketvirtadienį įtvirtino galimybę savivaldybėms ilgainiui atsisakyti atliekų mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių (MBA) ir nustatė sąlygas, kaip ir kada ateityje jų būtų galima atsisakyti.
Atsisakius MBA, iš gyventojų surinktos atliekos nebebūtų papildomai rūšiuojamos, o būtų gabenamos deginti.
Seimas ketvirtadienį priėmė tokias Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas: už balsavo 65, prieš buvo vienas, o trys susilaikė.
MBA atsisakyti bus galima, kai savivaldybės gyventojų dėka pasieks pakankamą atliekų rūšiavimą ir nebereikės antrinio rūšiavimo šiuose įrenginiuose.
„Iš esmės (pataisos BNS) atveria galimybes savivaldybėms atsisakyti mechaninio biologinio apdorojimo automatinio rūšiavimo įrenginių ir nustatomos sąlygos, kaip ir kada po kalendorinių metų, savivaldybėms pasiekus pakankamą pirminį rūšiavimą, galima būtų savivaldybėms jau nebeturėti antrinio rūšiavimo“, – Seimo posėdyje sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Pasak jo, jau keturios savivaldybės vykdo europinę užduotį – 65 proc. komunalinių atliekų išrūšiuoja.
„Tai yra įrodymas, kad jau keturios savivaldybės Alytaus regione jau šiandien galėtų sukūrusios infrastruktūrą atsisakyti (MBA – BNS)“, – pranešė ministras.
Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius pareiškė, kad savivaldybės, kurios neįvykdys atliekų rūšiavimo užduočių, bus baudžiamos, o sankcijas bus siekiama nustatyti rudenį.
„Jeigu savivaldybės nevykdys visų planų, tai tada atitinkamai, kaip ir Lietuvai, bus numatytos tam tikros baudos, jeigu įvykdo užduotis, gali pasirinkti rūšiavimo būdą ir visiškai atsisakyti MBA“, – sakė K. Starkevičius.
Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos vadovas Justinas Urbonavičius teigė, kad atsisakius MBA, sutaupytas lėšas būtų galima „investuoti į pirminį rūšiavimą“.
Tuo metu demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Kęstučio Mažeikos teigimu, MBA savaime nebebūtų reikalingi, jeigu gyventojai tikrai rūšiuos atliekas „iki tokio lygio, kad iš konteinerių jas bus galima tiesiai vos ne vežti į antrinių žaliavų perdirbimo gamyklas“.
„Bet jeigu (MBA atsisakoma – BNS) tiesiog politiniu sprendimu dėl išskaičiavimų, tai tikrai būtų didžiulė žala. (...) Nors galime ir kritikuoti MBA, kad buvo pastatyti be reikalo, bet šiandien matome, kad tai yra vienintelis būdas šiek tiek motyvuoti žmones rūšiuoti“, – teigė K. Mažeika.
Mišrios Seimo narių grupės nario Artūro Skardžiaus teigimu, noras sunaikinti MBA atsirado pastačius atliekų deginimo įmones.
„Jos (išrūšiuotos atliekos – BNS) nereikalingos, nes trukdo daryti biznį sudeginimo įmonėmis. (...) Varykime viską į pečius, todėl, kad gausime tam tikrą kiekį šilumos, elektros“, – teigė A. Skardžius.
Jis piktinosi, kad šie įrenginiai specialiai naikinami neinvestuojant į juos.
„Milijardas litų (258,7 mln eurų – BNS) buvo sukišta į MBA statybas. (...) Specialiai yra marinami (MBA – BNS) tiek per tarifą, tiek per investicijas, reikalingas ir inovacijai, neskiriant jų, tai yra problema. O dabar jau atsirado galimybė jas pačias tiesiog panaikinti“, – kalbėjo A. Skardžius.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Laima Nagienė svarstė, kas prisiims atsakomybę už investicijas į MBA.
Pasak jos, MBA norima naikinti, nes daugiausia problemų dėl smarvės skleidimo kelia Kauno įrenginys: „Sakome, kad MBA nereikia, nes vienas Kauno sąvartynas nesusitvarko. (...) Nuvažiuokime į Pasvalį, ten veikia, lygiai taip pat – yra kvapai“.
S. Gentvilas su regioniniais atliekų tvarkymo centrais galimybes uždaryti MBA buvo aptaręs dar 2023 metų pradžioje. Tada jis teigė, kad ši infrastruktūra tampa pertekline.
Atliekų rūšiavimas gyventojų namuose yra vadinamas pirminiu, o rūšiavimas MBA įrenginiuose – antriniu.
2030 metais ne mažiau kaip 60 proc. komunalinių atliekų Lietuvoje turėtų būtų pakartotinai panaudojamos ir perdirbamos, o sąvartynuose pašalinama ne daugiau kaip 5 proc.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vis sunkiau renkama parama Ukrainai
Lietuviai pernai aktyviausiai aukojo į ūmias krizines situacijas pakliuvusiems tautiečiams, rodo aukojimo platformos Aukok.lt duomenys. ...
-
Žiniasklaida: ES svarsto nutraukti prekybos tyrimą dėl Kinijos padarytų nuostolių Lietuvai9
Europos Sąjunga (ES) svarsto, ar nutraukti jautrų prekybos tyrimą prieš Kiniją dėl įtariamos ekonominės prievartos, nukreiptos prieš Lietuvą. ...
-
Dėl laidojimo pašalpos – priekaištai: dabartinės užtenka tik karstui nusipirkti16
Valdžia nesutaria, ar didinti ir kiek laidojimo pašalpą. Kasmet ji didinama maždaug 100 euru, tačiau Seimas dar pernai pasiūlė pašalpą padvigubinti. Vietoj dabar, mirus žmogui, išmokamos vienkartinės 560 eurų sumos – mokėt...
-
Šadžius: jei nesirūpinsi tvariu gynybos finansavimu, kažkuriuo momentu už skolas mokėsi dvigubai12
Finansų ministras Rimantas Šadžius pripažįsta – krašto gynybos finansavimo didinimas tik skolintomis lėšomis turi nemažai trūkumų. Ministro teigimu, politikai, nepasirūpinę, kaip išlaidas pagrįsti tvariais ša...
-
Darbdaviai priešinasi Ruginienės iniciatyvai: kainuotų iki 200 mln. eurų11
Seimui pirmu balsavimu pritarus siūlymui Sausio 13-ąją padaryti nedarbo diena, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė palaiko idėją įvesti papildomą laisvadienį, neatsisakant kitos nedarbo dienos. Tokią iniciatyvą neigiamai vertina v...
-
Opozicija dvejoja, ar valdantiesiems pavyks rasti lėšų gynybai skirti 5–6 proc. BVP6
Opozicinių liberalų bei „valstiečių“ Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai dvejoja, ar valdantiesiems tam pavyks rasti finansavimo šaltinių, siekiant artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. bendrojo vi...
-
Ieškant lėšų gynybai Nausėda siūlo konsoliduoti pajamų apmokestinimą pagal dydį11
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) prezidentas Gitanas Nausėda ragina lėšų ieškoti įgyvendinant konsoliduotą pajamų apmokestinimą pagal dydį, perži...
-
Valiūnas: jei norime gynybai skirti 5-6 proc. nuo BVP, svarbu užtikrinti teisingą jų naudojimą6
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus, kad 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet reikėtų skirti 5-6 proc., asociacijos „Investors‘ Forum“ vadovas Rolandas Valiūnas teigia, kad tiek didinant išlaidas saugumui b...
-
Paluckas: siekiant didinti išlaidas gynybai iki 6 proc. nuo BVP, būtinos lėšos ir iš Europos11
Norint įgyvendinti Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5-6 proc., ministras pirmininkas Gintautas Paluckas nurodo, jog tam bus reikalingos ne tik nacionalinės, bet ir Europos suteiktos l...
-
Budbergytė: nematau pagrindo tvaraus šaltinio, iš kurio galėtume finansuoti5
Socialdemokratė Rasa Budbergytė įsitikinusi, kad siekiant realizuoti Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5–6 proc. – mokestinės politikos ir viešųjų išlaid...