- Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Darbo kodekse sumažėjus saugiklių darbuotojui, juos kompensuos kitų įstatymų pokyčiai, LRT.lt sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Darbo departamento direktorė Eglė Radišauskienė.
Specialistė pabrėžia, kad darbuotojai turės daugiau galimybių tobulėti ir taip užsitikrinti savo saugumą darbovietėje. Savo ruožtu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas tikina, kad socialinio modelio pokyčiai kompensuoja nebent sumažėjusią išeitinę išmoką, bet ne kitus aspektus, neužtikrinančius pakankamo saugumo darbuotojui.
Naujoji valdančioji koalicija kalba, kad Darbo kodekso įsigaliojimas turėtų būti atidėtas dar pusmečiui. Iki tol dar būtų spėtos apsvarstyti Seimo narių įregistruotos jo pataisos. Kol kas paskutiniai įstatymo pataisymai buvo atlikti lapkričio pradžioje.
Pataisytame Darbo kodekse įtvirtinta nuostata, kad, jei kyla ginčas dėl darbo sutarties sąlygų, jis turi būti sprendžiamas darbuotojo naudai, pasakoja E. Radišauskienė. Taip pat, pasak pašnekovės, buvo panaikintos nenustatytos apimties darbo sutartys.
„Anksčiau buvo numatyta pusės darbo užmokesčio išmoka, nutraukus trumpiau nei vienerius metus besitęsusią darbo sutartį. Po pakeitimų nutarta, kad bus mokamas viso mėnesio darbo užmokesčio dydis. Taip pat padidintos išmokos neįgaliesiems, pažeidžiamoms grupėms. Paliekama valanda trumpesnė darbo diena prieš švenčių dieną, taip pat patikslinamos sąlygos dėl darbo grafikų sudarymo.
Po visų pokyčių turime tam tikrą kompromisinį variantą, kuris iš esmės yra gėris vien todėl, kad jis toks yra. Buvo pasiektas esminis supratimas ir sutarimas, kad pasaulyje keičiasi santykiai, technologijos, o prie to reikia taikytis, pritaikyti darbo santykius.
Visa kita išliko – darbo sutarčių įvairovė, lankstesnis darbo laikas, sutrumpinti įspėjimo terminai, kaip kuriais atvejais sumažintos išeitinės išmokos, įsteigtas ilgalaikių darbo išmokų fondas, atskirta profesinių sąjungų ir darbo tarybų kompetencija, palengvinamos streikų sąlygos“, – aiškina specialistė.
Darbdaviai patenkinti, darbuotojai pokyčius vadina kosmetiniais
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis naująjį Darbo kodeksą po visų iki šiol vykusių jo pakeitimų vertina teigiamai. Pašnekovas džiaugiasi, kad pakeistas įstatymas yra artimesnis pasaulinėms tendencijoms.
„Tobulybei ribų nėra, o jei vertintume kodekso transformacijas, manau, artimiausia pokyčiams pasaulyje buvo pati pirmoji, mokslininkų sukurta jo versija. Tačiau, suprantama, įstatymą tenka adaptuoti pagal visuomenę, esamus santykius, kultūrą. Taigi įstatymas kito vyriausybėje, Seime pataisymų buvo padaryta dar daugiau.
Po visų pokyčių turime tam tikrą kompromisinį variantą, kuris iš esmės yra gėris vien todėl, kad jis toks yra. Buvo pasiektas esminis supratimas ir sutarimas, kad pasaulyje keičiasi santykiai, technologijos, o prie to reikia taikytis, pritaikyti darbo santykius“, – kalba R. Dargis.
Savo ruožtu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas A. Černiauskas paskutinius Darbo kodekso pataisymus vadina kosmetiniais.
„Vienintelis ryškesnis iš paskutinių Darbo kodekso pakeitimų – nenustatytos apimties darbo sutarčių panaikinimas, tačiau visi kiti pakeitimai – kosmetiniai. Buvo bandoma darbuotoją pripažinti silpnąja puse, tačiau ta sąvoka buvo susiaurinta iki to, kad ji galioja tik nagrinėjant darbo sutarties klausimus, o anksčiau ji apėmė ir kitų teisės aktų nagrinėjimą.
Liko dar labai daug taisytinų vietų“, – sako A. Černiauskas.
Praradimus dėl Darbo kodekso kompensuos kiti pokyčiai
Pasak E. Radišauskienės, naujasis Darbo kodeksas numato daugiau darbo santykių lankstumo, tuo metu darbuotojų saugumas yra užtikrinamas ne tik juo, bet ir Nedarbo socialinio draudimo įstatymu, Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiu ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymu. Atsvara pašnekovė vadina ir geresnes sąlygas integruotis ir išlikti darbo rinkoje užtikrinančius Užimtumo įstatyme numatytus mechanizmus.
„Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad saugumas yra ne išeitinės išmokos ir ne jų skaičius. Galimybė gauti šešių mėnesių dydžio išeitinę išmoką yra tik tuomet, kai darbdavys atleidžia savo iniciatyva, o darbuotojo darbo stažas – daugiau nei 20 metų. Tokių žmonių yra labai nedaug, galiojant dabartiniam Darbo kodeksui, šis pagrindas buvo taikomas apie 1 proc. darbuotojų.
Tačiau darbuotojo saugumą lemia visas kompleksas elementų, tarp kurių ir informavimas, konsultavimas. Diegiant naująjį socialinį modelį, atsirado galimybė mokytis ir gauti už tai darbo užmokestį – 10 mokymų dienų, gaunant pusę darbo užmokesčio, yra labai daug“, – teigia E. Radišauskienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VERT: vidutinė šilumos kaina lapkritį didėja 11,5 proc.
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje lapkritį sieks 7,2 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 11,46 proc. daugiau nei spalį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Verslininkas prabilo apie Trakuose sudegintus jo laivus: apėmė beviltiškumas, sumišęs su baime
Verslininkas Mindaugas Beišys praėjusį pavasarį išgyveno sukrečiančią istoriją, primenančią pirmuosius nepriklausomybės metus, kai verslas buvo kontroliuojamas mafijos, o su sunkiai dirbančiais verslininkais buvo susidorojama tiesiog a...
-
Ruošiamasi „Via Baltica“ 160 kilometrų ruožo nuo Kauno iki Latvijos sienos rekonstrukcijai1
Užbaigiant magistralės „Via Baltica“ rekonstrukciją nuo Lenkijos sienos iki Marijampolės, ruošiamasi kito, beveik 160 kilometrų ilgio magistralės ruožo nuo Kauno iki sienos su Latvija rekonstrukcijai. ...
-
RRT: iki 200 įmonių privalo pateikti savo kontaktinius centrus
Europos Sąjungoje (ES) vasarį įsigaliojus Skaitmeninių paslaugų aktui ir jį įgyvendinančiam Informacinės visuomenės paslaugų įstatymui, Lietuvoje yra iki 200 įmonių, kurios Ryšių reguliavimo tarnybai (RRT), kaip Skaitmeninių paslaugų ak...
-
Bedė į piktžaizdę: elektroninių cigarečių parduotuvės rado, kaip apeiti draudimą1
Nuo lapkričio 1 d. draudžiama parduoti elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, kuriose yra cukraus ar saldiklių. Prekybos tinklai, degalinės šias prekes jau išėmė iš lentynų ir teigia didelių nuostolių nepatyrę. Ta...
-
Registrų centras iš virtualiųjų valiutų operatorių sąrašo išbraukė apie 340 įmonių
Registrų centras iš virtualiųjų valiutų keityklos operatorių ir depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorių sąrašo išbraukė apie 340 įmonių. ...
-
JAV rinkimų įtaka: laukti akcijų kainų šuolio, ar kritimo?
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) akcijų indeksas – istorinėse aukštumose, tačiau neaišku, kokį postūmį akcijoms duos JAV prezidento rinkimai. Rinkoje yra nerimo ir dėl technologijų sektoriaus, skelbiama, kad bendrovių vadovai pa...
-
Politikai ieško, iš kur imti pinigų pažadams pildyti: akys krypsta į gyventojus5
Nauja valdžia dar nesuformuota, bet aiškėja, kaip norėtų keisti mokesčius. Socialdemokratai ir „Vardan Lietuvos“ skelbia, kad mokesčius keltų tik turtingiausiems. Bet aiškėja, kad mokesčiai gali didėti ir gaunantiems vidutin...
-
Lietuva su Ukraina svarsto steigti bendrą ilgojo nuotolio ginkluotę gaminančią įmonę7
Lietuva su Ukraina kalba apie jungtinės ilgojo nuotolio ginkluotę gaminančios bendrovės steigimą, sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. ...
-
Pokyčiai „Instagram“: tik populiarūs vaizdo įrašai pasižymės aukštesne vaizdo kokybe
Socialinių tinklų platformoje „Instagram“ – pokyčiai. Nuo šiol socialiniame tinkle aukštesne vaizdo kokybe pasižymės tik populiarumo sulaukę vaizdo įrašai, rašoma pranešime žiniasklaidai. ...