- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda Seimui pateiktame 2025-ųjų metų biudžeto projekte teigia pasigedęs padidinto neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD).
„Pasigedau neapmokestinamojo pajamų dydžio pakėlimo. Tai būtų labai logiška atsižvelgiant į tai, kad norima pagerinti būtent ne apskirtai visų, bet pažeidžiamų visuomenės grupių situaciją“, – žurnalistams Briuselyje ketvirtadienį sakė G. Nausėda.
Šalies vadovo skaičiavimais, kitais metais padidinus NPD 50 eurų, tam papildomai reikėtų apie 80 mln. eurų, o tai sudaro 0,1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
„Reiškia, mes vis tiek būtume paklaidos ribose ties tuo Mastrichto 3 proc. kriterijumi (biudžeto deficito – BNS)“, – teigė G. Nausėda.
„Tiek praėjusiais metais, tiek pastaraisiais metais ir geroką dalį ankstesnių metų mums visada kažkaip pavykdavo, kad realybėje tas deficitas būdavo kur kas mažesnis nei planuodavome. Todėl mes tikrai nesame išėję už finansinės disciplinos ribų ir galvoju, kad šitam sprendimui prielaidų tikrai buvo“, – kalbėjo šalies vadovas.
G. Nausėda sako, kad nedidinant bendro NPD jį buvo galima didinti už kiekvieną vaiką, kaip jis anksčiau yra pasiūlęs.
Vis dėlto šalies vadovas teigė kitų metų biudžeto projekte matantis pozityvių dalykų – „socialdemokratinės pakraipos“ sprendimų: minimalios algos (MMA), pensijų, vidutinio darbo užmokesčio (VDU) didinimą.
Nedidinant bendro NPD jį buvo galima didinti už kiekvieną vaiką.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė trečiadienį teigė, jog pirmą kartą nuo 2021-ųjų NPD padidinti neleidžia pernai Seime įstrigę ir nepriimti kai kurių mokestiniai pakeitimai.
„Nuvylė požiūris į nacionalinį saugumą“
G. Nausėda sako, kad kitų metų biudžeto projekte jį nuvylė požiūris į nacionalinį saugumą, Valstybės saugumo departamentą (VSD).
Šalies vadovo teigimu, kalbant apie išlaidas gynybai, kitais metais „daromas žingsnis atgal“.
„Ir praktiškai nelabai esame numatę didinti (finansavimą gynybai – BNS) vėlesniems metams“, – teigė G. Nausėda.
„Tai sunkiai atliepia tiems ambicingiems planams, kuriuos esame nustatę ir konkrečiai vienas iš jų (...) buvo nacionalinės divizijos kūrimo planas iki 2030 metų. Su tokiu finansavimu mes tos nacionalinės divizijos nesukursime, todėl korekcijos bus būtinos“, – kalbėjo šalies vadovas.
Asignavimai krašto apsaugai kitąmet turėtų siekti 3,03 proc. BVP, arba kiek daugiau nei 2,5 mlrd. eurų, iš kurių 240 mln. eurų turėtų sudaryti lėšos iš Gynybos fondo.
Šiemet asignavimai krašto apsaugai siekia apie 3,2 proc. BVP, tačiau suma eurais yra panaši, kokia numatyta kitąmet.
Tuo metu asignavimai VSD kitąmet sudarys kiek daugiau nei 53 mln. eurų – 5 proc. daugiau nei šiemet. 2026-aisiais VSD numatoma skirti 47,6 mln. eurų, 2027-aisiais – 47,8 mln. eurų.
„Nežinau, ar čia yra kažkokių asmeniškumų, bet aš manau, kad jų neturėtų būti, kuomet kalbama apie itin svarbią mūsų saugumui instituciją“, – teigė G. Nausėda.
„Man tai yra tiesiog nesuvokiama ir jeigu tie, kurie tai daro, kažkada ateityje pradės kalbėti apie nacionalinio saugumo svarbą, aš būtinai jiems užlipsiu ant kojos ir dar skaudžiai“, – pridūrė prezidentas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas92
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...