- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius kartoja, kad nepriklausomi elektros tiekėjai ir iki praėjusių metų vasaros negalėjo gyventojams, mažoms bei labai mažoms įmonėms numatyti sutarčių nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčių ar netesybų.
Jo teigimu, Europos Komisija (EK) dar praėjusiais metais išaiškino, jog su tuo susijusi europinė direktyva į nacionalinę teisę 2021 metais buvo perkelta būtent taip, kad elektros tiekėjai iš klientų negalėtų reikalauti jokių mokesčių šiems nutraukus sutartis.
„Europos Komisija aiškiai išaiškino, kad taip, kaip yra perkelta direktyva į Elektros energetikos įstatymą, tiekėjams neleidžiama taikyti absoliučiai jokių mokesčių (nutraukus sutartis su vartotojais – BNS). Direktyvoje buvo numatyta išimtis, kad gali būti tokie kaštai vertinami kaip papildomi mokesčiai, (...) bet jos paprasčiausiai mūsų parlamentas neperkėlė“, – žurnalistams penktadienį sakė R. Pocius.
„Kadangi mes esame konsultavęsi ir gavę iš Europos Komisijos nuomonę, poziciją, tai esame pakankamai ramūs, nes kas gali geriau paaiškinti direktyvos nuostatas nei Europos Komisija“, – pridūrė jis.
Tai VERT pirmininkas teigė po to, kai trečiadienį elektros tiekimo bendrovė „Enefit“ pranešė, jog kreipsis į teismą dėl rinkos reguliuotojo elektros tiekėjams išsakyto raginimo grąžinti nuo 2021 metų liepos gyventojų, mažų bei labai mažų įmonių sumokėtas netesybas, tiekėjo keitimo ar sutarties nutraukimo mokesčius.
Pasak R. Pociaus, šiuo metu VERT aiškinasi, kokias sumas tiekėjai turėtų grąžinti vartotojams, patikrinimą ketinama užbaigti iki rugpjūčio: „Jeigu tiekėjai negrąžins tų pinigų, jie bus įpareigoti tai padaryti“.
Valdyti rizikas siūlo didesnėmis fiksuotomis kainomis
Daliai nepriklausomų elektros tiekėjų teigiant, jog draudimas sutartyse numatyti nutraukimo mokesčius ar netesybas neleidžia joms įmonėms apsidrausti nuo ateities rizikų, VERT pirmininkas sako, kad tiekėjai rizikas galėtų perkelti į didesnes elektros tiekimo maržas.
Jeigu tiekėjai negrąžins tų pinigų, jie bus įpareigoti tai padaryti.
„Viena vertus, jeigu tu nori sudaryti ilgalaikes (elektros įsigijimo – BNS) sutartis, kontraktus, tu turi turėti tokį dalyką kaip draudimą. Bet iš kitos pusės šitą klausimą galima spręsti per kitą algoritmą – tą draudimo riziką įvertinti didesnėje maržoje. (...) Jeigu tu žinai, kad vartotojas gali iš tavęs pasitraukti, įsivertinęs didesnę riziką siūlai vartotojui didesnę kainą“, – teigė R. Pocius.
Vis dėlto VERT pirmininkas pripažino, kad parlamento priimti teisės aktai riboja galimybes ateiti į Lietuvos rinką naujiems nepriklausomiems elektros tiekėjams.
Pernai balandį Seime priimtos pataisos nuo praėjusių metų birželio uždraudė elektros tiekėjams sutartyse su buitiniais vartotojais, mažomis bei labai mažomis įmonėmis numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas.
Tačiau kai kurie vartotojus gynę teisininkai teigė, galimybę šioms vartotojų grupėms neatlygintai nutraukti sutartis numatė dar 2021 metais priimtos Elektros energetikos įstatymo pataisos.
Kilus ginčams tarp nepriklausomų tiekėjų ir vartotojų dėl baudų už nutrauktas sutartis, VERT vasario pabaigoje paprašė įmonių savanoriškai grąžinti nuo 2021-ųjų liepos vidurio iki praėjusių metų birželio gyventojų ir mažų bei labai mažų įmonių sumokėtas netesybas.
Anksčiau skelbta, kad tiekėjams reikalaujant netesybų iš klientų su šia problema susidūrė daugiau nei 2 tūkst. buitinių vartotojų bei bent 200 mažų ir labai mažų įmonių. Netesybų reikalavo „Elektrum Lietuva“ bei „Enefit“, dėl to elektros tiekėjai ir kai kurie jų klientai bylinėjasi teismuose.
„Ignitis“ ir „Elektrum Lietuva“ sausį pašalino sutartyse anksčiau nustatytus pažeidimus dėl teisės jas vienašališkai nutraukti ar pakeisti – naujose sutartyse nenumatyta prievolė grąžinti naudas, nuolaidas, sumokėti netesybas, kai vartotojas nutraukia sutartį anksčiau termino.
„Enefit“ skelbia sutarčių nutraukimo mokesčių buitiniams vartotojams nebetaikanti nuo praėjusių metų balandžio, o mažoms bei labai mažoms įmonėms – nuo birželio. Tuo metu trumpalaikėms buitinių vartotojų sutartims įmonė tikina niekuomet netaikiusi apribojimų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dėl laidojimo pašalpos didinimo – nesutarimai
Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijos nesutaria, nuo kada ir kiek didinti laidojimo pašalpą, kuri šiemet siekia 560 eurų. ...
-
Siūlo vadinamąjį Pieno įstatymą dėti į stalčių
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo Seimui nesvarstyti vadinamojo pieno įstatymo, nors ir pritaria siekiui užtikrinti labiau sąžiningus santykius tarp pieno pirkėjų ir pardavėjų. ...
-
Sabutis Lenkijoje aptars dvišalius projektus, bendradarbiavimą
Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis ketvirtadienį lankosi Varšuvoje, kur su Lenkijos ministrais aptars dvišalius projektus ir bendradarbiavimą. ...
-
Alytuje įjungiamas antrasis iš trijų sinchroninių kompensatorių
Baltijos šalims ruošiantis vasarį galutinai atsijungti nuo rusiškos energetikos sistemos ir susijungti su kontinentinės Europos elektros tinklais, Alytaus rajone ketvirtadienį įjungiamas antrasis iš trijų sinchroninių kompensa...
-
Degalų kainos: ko tikėtis?2
Nepaisant Vakarų taikomų sankcijų, Rusija 2024 m. vėl gavo daugiau pajamų į valstybės biudžetą už naftos ir dujų pardavimus. Pernai jos augo daugiau kaip 26 proc. iki 107 mlrd. eurų, kai 2023 m. dėl mažesnių naftos kainų ir mažėjusio dujų ek...
-
Skvernelis: JAV sprendimas – praeitos Vyriausybės nesėkmės ženklas5
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai paskelbus apie dirbtinio intelekto lustų eksporto ribojimą, kuris taikomas ir Lietuvai, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis tokį sprendimą vertino kaip praeitos Vyriausybės vykdytos užsienio politikos ...
-
VMI priminimo žinutę gaus 180 tūkst. klientų: ką svarbu žinoti
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuos 180 tūkst. savo klientų apie Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK) veiklos kodų pasikeitimus. ...
-
Ekonomistas: to niekas negalėjo paaiškinti3
Vyriausybė steigia Maisto tarybą. Nauja institucija stebės būtiniausių maisto produktų kainas. Jei kils įtarimų, kad brangsta nepagrįstai – įsikiš. Ekonomistams teigiant, kad maisto kainų augimas jau išsikvėpė, premjeras Gintau...
-
Suskaičiavo, kiek II pakopoje iš tiesų prikaupia Lietuvos gyventojai: rekordininką rado tik vieną4
Kai didelė dalis šalies gyventojų piktinasi, kad pensijų fonduose senatvei pavyksta sukaupti nedaug, šimtai lietuvių gali pasigirti įspūdingomis sumomis. O vienas iš šalies komercinių bankų tikina ir netgi pateikė pavyzdį,...
-
Seimo Energetikos komisija irgi išsakė savo nuomonę dėl antrojo jūros vėjo parko konkurso1
Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija, kaip ir Audito komitetas, paragino Energetikos ministeriją laikinai sustabdyti vykstantį antrojo 700 megavatų (MW) Lietuvos vėjo parko Baltijos jūroje vystytojo konkursą. ...